Vraťme se i k drobné filantropii

07. března 2005, 00:00 - (red)
07. března 2005, 00:00

TOMÁŠ J. BAŤA: I drobní podnikatelé by se podle svých možností měli vrátit k tradicím filantropie. Tvrdí to legendární podnikatel a kmotr týdeníku Profit Tomáš J. Baťa. Ten vystoupil v sobotu na pražské výroční konferenci Rotary klubu. zážitek - po všech předchozích zážitcích jsem se ocitl mezi přáteli, jako bych byl doma.

TOMÁŠ J. BAŤA: I drobní podnikatelé by se podle svých možností měli vrátit k tradicím filantropie. Tvrdí to legendární podnikatel a kmotr týdeníku Profit Tomáš J. Baťa. Ten vystoupil v sobotu na pražské výroční konferenci Rotary klubu. * Co spojuje rodinu Baťů s Rotary klubem? To je dávná historie. My jsme zakládali klub ve Zlíně v roce 1935, protože tehdy se k nám dostaly informace o tomto filantropickém hnutí a ihned nás velmi zaujaly. A nejen pro tu základní myšlenku pomoci bližním, ale i kvůli důrazu na rozvíjení přátelství a na odpor proti jakékoliv diskriminaci. V té době jsme to cítili jako silné téma a mám pocit, že to tak zůstalo dodnes. * To vypadá, že Rotary klub ve Zlíně byl rodinný podnik. To vůbec ne. Přihlásila se řada lidí z firmy a také řada podnikatelů a živnostníků ze Zlína - lékárník, architekt, lidé různých profesí. Dnes mi v Rotary právě chybějí drobní podnikatelé a živnostníci. Zde v zemi sdružujeme mnohdy spíše managery velkých podniků a řadu lidí z ciziny, kteří tu pracují. Ono přitom principem rotariánství není nutně dávat nějaké obrovské částky, ale především nacházení potřebných lidí ve svém okolí a cílená konkrétní pomoc. I to je důvod, proč je tato myšlenka stále tak silná i v době, kdy existují velké nadace s velkými projekty celosvětového významu. * Co znamená filantropie pro vás osobně? To je nedílná součást filozofie naší rodiny. My jsme, myslím, vždy pokládali za důležité pomáhat těm, kdo to potřebují. Ale má to i druhou stranu mince. Když jsem musel emigrovat do Kanady, začínal jsem v jednom celkem malém, asi desetitisícovém městě. Tehdy jsem zašel do tamního Rotary klubu a byl to pro mě velký  CO JE HNUTÍ ROTARY**

Jde o mezinárodní dobročinné společenství veřejně prospěšných neziskových organizací. Hnutí se snaží pomáhat druhým lidem prostřednictvím humanitárních, sociálních a vzdělávacích programů. V Česku má dnes 38 klubů, na Slovensku 13. První vznikl před 80 lety, tedy dvacet let od počátků hnutí v Chicagu. Název vyjadřuje „rotování“ - každoroční výměnu všech funkcionářů. V Česku a na Slovensku mají Rotary kluby dohromady zhruba 1200 členů, ve světě je jich kolem 1,2 milionu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít