Vraťme se i k drobné filantropii

07. března 2005, 00:00 - (red)
07. března 2005, 00:00

TOMÁŠ J. BAŤA: I drobní podnikatelé by se podle svých možností měli vrátit k tradicím filantropie. Tvrdí to legendární podnikatel a kmotr týdeníku Profit Tomáš J. Baťa. Ten vystoupil v sobotu na pražské výroční konferenci Rotary klubu. zážitek - po všech předchozích zážitcích jsem se ocitl mezi přáteli, jako bych byl doma.

TOMÁŠ J. BAŤA: I drobní podnikatelé by se podle svých možností měli vrátit k tradicím filantropie. Tvrdí to legendární podnikatel a kmotr týdeníku Profit Tomáš J. Baťa. Ten vystoupil v sobotu na pražské výroční konferenci Rotary klubu. * Co spojuje rodinu Baťů s Rotary klubem? To je dávná historie. My jsme zakládali klub ve Zlíně v roce 1935, protože tehdy se k nám dostaly informace o tomto filantropickém hnutí a ihned nás velmi zaujaly. A nejen pro tu základní myšlenku pomoci bližním, ale i kvůli důrazu na rozvíjení přátelství a na odpor proti jakékoliv diskriminaci. V té době jsme to cítili jako silné téma a mám pocit, že to tak zůstalo dodnes. * To vypadá, že Rotary klub ve Zlíně byl rodinný podnik. To vůbec ne. Přihlásila se řada lidí z firmy a také řada podnikatelů a živnostníků ze Zlína - lékárník, architekt, lidé různých profesí. Dnes mi v Rotary právě chybějí drobní podnikatelé a živnostníci. Zde v zemi sdružujeme mnohdy spíše managery velkých podniků a řadu lidí z ciziny, kteří tu pracují. Ono přitom principem rotariánství není nutně dávat nějaké obrovské částky, ale především nacházení potřebných lidí ve svém okolí a cílená konkrétní pomoc. I to je důvod, proč je tato myšlenka stále tak silná i v době, kdy existují velké nadace s velkými projekty celosvětového významu. * Co znamená filantropie pro vás osobně? To je nedílná součást filozofie naší rodiny. My jsme, myslím, vždy pokládali za důležité pomáhat těm, kdo to potřebují. Ale má to i druhou stranu mince. Když jsem musel emigrovat do Kanady, začínal jsem v jednom celkem malém, asi desetitisícovém městě. Tehdy jsem zašel do tamního Rotary klubu a byl to pro mě velký  CO JE HNUTÍ ROTARY**

Jde o mezinárodní dobročinné společenství veřejně prospěšných neziskových organizací. Hnutí se snaží pomáhat druhým lidem prostřednictvím humanitárních, sociálních a vzdělávacích programů. V Česku má dnes 38 klubů, na Slovensku 13. První vznikl před 80 lety, tedy dvacet let od počátků hnutí v Chicagu. Název vyjadřuje „rotování“ - každoroční výměnu všech funkcionářů. V Česku a na Slovensku mají Rotary kluby dohromady zhruba 1200 členů, ve světě je jich kolem 1,2 milionu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít