Vraťme se i k drobné filantropii

07. března 2005, 00:00 - (red)
07. března 2005, 00:00

TOMÁŠ J. BAŤA: I drobní podnikatelé by se podle svých možností měli vrátit k tradicím filantropie. Tvrdí to legendární podnikatel a kmotr týdeníku Profit Tomáš J. Baťa. Ten vystoupil v sobotu na pražské výroční konferenci Rotary klubu. zážitek - po všech předchozích zážitcích jsem se ocitl mezi přáteli, jako bych byl doma.

TOMÁŠ J. BAŤA: I drobní podnikatelé by se podle svých možností měli vrátit k tradicím filantropie. Tvrdí to legendární podnikatel a kmotr týdeníku Profit Tomáš J. Baťa. Ten vystoupil v sobotu na pražské výroční konferenci Rotary klubu. * Co spojuje rodinu Baťů s Rotary klubem? To je dávná historie. My jsme zakládali klub ve Zlíně v roce 1935, protože tehdy se k nám dostaly informace o tomto filantropickém hnutí a ihned nás velmi zaujaly. A nejen pro tu základní myšlenku pomoci bližním, ale i kvůli důrazu na rozvíjení přátelství a na odpor proti jakékoliv diskriminaci. V té době jsme to cítili jako silné téma a mám pocit, že to tak zůstalo dodnes. * To vypadá, že Rotary klub ve Zlíně byl rodinný podnik. To vůbec ne. Přihlásila se řada lidí z firmy a také řada podnikatelů a živnostníků ze Zlína - lékárník, architekt, lidé různých profesí. Dnes mi v Rotary právě chybějí drobní podnikatelé a živnostníci. Zde v zemi sdružujeme mnohdy spíše managery velkých podniků a řadu lidí z ciziny, kteří tu pracují. Ono přitom principem rotariánství není nutně dávat nějaké obrovské částky, ale především nacházení potřebných lidí ve svém okolí a cílená konkrétní pomoc. I to je důvod, proč je tato myšlenka stále tak silná i v době, kdy existují velké nadace s velkými projekty celosvětového významu. * Co znamená filantropie pro vás osobně? To je nedílná součást filozofie naší rodiny. My jsme, myslím, vždy pokládali za důležité pomáhat těm, kdo to potřebují. Ale má to i druhou stranu mince. Když jsem musel emigrovat do Kanady, začínal jsem v jednom celkem malém, asi desetitisícovém městě. Tehdy jsem zašel do tamního Rotary klubu a byl to pro mě velký  CO JE HNUTÍ ROTARY**

Jde o mezinárodní dobročinné společenství veřejně prospěšných neziskových organizací. Hnutí se snaží pomáhat druhým lidem prostřednictvím humanitárních, sociálních a vzdělávacích programů. V Česku má dnes 38 klubů, na Slovensku 13. První vznikl před 80 lety, tedy dvacet let od počátků hnutí v Chicagu. Název vyjadřuje „rotování“ - každoroční výměnu všech funkcionářů. V Česku a na Slovensku mají Rotary kluby dohromady zhruba 1200 členů, ve světě je jich kolem 1,2 milionu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít