Vraťme se i k drobné filantropii

07. března 2005, 00:00 - (red)
07. března 2005, 00:00

TOMÁŠ J. BAŤA: I drobní podnikatelé by se podle svých možností měli vrátit k tradicím filantropie. Tvrdí to legendární podnikatel a kmotr týdeníku Profit Tomáš J. Baťa. Ten vystoupil v sobotu na pražské výroční konferenci Rotary klubu. zážitek - po všech předchozích zážitcích jsem se ocitl mezi přáteli, jako bych byl doma.

TOMÁŠ J. BAŤA: I drobní podnikatelé by se podle svých možností měli vrátit k tradicím filantropie. Tvrdí to legendární podnikatel a kmotr týdeníku Profit Tomáš J. Baťa. Ten vystoupil v sobotu na pražské výroční konferenci Rotary klubu. * Co spojuje rodinu Baťů s Rotary klubem? To je dávná historie. My jsme zakládali klub ve Zlíně v roce 1935, protože tehdy se k nám dostaly informace o tomto filantropickém hnutí a ihned nás velmi zaujaly. A nejen pro tu základní myšlenku pomoci bližním, ale i kvůli důrazu na rozvíjení přátelství a na odpor proti jakékoliv diskriminaci. V té době jsme to cítili jako silné téma a mám pocit, že to tak zůstalo dodnes. * To vypadá, že Rotary klub ve Zlíně byl rodinný podnik. To vůbec ne. Přihlásila se řada lidí z firmy a také řada podnikatelů a živnostníků ze Zlína - lékárník, architekt, lidé různých profesí. Dnes mi v Rotary právě chybějí drobní podnikatelé a živnostníci. Zde v zemi sdružujeme mnohdy spíše managery velkých podniků a řadu lidí z ciziny, kteří tu pracují. Ono přitom principem rotariánství není nutně dávat nějaké obrovské částky, ale především nacházení potřebných lidí ve svém okolí a cílená konkrétní pomoc. I to je důvod, proč je tato myšlenka stále tak silná i v době, kdy existují velké nadace s velkými projekty celosvětového významu. * Co znamená filantropie pro vás osobně? To je nedílná součást filozofie naší rodiny. My jsme, myslím, vždy pokládali za důležité pomáhat těm, kdo to potřebují. Ale má to i druhou stranu mince. Když jsem musel emigrovat do Kanady, začínal jsem v jednom celkem malém, asi desetitisícovém městě. Tehdy jsem zašel do tamního Rotary klubu a byl to pro mě velký  CO JE HNUTÍ ROTARY**

Jde o mezinárodní dobročinné společenství veřejně prospěšných neziskových organizací. Hnutí se snaží pomáhat druhým lidem prostřednictvím humanitárních, sociálních a vzdělávacích programů. V Česku má dnes 38 klubů, na Slovensku 13. První vznikl před 80 lety, tedy dvacet let od počátků hnutí v Chicagu. Název vyjadřuje „rotování“ - každoroční výměnu všech funkcionářů. V Česku a na Slovensku mají Rotary kluby dohromady zhruba 1200 členů, ve světě je jich kolem 1,2 milionu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít