Vrátil konopí do českých lékáren

22. května 2006, 00:00 - admin
22. května 2006, 00:00

„Ke konopí jsem se dostal jako většina lidí - vykouřil jsem jointa marihuany,“ vzpomíná na poněkud netypický začátek svého podnikání Jan Janovský, jehož firma Cannabis Pharma-derm dokázala svými dermatologickými přípravky vrátit konopí po půl století na pulty českých lékáren. Janovský je příkladem podnikatele-vizionáře.

„Ke konopí jsem se dostal jako většina lidí - vykouřil jsem jointa marihuany,“ vzpomíná na poněkud netypický začátek svého podnikání Jan Janovský, jehož firma Cannabis Pharma-derm dokázala svými dermatologickými přípravky vrátit konopí po půl století na pulty českých lékáren.

Janovský je příkladem podnikatele-vizionáře. Na počátku jeho podnikání byla absolutní fascinace konopím a možnostmi jeho univerzálního využití. „Z konopí dostanete jeden z nejúčinnějších olejů na zemi, je ideální na výrobu textilií, má unikátní léčivé vlastnosti, ale můžete ho použít také jako palivo a popel posléze využít jako vynikající hnojivo,“ neskrývá Janovský nadšení nad rostlinou, která mu zajišťuje obživu.

Janovský z konopí nejdříve vyráběl textil, ale posléze přešel pouze na výrobu kosmetických a léčebných přípravků na konopné bázi. Jeho firma Cannabis Pharma-derm byla první, která se v ČR začala zabývat využitím léčivého konopí pro speciální kosmetické, farmaceutické a potravinářské účely. Od roku 1999 společnost preparáty z konopí vyvíjí a od roku 2002 vyrábí.

„Já samozřejmě nejsem lékař ani nemám oficiální farmaceutické vzdělání, ale spojil jsem se s lidmi, kteří tohle know-how mají a ty jsem přesvědčil, že to má smyls,“ říká Janovský. Na výrobu svých preparátů používá Janovský výhradně technické konopí, které neobsahuje žádné omamné ani návykové látky.

„Když jsem přišel s nápadem začít podnikat s technickým konopím, setkával jsem se s neuvěřitelnými potížemi, protože nás lidé neustále osočovali, že děláme něco nelegálního. Ale postupem času jsem si ověřil, že dostane-li obchodník kvalitní informace, začne to fungovat,“ vzpomíná Janovský.

Cannabis Pharma-derm dnes nabízí pětatřicet kosmetických a farmaceutických preparátů na léčení aftů, kožních atopií, lupénky, denní péči o kůži a podobně. Dodává je do lékáren, kosmetických salonů a maloobchodní sítě.

„Největší radost mám z toho, že se nám podařilo přesvědčit přední dermatology, že naše preparáty fungují. Přitom na začátku si všichni ťukali na čelo, když jsme se rozhodli spojit v jednom přípravku složky na léčení aftů a oparů,“ říká Janovský. Přípravek Cannadent získal ocenění odborné poroty na Mezinárodním veletrhu Beauty 2005 jako 100% přírodní preparát se silným regeneračním účinkem proti nežádoucím afekcím.

Cannabis Pharma-derm je dnes firma rozptýlená po celé republice: „Marketing sedí v Teplicích, pole s konopím máme na Rakovnicku a laboratoř je v Praze. Do dvou let to chci všechno sestěhovat do Teplic a vybudovat tady první závod na komplexní zpracování konopí v Čechách,“ říká Janovský, zatímco stojí na příslovečné zelené louce na okraji Teplic.

Dokument o Janu Janovském je součástí Dvanácti odvážných - seriálu o originálních českých podnikatelích, které na televizní obrazovku nominuje veřejnost. Dvanáct odvážných, jejichž producentem je mobilní operátor Vodafone, vysílá každou neděli ve 13:50 hodin televize Prima. Více na www.dvanactodvaznych.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít