Vrátil konopí do českých lékáren

22. května 2006, 00:00 - admin
22. května 2006, 00:00

„Ke konopí jsem se dostal jako většina lidí - vykouřil jsem jointa marihuany,“ vzpomíná na poněkud netypický začátek svého podnikání Jan Janovský, jehož firma Cannabis Pharma-derm dokázala svými dermatologickými přípravky vrátit konopí po půl století na pulty českých lékáren. Janovský je příkladem podnikatele-vizionáře.

„Ke konopí jsem se dostal jako většina lidí - vykouřil jsem jointa marihuany,“ vzpomíná na poněkud netypický začátek svého podnikání Jan Janovský, jehož firma Cannabis Pharma-derm dokázala svými dermatologickými přípravky vrátit konopí po půl století na pulty českých lékáren.

Janovský je příkladem podnikatele-vizionáře. Na počátku jeho podnikání byla absolutní fascinace konopím a možnostmi jeho univerzálního využití. „Z konopí dostanete jeden z nejúčinnějších olejů na zemi, je ideální na výrobu textilií, má unikátní léčivé vlastnosti, ale můžete ho použít také jako palivo a popel posléze využít jako vynikající hnojivo,“ neskrývá Janovský nadšení nad rostlinou, která mu zajišťuje obživu.

Janovský z konopí nejdříve vyráběl textil, ale posléze přešel pouze na výrobu kosmetických a léčebných přípravků na konopné bázi. Jeho firma Cannabis Pharma-derm byla první, která se v ČR začala zabývat využitím léčivého konopí pro speciální kosmetické, farmaceutické a potravinářské účely. Od roku 1999 společnost preparáty z konopí vyvíjí a od roku 2002 vyrábí.

„Já samozřejmě nejsem lékař ani nemám oficiální farmaceutické vzdělání, ale spojil jsem se s lidmi, kteří tohle know-how mají a ty jsem přesvědčil, že to má smyls,“ říká Janovský. Na výrobu svých preparátů používá Janovský výhradně technické konopí, které neobsahuje žádné omamné ani návykové látky.

„Když jsem přišel s nápadem začít podnikat s technickým konopím, setkával jsem se s neuvěřitelnými potížemi, protože nás lidé neustále osočovali, že děláme něco nelegálního. Ale postupem času jsem si ověřil, že dostane-li obchodník kvalitní informace, začne to fungovat,“ vzpomíná Janovský.

Cannabis Pharma-derm dnes nabízí pětatřicet kosmetických a farmaceutických preparátů na léčení aftů, kožních atopií, lupénky, denní péči o kůži a podobně. Dodává je do lékáren, kosmetických salonů a maloobchodní sítě.

„Největší radost mám z toho, že se nám podařilo přesvědčit přední dermatology, že naše preparáty fungují. Přitom na začátku si všichni ťukali na čelo, když jsme se rozhodli spojit v jednom přípravku složky na léčení aftů a oparů,“ říká Janovský. Přípravek Cannadent získal ocenění odborné poroty na Mezinárodním veletrhu Beauty 2005 jako 100% přírodní preparát se silným regeneračním účinkem proti nežádoucím afekcím.

Cannabis Pharma-derm je dnes firma rozptýlená po celé republice: „Marketing sedí v Teplicích, pole s konopím máme na Rakovnicku a laboratoř je v Praze. Do dvou let to chci všechno sestěhovat do Teplic a vybudovat tady první závod na komplexní zpracování konopí v Čechách,“ říká Janovský, zatímco stojí na příslovečné zelené louce na okraji Teplic.

Dokument o Janu Janovském je součástí Dvanácti odvážných - seriálu o originálních českých podnikatelích, které na televizní obrazovku nominuje veřejnost. Dvanáct odvážných, jejichž producentem je mobilní operátor Vodafone, vysílá každou neděli ve 13:50 hodin televize Prima. Více na www.dvanactodvaznych.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít