Vrácení peněz při reklamaci

10. dubna 2007, 00:00 - Karel Mráz, Petr Kučera
10. dubna 2007, 00:00

Koupil jsem si nové boty. Po dvou dnech nošení se začaly rozpadat, tak jsem je reklamoval a chtěl vrátit peníze. Prodavačka to však odmítla s tím, že má měsíc na „prozkoumání reklamace“. A kdyby se i reklamace ukázala jako oprávněná, pokusí se boty „jen“ opravit. Je takový postup správný?

Koupil jsem si nové boty. Po dvou dnech nošení se začaly rozpadat, tak jsem je reklamoval a chtěl vrátit peníze. Prodavačka to však odmítla s tím, že má měsíc na „prozkoumání reklamace“. A kdyby se i reklamace ukázala jako oprávněná, pokusí se boty „jen“ opravit. Je takový postup správný?

Postup upravuje § 622 občanského zákoníku (zákon č. 40/1964 Sb., v platném znění): Jde-li o vadu, kterou lze odstranit, má kupující právo, aby byla bezplatně, včas a řádně odstraněna, a prodávající je povinen vadu bez zbytečného odkladu odstranit. Není-li to vzhledem k povaze vady neúměrné, může kupující požadovat výměnu věci. Ohledně posouzení úměrnosti odkazuje občanský zákoník na článek 3 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 1999/44/ES. Za „neúměrnou“ by byla považována situace, kdy by vznikly nepřiměřené náklady pro prodávajícího. Tedy je-li možná jednoduchá a rychlá oprava, nemůže zákazník požadovat rovnou výměnu věci za novou. Není-li takový postup možný, může kupující žádat slevu z ceny nebo od smlouvy odstoupit. Ve vašem případě má tedy prodávající skutečně právo nejdříve se pokusit vadu odstranit. Může (ale nemusí) se však s vámi hned na začátku dohodnout na výměně věci, a samozřejmě nic mu nebrání ani vrátit vám peníze. Nerozhodne-li se však dobrovolně pro tyto vstřícnější postupy, dává mu zákon (o ochraně spotřebitele) třicetidenní lhůtu na vyřízení reklamace a případnou opravu. Pozor: Prodejce tedy nemá 30 dnů jen na „prozkoumání reklamace“, ale musí během této doby zboží rovnou opravit. Pokud by to do té doby nestihl, považovala by se vada automaticky za neodstranitelnou. Teprve jde-li o vadu, kterou nelze odstranit, má kupující právo na výměnu věci nebo má právo od smlouvy odstoupit (a tedy požadovat vrácení peněz). Stejné právo máte i v případě, že by se vada vyskytla opakovaně.

**Mgr. Jan Beneš, právník

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít