Vondra se obvinění asi vyhne

24. května 2012, 16:16 - Petr Kolář
24. května 2012, 16:16

Případ stomilionové zakázky je před uzavřením. Pokud v kauze padne obvinění, bude se týkat „jen“ tehdejších podřízených Alexandra Vondry, nikoliv ministra obrany

Ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra by se měl vyhnout obvinění kvůli kauze ProMoPro spojené s českým předsednictvím Evropské unii. Vyplývá to z informací týdeníku Euro, jež pocházejí od důvěryhodných zdrojů seznámených s vyšetřováním kauzy. Pro občanské demokraty by to byla dobrá zpráva. Ve čtvrtek totiž státní zastupitelství informovalo o odložení případu dalšího místopředsedy ODS Pavla Drobila, který byl vyšetřován kvůli údajnému podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka.

Zbytečná výzva opozice

Vondra minulý čtvrtek čelil kvůli kauze ProMoPro „grilování“ v režii opozičních poslanců, které na několikátý pokus umožnily strany TOP 09 a Věci veřejné odchodem ze sálu. Někdejší vicepremiér se pokoušel vysvětlit okolnosti zakázky na ozvučení akcí při evropském předsednictví z dob vlády Mirka Topolánka, která se vyšplhala téměř na půl miliardy korun a z níž desítky milionů zmizely v zahraničí. Opozici se posléze podařilo prosadit usnesení, jímž sněmovna vyzvala premiéra Petra Nečase k Vondrovu odvolání z ministerské funkce.
Vondra však zřejmě může být klidný. Nečas demonstrativní výzvu opozice odmítl a podle informací týdeníku Euro od tří na sobě nezávislých zdrojů z vyšetřování kauzy ProMoPro ministr obrany obviněn nebude. Policie kauzu ještě zcela neuzavřela, vše ale prý nasvědčuje tomu, že pokud ve věci nějaké obvinění padne, bude se týkat „jen“ tehdejších Vondrových podřízených ze sekce pro přípravu předsednictví.
Že se vyšetřování chýlí ke konci a mezi případnými obviněnými v kauze ProMoPro ministr obrany nebude, potvrzuje i další zdroj seznámený s průběhem vyšetřování. „Vyšetřuje se celé financování předsednictví, ta záležitost s ProMoPrem se nemohla vyčlenit a vyšetřovat zvlášť. Prověřují se finanční toky, ale ve firmě, přes kterou jako přes prostředníka a subdodavatele šly i jiné peníze, a my musíme dokázat, že v Rakousku skončily právě peníze z vládní zakázky,“ řekl týdeníku Euro zdroj, který si přeje zůstat v anonymitě. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek se oficiálně k případu nechtěl vyjádřit. „Pokud jde o ProMoPro, úkony stále běží podle stanoveného plánu, vyšetřování pokračuje,“ prohlásila Irena Válová z pražského Vrchního státního zastupitelství.
Sám Vondra nechtěl informace týdeníku Euro příliš komentovat. „Platí to, co jsem řekl už ve čtvrtek ve sněmovně poslancům: Ničeho nezákonného jsem se nedopustil,“ sdělil Vondra. Ten už v minulosti nabídl premiéru Nečasovi demisi a mluvil o případném vyvození politické odpovědnosti po úplném vyšetření případu. Jak by se zachoval, kdyby byli obviněni někteří z jeho tehdejších úředníků, ale v pátek nechtěl odpovědět. „Muselo by se to prokázat,“ řekl pouze.
Premiér Nečas zatím za svým ministrem stojí. Ministr financí Miroslav Kalousek, jenž řídí Finanční a analytický úřad (FAÚ) a který kauzu nazval „nestandardní zlodějinou“ a předal policii, nechtěl informace týdeníku Euro rozebírat. „Naší prací bylo zajistit peníze a vrátit je do ČR, nikoliv vyvozovat trestně-právní odpovědnost. Již před měsícem jsem řekl, že na to mám velmi silný a jasný názor, ale že to je vnitřní věcí ODS,“ podotkl.

Policejní nesouhlas

Další místopředseda ODS už má na rozdíl od Alexandra Vondry jistotu. Policie neobviní Pavla Drobila kvůli snaze o uplacení Libora Michálka ze SFŽP. Tedy v kauze, kvůli níž Drobil loni rezignoval na post ministra životního prostředí. Podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové byla věc odložena, protože se prý „nejedná o podezření ze spáchání trestného činu podplácení“.
S takovým názorem ale nesouhlasí Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. „Policejní orgán v této věci dospěl k jinému právnímu názoru a zmiňované usnesení o odložení věci vydal na pokyn dozorové státní zástupkyně,“ uvedl šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. „Jsem rád, že skončilo absurdní nařčení, že jsem chtěl někoho korumpovat za zničení důkazů o trestné činnosti, které mi nikdo nikdy nepředložil,“ reagoval Drobil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít