Vondra se obvinění asi vyhne

24. května 2012, 16:16 - Petr Kolář
24. května 2012, 16:16

Případ stomilionové zakázky je před uzavřením. Pokud v kauze padne obvinění, bude se týkat „jen“ tehdejších podřízených Alexandra Vondry, nikoliv ministra obrany

Ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra by se měl vyhnout obvinění kvůli kauze ProMoPro spojené s českým předsednictvím Evropské unii. Vyplývá to z informací týdeníku Euro, jež pocházejí od důvěryhodných zdrojů seznámených s vyšetřováním kauzy. Pro občanské demokraty by to byla dobrá zpráva. Ve čtvrtek totiž státní zastupitelství informovalo o odložení případu dalšího místopředsedy ODS Pavla Drobila, který byl vyšetřován kvůli údajnému podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka.

Zbytečná výzva opozice

Vondra minulý čtvrtek čelil kvůli kauze ProMoPro „grilování“ v režii opozičních poslanců, které na několikátý pokus umožnily strany TOP 09 a Věci veřejné odchodem ze sálu. Někdejší vicepremiér se pokoušel vysvětlit okolnosti zakázky na ozvučení akcí při evropském předsednictví z dob vlády Mirka Topolánka, která se vyšplhala téměř na půl miliardy korun a z níž desítky milionů zmizely v zahraničí. Opozici se posléze podařilo prosadit usnesení, jímž sněmovna vyzvala premiéra Petra Nečase k Vondrovu odvolání z ministerské funkce.
Vondra však zřejmě může být klidný. Nečas demonstrativní výzvu opozice odmítl a podle informací týdeníku Euro od tří na sobě nezávislých zdrojů z vyšetřování kauzy ProMoPro ministr obrany obviněn nebude. Policie kauzu ještě zcela neuzavřela, vše ale prý nasvědčuje tomu, že pokud ve věci nějaké obvinění padne, bude se týkat „jen“ tehdejších Vondrových podřízených ze sekce pro přípravu předsednictví.
Že se vyšetřování chýlí ke konci a mezi případnými obviněnými v kauze ProMoPro ministr obrany nebude, potvrzuje i další zdroj seznámený s průběhem vyšetřování. „Vyšetřuje se celé financování předsednictví, ta záležitost s ProMoPrem se nemohla vyčlenit a vyšetřovat zvlášť. Prověřují se finanční toky, ale ve firmě, přes kterou jako přes prostředníka a subdodavatele šly i jiné peníze, a my musíme dokázat, že v Rakousku skončily právě peníze z vládní zakázky,“ řekl týdeníku Euro zdroj, který si přeje zůstat v anonymitě. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek se oficiálně k případu nechtěl vyjádřit. „Pokud jde o ProMoPro, úkony stále běží podle stanoveného plánu, vyšetřování pokračuje,“ prohlásila Irena Válová z pražského Vrchního státního zastupitelství.
Sám Vondra nechtěl informace týdeníku Euro příliš komentovat. „Platí to, co jsem řekl už ve čtvrtek ve sněmovně poslancům: Ničeho nezákonného jsem se nedopustil,“ sdělil Vondra. Ten už v minulosti nabídl premiéru Nečasovi demisi a mluvil o případném vyvození politické odpovědnosti po úplném vyšetření případu. Jak by se zachoval, kdyby byli obviněni někteří z jeho tehdejších úředníků, ale v pátek nechtěl odpovědět. „Muselo by se to prokázat,“ řekl pouze.
Premiér Nečas zatím za svým ministrem stojí. Ministr financí Miroslav Kalousek, jenž řídí Finanční a analytický úřad (FAÚ) a který kauzu nazval „nestandardní zlodějinou“ a předal policii, nechtěl informace týdeníku Euro rozebírat. „Naší prací bylo zajistit peníze a vrátit je do ČR, nikoliv vyvozovat trestně-právní odpovědnost. Již před měsícem jsem řekl, že na to mám velmi silný a jasný názor, ale že to je vnitřní věcí ODS,“ podotkl.

Policejní nesouhlas

Další místopředseda ODS už má na rozdíl od Alexandra Vondry jistotu. Policie neobviní Pavla Drobila kvůli snaze o uplacení Libora Michálka ze SFŽP. Tedy v kauze, kvůli níž Drobil loni rezignoval na post ministra životního prostředí. Podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové byla věc odložena, protože se prý „nejedná o podezření ze spáchání trestného činu podplácení“.
S takovým názorem ale nesouhlasí Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. „Policejní orgán v této věci dospěl k jinému právnímu názoru a zmiňované usnesení o odložení věci vydal na pokyn dozorové státní zástupkyně,“ uvedl šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. „Jsem rád, že skončilo absurdní nařčení, že jsem chtěl někoho korumpovat za zničení důkazů o trestné činnosti, které mi nikdo nikdy nepředložil,“ reagoval Drobil.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít