Voňavé miliardy

25. září 2007, 20:32 - Martin Rychlík
25. září 2007, 20:32

Každý Čech utratí v květinářství téměř osm set korun

Asi jste to četli, nebo o tom slyšeli. Novinami prolétla zmínka o premiérovém mistrovství světa ve sbírání hub, které se konalo v Pasece na Olomoucku. A proč by ne, přestože pravověrní houbaři si asi ťukají na čelo… Když už máme planetární šampionáty v sudoku, saunování, zdobení capuccina, hodu mobilem, dřevorubectví, vikinském sportu kubbu či v chytání kutálejícího se sýra, ba i v onanii (v té zabodoval i zručný vicemistr z Čech jménem Marcel Rimel), nemůže nás překvapit mistrovství Evropy v aranžování květin.
Šampionát, jenž se podobně jako olympiáda koná ve čtyřletém cyklu, hostilo ve dnech 27. až 30. září slovinské Velenje. Nechybělo ani české zastoupení. Soutěžil i třiadvacetiletý student Přemysl Hytych z Mendelovy univerzity v Brně, který se utkal s devatenácti soupeři. Klání, jež sestávalo ze šesti disciplín (pugét asociující Pipi Punčochatou, svatební kytice, dětské hřiště či aranžmá ala architekt Josip Plečnik), pořádala Asociace evropských profesionálních floristických svazů (FEUPF). Možná to vypadá jako kuriozita, ale organizace funguje již od roku 1956 a soustřeďuje dvacítku evropských národních svazů. A nejsou to vůbec slabá uskupení. Dle statistik FEUPF si jen ve sdružených státech vydělává květinami na živobytí asi 300 tisíc Evropanů. Trendy prý udávají hlavně „tulipánové“ Nizozemsko a Německo.
Množství květinových výstav a klání máme i v tuzemsku: Květy 2007 v Lysé nad Labem, Jiřinkové slavnosti v České Skalici (konané již od roku 1837), Květiny pro zámeckou paní v Náměšti, Svět květin v Trutnově. Soutěž v květinovém aranžmá zavítala do Slavkova a v květnu – příznačném to měsíci! – se konal i 36. ročník Mistrovství floristů ČR Děčínská kotva 2007 ve vázání živoucí krásy. Kromě vůně však kvítka nesou i pořádné peníze. Obrat „rozkvetlého“ trhu sice klesl v Česku z předloňských 8,1 na 7,9 miliardy korun, ale i tak každý Čech utratil v minulém roce za květiny průměrně 790 korun. Největší část odbytu představují řezané květiny, v těsném závěsu následují hrnkové a záhonové rostliny. Šéf Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák tvrdí, že v prodeji řezaných květin stále vedou růže a gerbery. Proč? Nedávno to ČTK vysvětlil květinář Libor Živný: „Muži kupují květiny hlavně tehdy, když mají průšvih. Vybírají pak kytici červených růží.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít