Voňavé miliardy

25. září 2007, 20:32 - Martin Rychlík
25. září 2007, 20:32

Každý Čech utratí v květinářství téměř osm set korun

Asi jste to četli, nebo o tom slyšeli. Novinami prolétla zmínka o premiérovém mistrovství světa ve sbírání hub, které se konalo v Pasece na Olomoucku. A proč by ne, přestože pravověrní houbaři si asi ťukají na čelo… Když už máme planetární šampionáty v sudoku, saunování, zdobení capuccina, hodu mobilem, dřevorubectví, vikinském sportu kubbu či v chytání kutálejícího se sýra, ba i v onanii (v té zabodoval i zručný vicemistr z Čech jménem Marcel Rimel), nemůže nás překvapit mistrovství Evropy v aranžování květin.
Šampionát, jenž se podobně jako olympiáda koná ve čtyřletém cyklu, hostilo ve dnech 27. až 30. září slovinské Velenje. Nechybělo ani české zastoupení. Soutěžil i třiadvacetiletý student Přemysl Hytych z Mendelovy univerzity v Brně, který se utkal s devatenácti soupeři. Klání, jež sestávalo ze šesti disciplín (pugét asociující Pipi Punčochatou, svatební kytice, dětské hřiště či aranžmá ala architekt Josip Plečnik), pořádala Asociace evropských profesionálních floristických svazů (FEUPF). Možná to vypadá jako kuriozita, ale organizace funguje již od roku 1956 a soustřeďuje dvacítku evropských národních svazů. A nejsou to vůbec slabá uskupení. Dle statistik FEUPF si jen ve sdružených státech vydělává květinami na živobytí asi 300 tisíc Evropanů. Trendy prý udávají hlavně „tulipánové“ Nizozemsko a Německo.
Množství květinových výstav a klání máme i v tuzemsku: Květy 2007 v Lysé nad Labem, Jiřinkové slavnosti v České Skalici (konané již od roku 1837), Květiny pro zámeckou paní v Náměšti, Svět květin v Trutnově. Soutěž v květinovém aranžmá zavítala do Slavkova a v květnu – příznačném to měsíci! – se konal i 36. ročník Mistrovství floristů ČR Děčínská kotva 2007 ve vázání živoucí krásy. Kromě vůně však kvítka nesou i pořádné peníze. Obrat „rozkvetlého“ trhu sice klesl v Česku z předloňských 8,1 na 7,9 miliardy korun, ale i tak každý Čech utratil v minulém roce za květiny průměrně 790 korun. Největší část odbytu představují řezané květiny, v těsném závěsu následují hrnkové a záhonové rostliny. Šéf Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák tvrdí, že v prodeji řezaných květin stále vedou růže a gerbery. Proč? Nedávno to ČTK vysvětlil květinář Libor Živný: „Muži kupují květiny hlavně tehdy, když mají průšvih. Vybírají pak kytici červených růží.“

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít