Article, show

Voňavé miliardy

25. září 2007, 20:32 - Martin Rychlík
25. září 2007, 20:32

Každý Čech utratí v květinářství téměř osm set korun

Asi jste to četli, nebo o tom slyšeli. Novinami prolétla zmínka o premiérovém mistrovství světa ve sbírání hub, které se konalo v Pasece na Olomoucku. A proč by ne, přestože pravověrní houbaři si asi ťukají na čelo… Když už máme planetární šampionáty v sudoku, saunování, zdobení capuccina, hodu mobilem, dřevorubectví, vikinském sportu kubbu či v chytání kutálejícího se sýra, ba i v onanii (v té zabodoval i zručný vicemistr z Čech jménem Marcel Rimel), nemůže nás překvapit mistrovství Evropy v aranžování květin.
Šampionát, jenž se podobně jako olympiáda koná ve čtyřletém cyklu, hostilo ve dnech 27. až 30. září slovinské Velenje. Nechybělo ani české zastoupení. Soutěžil i třiadvacetiletý student Přemysl Hytych z Mendelovy univerzity v Brně, který se utkal s devatenácti soupeři. Klání, jež sestávalo ze šesti disciplín (pugét asociující Pipi Punčochatou, svatební kytice, dětské hřiště či aranžmá ala architekt Josip Plečnik), pořádala Asociace evropských profesionálních floristických svazů (FEUPF). Možná to vypadá jako kuriozita, ale organizace funguje již od roku 1956 a soustřeďuje dvacítku evropských národních svazů. A nejsou to vůbec slabá uskupení. Dle statistik FEUPF si jen ve sdružených státech vydělává květinami na živobytí asi 300 tisíc Evropanů. Trendy prý udávají hlavně „tulipánové“ Nizozemsko a Německo.
Množství květinových výstav a klání máme i v tuzemsku: Květy 2007 v Lysé nad Labem, Jiřinkové slavnosti v České Skalici (konané již od roku 1837), Květiny pro zámeckou paní v Náměšti, Svět květin v Trutnově. Soutěž v květinovém aranžmá zavítala do Slavkova a v květnu – příznačném to měsíci! – se konal i 36. ročník Mistrovství floristů ČR Děčínská kotva 2007 ve vázání živoucí krásy. Kromě vůně však kvítka nesou i pořádné peníze. Obrat „rozkvetlého“ trhu sice klesl v Česku z předloňských 8,1 na 7,9 miliardy korun, ale i tak každý Čech utratil v minulém roce za květiny průměrně 790 korun. Největší část odbytu představují řezané květiny, v těsném závěsu následují hrnkové a záhonové rostliny. Šéf Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák tvrdí, že v prodeji řezaných květin stále vedou růže a gerbery. Proč? Nedávno to ČTK vysvětlil květinář Libor Živný: „Muži kupují květiny hlavně tehdy, když mají průšvih. Vybírají pak kytici červených růží.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít