Volyňští Češi by mohli pracovat v levných call centrech

07. května 2011, 04:47 - Pavel Trčala
07. května 2011, 04:47

Do přehledu nejslibnějších ukrajinských center obchodu jsme zařadili vedle Charkova či Oděsy i Volyňskou oblast. V té dodnes žijí česky hovořící obyvatelé, takže se nabízí myšlenka využít je například pro zřízení levných telefonních center po vzoru Indie.

Foto: Profimedia.cz

Z celkového počtu více než 46 milionů ukrajinských obyvatel jich ve městech žije přes 31 milionů. Na Ukrajině je mnoho měst, která jsou stejně velká nebo větší než Praha. Tato města se rozrůstají do hustě osídlených regionálních oblastí, které mají často populace jako celé Čechy nebo Morava. Pro české nebo moravské podnikatele tedy může být zajímavé zaměřit se při vstupu na velký ukrajinský trh na jednu z těchto oblastí.

Kyjev

Jakožto hlavní město je tu nejvíce obchodu a jsou tu také nejvyšší příjmy. Kyjevské ceny nemovitostí jsou ovšem nadhodnoceny a náklady na podnikání jsou velmi vysoké. Kyjev má oficiálně registrovaných 2,8 milionu obyvatel, ale odhaduje se, že zde žijí ve skutečnosti více než čtyři miliony obyvatel. Je zde sídlo vlády, vědy, vzdělávání. V Kyjevě se mluví ukrajinsky.

Charkov

Ruskojazyčné centrum východu země. Žije zde 1,5 milionu obyvatel, v regionu potom 2,8 milionu. Charkov je důležité průmyslové centrum v náročných odvětvích jako je například letecký průmysl. Charkov je také centrem zemědělství a v poslední době významným poskytovatelem IT outsourcingu.

Dněpropetrovsk

V tomto městě na řece Dněpr žije jeden milion obyvatel, ale celý region má téměř tři a půl milionu. Jsou zde nerostné zdroje a město je tradičním výrobcem oceli.

Doněck

Město s milionem obyvatel a 4,5 milionu obyvatel v regionu je centrem hornictví na Ukrajině.

Oděsa

Přístavní město s milionem obyvatel a 2,4 miliony obyvatel v regionu je také známé pro svou průmyslovou tradici v obrábění kovů, výrobu potravin a chemických látek.

Lvov

Lvov má méně než milion obyvatel, ale v celém lvovském regionu žije 2,5 milionu lidí. Je to nejzápadnější ukrajinské velké město s polskou tradicí. Lvov nabízí outsourcingové kapacity v informačních technologiích.

Volyňská oblast Města Rovno, Dubno, Luck, Žitomír nepatří k největším ukrajinským aglomeracím, ale mohou být pro české a moravské byznysmeny zajímavou oblastí. V této části Ukrajiny totiž stále žije mnoho česky hovořících obyvatel. Volyňští Češi odešli z Rakouska-Uherska do carského Ruska před koncem 19. století. V českých zemích nebyly dobré životní podmínky a carská vláda lákala nové přistěhovalce levnou půdou, výhodnými podmínkami na zakládání výrobních podniků, právem na národní školství, na vlastní samosprávu a náboženskou svobodu. Přistěhovalci byli také na 20 let osvobozeni od daní a zproštěni vojenské povinnosti.

I když osud volyňských Čechů byl během obou válek, sovětské, německé a později i české komunistické diskriminace velmi těžký, v oblasti stále žijí potomci českých a moravských přistěhovalců, kteří mluví česky. Vzhledem ke zvyšujícím se nákladům v České republice, je otázkou času, kdy se některá česká banka nebo pojišťovna rozhodne otevřít například své call centrum právě v této oblasti.

Průměrná měsíční mzda je v této oblasti 1 614 hřiven, tedy necelých 3 400 korun měsíčně. Čerství absolventi škol mají platy nižší než tři tisíce korun. Pokud musí vaše firma zaměstnat 100 pracovníků, kteří zvedají telefony českým klientům a vyplňují údaje v databázích, Volyň může fungovat stejně jako Indie pro anglicky mluvící země. Jedná se o unikátní fenomén. Žádný jiný nízkonákladový česky mluvící region na světě neexistuje.

Autor je mezinárodním konzultantem společnosti Trcala Consulting.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít