Volyňští Češi by mohli pracovat v levných call centrech

07. května 2011, 04:47 - Pavel Trčala
07. května 2011, 04:47

Do přehledu nejslibnějších ukrajinských center obchodu jsme zařadili vedle Charkova či Oděsy i Volyňskou oblast. V té dodnes žijí česky hovořící obyvatelé, takže se nabízí myšlenka využít je například pro zřízení levných telefonních center po vzoru Indie.

Foto: Profimedia.cz

Z celkového počtu více než 46 milionů ukrajinských obyvatel jich ve městech žije přes 31 milionů. Na Ukrajině je mnoho měst, která jsou stejně velká nebo větší než Praha. Tato města se rozrůstají do hustě osídlených regionálních oblastí, které mají často populace jako celé Čechy nebo Morava. Pro české nebo moravské podnikatele tedy může být zajímavé zaměřit se při vstupu na velký ukrajinský trh na jednu z těchto oblastí.

Kyjev

Jakožto hlavní město je tu nejvíce obchodu a jsou tu také nejvyšší příjmy. Kyjevské ceny nemovitostí jsou ovšem nadhodnoceny a náklady na podnikání jsou velmi vysoké. Kyjev má oficiálně registrovaných 2,8 milionu obyvatel, ale odhaduje se, že zde žijí ve skutečnosti více než čtyři miliony obyvatel. Je zde sídlo vlády, vědy, vzdělávání. V Kyjevě se mluví ukrajinsky.

Charkov

Ruskojazyčné centrum východu země. Žije zde 1,5 milionu obyvatel, v regionu potom 2,8 milionu. Charkov je důležité průmyslové centrum v náročných odvětvích jako je například letecký průmysl. Charkov je také centrem zemědělství a v poslední době významným poskytovatelem IT outsourcingu.

Dněpropetrovsk

V tomto městě na řece Dněpr žije jeden milion obyvatel, ale celý region má téměř tři a půl milionu. Jsou zde nerostné zdroje a město je tradičním výrobcem oceli.

Doněck

Město s milionem obyvatel a 4,5 milionu obyvatel v regionu je centrem hornictví na Ukrajině.

Oděsa

Přístavní město s milionem obyvatel a 2,4 miliony obyvatel v regionu je také známé pro svou průmyslovou tradici v obrábění kovů, výrobu potravin a chemických látek.

Lvov

Lvov má méně než milion obyvatel, ale v celém lvovském regionu žije 2,5 milionu lidí. Je to nejzápadnější ukrajinské velké město s polskou tradicí. Lvov nabízí outsourcingové kapacity v informačních technologiích.

Volyňská oblast Města Rovno, Dubno, Luck, Žitomír nepatří k největším ukrajinským aglomeracím, ale mohou být pro české a moravské byznysmeny zajímavou oblastí. V této části Ukrajiny totiž stále žije mnoho česky hovořících obyvatel. Volyňští Češi odešli z Rakouska-Uherska do carského Ruska před koncem 19. století. V českých zemích nebyly dobré životní podmínky a carská vláda lákala nové přistěhovalce levnou půdou, výhodnými podmínkami na zakládání výrobních podniků, právem na národní školství, na vlastní samosprávu a náboženskou svobodu. Přistěhovalci byli také na 20 let osvobozeni od daní a zproštěni vojenské povinnosti.

I když osud volyňských Čechů byl během obou válek, sovětské, německé a později i české komunistické diskriminace velmi těžký, v oblasti stále žijí potomci českých a moravských přistěhovalců, kteří mluví česky. Vzhledem ke zvyšujícím se nákladům v České republice, je otázkou času, kdy se některá česká banka nebo pojišťovna rozhodne otevřít například své call centrum právě v této oblasti.

Průměrná měsíční mzda je v této oblasti 1 614 hřiven, tedy necelých 3 400 korun měsíčně. Čerství absolventi škol mají platy nižší než tři tisíce korun. Pokud musí vaše firma zaměstnat 100 pracovníků, kteří zvedají telefony českým klientům a vyplňují údaje v databázích, Volyň může fungovat stejně jako Indie pro anglicky mluvící země. Jedná se o unikátní fenomén. Žádný jiný nízkonákladový česky mluvící region na světě neexistuje.

Autor je mezinárodním konzultantem společnosti Trcala Consulting.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít