Volnému trhu chybí konkurence

16. ledna 2006, 00:00 - (vs)
16. ledna 2006, 00:00

ROZDĚLENÍ RWE TRANSGAS Noví obchodníci s plynem získají snadnější přístup k této komoditě. Plynárenská společnost RWE Transgas, hlavní prodejce zemního plynu v Česku, se totiž rozdělila na dvě části. Tranzit zemního plynu přes Českou republiku má od Nového roku na starost společnost RWE Transgas Net.

ROZDĚLENÍ RWE TRANSGAS Noví obchodníci s plynem získají snadnější přístup k této komoditě. Plynárenská společnost RWE Transgas, hlavní prodejce zemního plynu v Česku, se totiž rozdělila na dvě části.

Tranzit zemního plynu přes Českou republiku má od Nového roku na starost společnost RWE Transgas Net. Ta vznikla oddělením od RWE Transgas. Provozovat bude také šest podzemních zásobníků, které slouží k zásobování plynem hlavně v zimě. Samotné RWE Transgas zůstane obchodní činnost a plyn bude od nové firmy nakupovat za stejných podmínek jako každý jiný obchodník.

Rozdělení společnosti má zajistit rovnoprávnost všech dovozců a obchodníků na trhu se zemním plynem. „Vyčlenění přepravy plynu z integrované společnosti bylo náročné. Museli jsme rozdělit účetnictví, informační systémy i organizační strukturu,“ říká předseda představenstva RWE Transgas Ulrich Jobs. Upozorňuje, že RWE Transgas Net má vlastní firemní identitu, což se projeví i přestěhováním na jinou adresu, logem i prezentací na internetu.

Náklady na rozdělení jsou odhadovány na 100 milionů korun. Rozdělení dominantního obchodníka a přepravce plynu v Česku považuje Jobs za důležitý krok v liberalizaci trhu, který odpovídá směrnicím Evropské unie a novele energetického zákona.

Otevírání trhu s plynem začalo již vloni, kdy si prvních přibližně 30 největších spotřebitelů zemního plynu mohlo vybrat svého dodavatele. Od počátku letošního roku si obchodního partnera mohou zvolit všechny podniky odebírající plyn, to znamená na 140 tisíc firem. Odborníci upozorňují, že liberalizace plynárenského trhu jde v celé Evropské unii mnohem pomaleji než je tomu v elektroenergetice.

Volnému trhu s plynem v České republice i v celé Evropské unii chybí podle místropředsedy Energetického regulačního úřadu Blahoslava Němečka více dodavatelů. Jediným dovozcem plynu do České republiky byla skupina RWE Transgas, která nakupuje plyn v Rusku a Norsku. Teprve v závěru loňského roku se prosadil na českém trhu první nový dodavatel zemního plynu, společnost Wingas. Jedná se o společný podnik německé firmy Wintershall a ruského Gazpromu, který od prvního ledna začal dodávat plyn výrobci lahví Vetropak Moravian Glass.

K další výrazné změně v tuzemském plynárenství dojde od 1. ledna příštího roku, kdy budou rozděleny na dvě právně samostatné části také regionální distribuční společnosti. Na úrovni jednotlivých krajů pak budou zvlášť působit nezávislí provozovatelé přepravní soustavy a obchodníci. K tomuto datu se plně otevře tuzemský trh s plynem, kdy si dodavatele plynu budou moci vybírat také domácnosti.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít