Volnému trhu chybí konkurence

16. ledna 2006, 00:00 - (vs)
16. ledna 2006, 00:00

ROZDĚLENÍ RWE TRANSGAS Noví obchodníci s plynem získají snadnější přístup k této komoditě. Plynárenská společnost RWE Transgas, hlavní prodejce zemního plynu v Česku, se totiž rozdělila na dvě části. Tranzit zemního plynu přes Českou republiku má od Nového roku na starost společnost RWE Transgas Net.

ROZDĚLENÍ RWE TRANSGAS Noví obchodníci s plynem získají snadnější přístup k této komoditě. Plynárenská společnost RWE Transgas, hlavní prodejce zemního plynu v Česku, se totiž rozdělila na dvě části.

Tranzit zemního plynu přes Českou republiku má od Nového roku na starost společnost RWE Transgas Net. Ta vznikla oddělením od RWE Transgas. Provozovat bude také šest podzemních zásobníků, které slouží k zásobování plynem hlavně v zimě. Samotné RWE Transgas zůstane obchodní činnost a plyn bude od nové firmy nakupovat za stejných podmínek jako každý jiný obchodník.

Rozdělení společnosti má zajistit rovnoprávnost všech dovozců a obchodníků na trhu se zemním plynem. „Vyčlenění přepravy plynu z integrované společnosti bylo náročné. Museli jsme rozdělit účetnictví, informační systémy i organizační strukturu,“ říká předseda představenstva RWE Transgas Ulrich Jobs. Upozorňuje, že RWE Transgas Net má vlastní firemní identitu, což se projeví i přestěhováním na jinou adresu, logem i prezentací na internetu.

Náklady na rozdělení jsou odhadovány na 100 milionů korun. Rozdělení dominantního obchodníka a přepravce plynu v Česku považuje Jobs za důležitý krok v liberalizaci trhu, který odpovídá směrnicím Evropské unie a novele energetického zákona.

Otevírání trhu s plynem začalo již vloni, kdy si prvních přibližně 30 největších spotřebitelů zemního plynu mohlo vybrat svého dodavatele. Od počátku letošního roku si obchodního partnera mohou zvolit všechny podniky odebírající plyn, to znamená na 140 tisíc firem. Odborníci upozorňují, že liberalizace plynárenského trhu jde v celé Evropské unii mnohem pomaleji než je tomu v elektroenergetice.

Volnému trhu s plynem v České republice i v celé Evropské unii chybí podle místropředsedy Energetického regulačního úřadu Blahoslava Němečka více dodavatelů. Jediným dovozcem plynu do České republiky byla skupina RWE Transgas, která nakupuje plyn v Rusku a Norsku. Teprve v závěru loňského roku se prosadil na českém trhu první nový dodavatel zemního plynu, společnost Wingas. Jedná se o společný podnik německé firmy Wintershall a ruského Gazpromu, který od prvního ledna začal dodávat plyn výrobci lahví Vetropak Moravian Glass.

K další výrazné změně v tuzemském plynárenství dojde od 1. ledna příštího roku, kdy budou rozděleny na dvě právně samostatné části také regionální distribuční společnosti. Na úrovni jednotlivých krajů pak budou zvlášť působit nezávislí provozovatelé přepravní soustavy a obchodníci. K tomuto datu se plně otevře tuzemský trh s plynem, kdy si dodavatele plynu budou moci vybírat také domácnosti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít