Volné ruce pro byznys

16. prosince 2011, 14:00 - Radomír Sabela
16. prosince 2011, 14:00

Díky využívání outsourcingu se firmy mohou více soustředit na hlavní část podnikání. V českých společnostech však tento přístup stále nemá zelenou

Žijeme ve složité době pošramocené finanční krizí. Přesto máme velké štěstí, že jsou tuzemské trhy relativně stabilní. I když české ekonomice zatím nehrozí nebezpečí bankrotu, které se vznáší nad několika zeměmi evropského kontinentu, měli bychom se mít na pozoru a zamyslet se nad tím, jak co nejvíce zefektivnit řízení firem.
Manažeři českých společností zůstávají i přes postupné oživování ekonomiky opatrní. Vedle úsporných opatření by ale měli začít hledat i další, dosud neprobádané cesty, které pomohou jejich firmám nejen přežít. Člověk nemusí být ověnčen doktoráty, aby si uvědomil, že cesta k úspěchu vede přes vynaložení maximálního úsilí a všech dostupných zdrojů (lidí, peněz a času) na činnosti, které se týkají core businessu firmy, čili té nejužší oblasti aktivit, kde může firma dosáhnout konkurenční výhody. Jedině v tom mohou společnosti uplatnit svou schopnost vidět za roh a předčit konkurenci svými produkty či službami. Proto je v mnoha případech jednodušší a efektivnější přenechat zbylé činnosti třetí straně. Řadu let se firmám nabízí řešení prostřednictvím outsourcingu. Českých firem, které jej využívají, je však stále pomálu.

Velikost nezaručuje úspěch

Manažeři českých společností jsou zkrátka stále přesvědčeni, že čím více jejich firma vlastní a přímo řídí, tím je významnější. Snad v tom hraje určitou roli názor, že když je firma větší, konkurence před ní zbaběle prchne. Poslední dobou se však ukazuje spíše pravý opak. Z těchto společností se pomalu a jistě stávají zcela neflexibilní kolosy, které pak stěží mohou reagovat na potřeby zákazníků a trendy na trhu. Osvícené managementy si to uvědomují, a volí proto cestu specializace a outsourcingu.
Podpůrné, zpravidla administrativní – transakční procesy má každá firma, musí je mít. Nicméně každá firma si je dělá po svém a zpravidla v nich nevyniká. Vhodným řešením je proto vyčlenění těchto činností mimo firmu a jejich svěření někomu, kdo je v tomto oboru profesionál a zvládne je udělat externě chytřeji, rychleji a levněji. Firma pak ušetří významnou část provozních nákladů, dostane vyšší kvalitu zmíněných procesů a získá čas a prostor věnovat se naplno tomu, co je pro ni klíčovým byznysem, aby se mohla stát lídrem na trhu ve svém oboru podnikání. Není to vyčlenění vlastního rozhodování firmy, ale všech administrativních činností, které jakémukoli rozhodnutí předcházejí nebo jej následují. To je významná a měřitelná úspora času i peněz pro každou firmu. Dokonce i snížení počtu dodavatelů na minimum má svou logiku. Méně dodavatelů znamená jednodušší řízení, méně administrativy, větší objem služeb, větší slevy.

Výzva pro opatrné

Přestože se tento trend v českém prostředí šíří jen pozvolným tempem, myslím si, že se blýská na lepší časy. Řada podniků na českém trhu již s různou úspěšností outsourcovala části svých administrativních činností. Někde to funguje, jinde firmy narazily na problémy, protože chybí profesionalita a zkušenost provozovatelů těchto služeb. Není snadné stát se spolehlivým a profesionálním poskytovatelem služeb v účetnictví, personalistice, nákupu a dalších oborech – na to je třeba mít špičkové lidi, zkušenost na trhu a umět řídit centra poskytovaných služeb jako velmi dobře fungující a profesionální podnik s měřitelnou kvalitou na prvním místě.
V době krize byly firmy obecně mnohem opatrnější v rozhodování, komu svěří i administrativní procesy. Došlo také na zakládání takzvaných center sdílených služeb, kde se centralizovaly procesy do jedné lokality, zpravidla nákladově výhodnější kvůli nižší ceně pracovní síly. Nic podstatného se však nezměnilo na procesech, které zůstaly prakticky stejné. Úsporný efekt proto trval krátce. Stále platí: kdo bude rychlý, nákladově konkurenceschopný a kvalitní v procesech, zvítězí. Toto může být i silný motiv pro konzervativce, aby zvážili možnost outsourcingu, a zlepšili tak svoji konkurenční výhodu proti ostatním.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít