Volná místa hlaste na Úřadu práce

30. ledna 2006, 00:00 - (ina)
30. ledna 2006, 00:00

NOVINKA: HROZBA VYSOKÝCH POKUT ZAMĚSTNAVATELŮM Firmy hledající nové zaměstnance musí povinně oznámit vznik volných míst úřadu práce. Za nesplnění povinnosti jim nově hrozí pokuta až půl milionu korun.

NOVINKA: HROZBA VYSOKÝCH POKUT ZAMĚSTNAVATELŮM Firmy hledající nové zaměstnance musí povinně oznámit vznik volných míst úřadu práce. Za nesplnění povinnosti jim nově hrozí pokuta až půl milionu korun.

Povinnost nahlásit volná pracovní místa místně příslušnému úřadu práce není sice žádnou novinkou, řada firem ale o ní vůbec neví a obrací se na úřad práce třeba jen v případě, kdy nedokáže sehnat vhodného zaměstnance vlastními silami.

Přitom povinnost vždy hlásit jakákoliv volná pracovní místa (včetně jejich charakteristiky) do deseti kalendářních dnů platí už od roku 1991. Obsahuje ji také zákon o zaměstnanosti, účinný od října 2004. Právě v této právní normě však až dosud chyběla sankce, takže nesplnění povinnosti firmy nic nestálo. To se nyní mění.

Novela zákona o zaměstnanosti, která vstoupila v účinnost 1. ledna letošního roku, totiž nově umožňuje, aby úřad práce udělil firmám pokutu až půl milionu korun. „Chybějících sankcí za neplnění informační povinnosti totiž řada firem zneužívala a úřady práce se často o volných pracovních místech nedozvěděly,“ vysvětlila Profitu mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.

Ta zároveň vyvrací nepřesnosti, které se ohledně nové povinnosti objevily. „Není pravda, že firma musí nejdříve svá volná pracovní místa nahlásit na úřadu práce a teprve, když úřad práce není schopen na toto místo umístit uchazeče o zaměstnání, může firma podat inzerát. Tato informace je zavádějící a nepravdivá,“ dodává mluvčí. Jinými slovy: firma tedy i nadále může hledat zaměstnance nejrůznějšími formami, jen přitom nesmí zapomenout do 10 dnů informovat úřad práce. Stejná lhůta platí i pro případ, že se firmě podaří tato volná pracovní místa obsadit.

Volnými pracovními místy jsou ta, která nově vznikla nebo se uvolnila po odchodu zaměstnance a která chce firma obsadit novými pracovníky. Lhůta pro oznámení se počítá ode dne následujícího po dni, kdy toto místo zaměstnavatel vytvořil, uvolnil či na něj přijal nového zaměstnance.

Plnění povinnosti kontroluje právě místně příslušný úřad práce. Za neplnění zákona může dotyčnému zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 500 tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít