Volná místa hlaste na Úřadu práce

30. ledna 2006, 00:00 - (ina)
30. ledna 2006, 00:00

NOVINKA: HROZBA VYSOKÝCH POKUT ZAMĚSTNAVATELŮM Firmy hledající nové zaměstnance musí povinně oznámit vznik volných míst úřadu práce. Za nesplnění povinnosti jim nově hrozí pokuta až půl milionu korun.

NOVINKA: HROZBA VYSOKÝCH POKUT ZAMĚSTNAVATELŮM Firmy hledající nové zaměstnance musí povinně oznámit vznik volných míst úřadu práce. Za nesplnění povinnosti jim nově hrozí pokuta až půl milionu korun.

Povinnost nahlásit volná pracovní místa místně příslušnému úřadu práce není sice žádnou novinkou, řada firem ale o ní vůbec neví a obrací se na úřad práce třeba jen v případě, kdy nedokáže sehnat vhodného zaměstnance vlastními silami.

Přitom povinnost vždy hlásit jakákoliv volná pracovní místa (včetně jejich charakteristiky) do deseti kalendářních dnů platí už od roku 1991. Obsahuje ji také zákon o zaměstnanosti, účinný od října 2004. Právě v této právní normě však až dosud chyběla sankce, takže nesplnění povinnosti firmy nic nestálo. To se nyní mění.

Novela zákona o zaměstnanosti, která vstoupila v účinnost 1. ledna letošního roku, totiž nově umožňuje, aby úřad práce udělil firmám pokutu až půl milionu korun. „Chybějících sankcí za neplnění informační povinnosti totiž řada firem zneužívala a úřady práce se často o volných pracovních místech nedozvěděly,“ vysvětlila Profitu mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.

Ta zároveň vyvrací nepřesnosti, které se ohledně nové povinnosti objevily. „Není pravda, že firma musí nejdříve svá volná pracovní místa nahlásit na úřadu práce a teprve, když úřad práce není schopen na toto místo umístit uchazeče o zaměstnání, může firma podat inzerát. Tato informace je zavádějící a nepravdivá,“ dodává mluvčí. Jinými slovy: firma tedy i nadále může hledat zaměstnance nejrůznějšími formami, jen přitom nesmí zapomenout do 10 dnů informovat úřad práce. Stejná lhůta platí i pro případ, že se firmě podaří tato volná pracovní místa obsadit.

Volnými pracovními místy jsou ta, která nově vznikla nebo se uvolnila po odchodu zaměstnance a která chce firma obsadit novými pracovníky. Lhůta pro oznámení se počítá ode dne následujícího po dni, kdy toto místo zaměstnavatel vytvořil, uvolnil či na něj přijal nového zaměstnance.

Plnění povinnosti kontroluje právě místně příslušný úřad práce. Za neplnění zákona může dotyčnému zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 500 tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít