Volná místa hlaste na Úřadu práce

30. ledna 2006, 00:00 - (ina)
30. ledna 2006, 00:00

NOVINKA: HROZBA VYSOKÝCH POKUT ZAMĚSTNAVATELŮM Firmy hledající nové zaměstnance musí povinně oznámit vznik volných míst úřadu práce. Za nesplnění povinnosti jim nově hrozí pokuta až půl milionu korun.

NOVINKA: HROZBA VYSOKÝCH POKUT ZAMĚSTNAVATELŮM Firmy hledající nové zaměstnance musí povinně oznámit vznik volných míst úřadu práce. Za nesplnění povinnosti jim nově hrozí pokuta až půl milionu korun.

Povinnost nahlásit volná pracovní místa místně příslušnému úřadu práce není sice žádnou novinkou, řada firem ale o ní vůbec neví a obrací se na úřad práce třeba jen v případě, kdy nedokáže sehnat vhodného zaměstnance vlastními silami.

Přitom povinnost vždy hlásit jakákoliv volná pracovní místa (včetně jejich charakteristiky) do deseti kalendářních dnů platí už od roku 1991. Obsahuje ji také zákon o zaměstnanosti, účinný od října 2004. Právě v této právní normě však až dosud chyběla sankce, takže nesplnění povinnosti firmy nic nestálo. To se nyní mění.

Novela zákona o zaměstnanosti, která vstoupila v účinnost 1. ledna letošního roku, totiž nově umožňuje, aby úřad práce udělil firmám pokutu až půl milionu korun. „Chybějících sankcí za neplnění informační povinnosti totiž řada firem zneužívala a úřady práce se často o volných pracovních místech nedozvěděly,“ vysvětlila Profitu mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.

Ta zároveň vyvrací nepřesnosti, které se ohledně nové povinnosti objevily. „Není pravda, že firma musí nejdříve svá volná pracovní místa nahlásit na úřadu práce a teprve, když úřad práce není schopen na toto místo umístit uchazeče o zaměstnání, může firma podat inzerát. Tato informace je zavádějící a nepravdivá,“ dodává mluvčí. Jinými slovy: firma tedy i nadále může hledat zaměstnance nejrůznějšími formami, jen přitom nesmí zapomenout do 10 dnů informovat úřad práce. Stejná lhůta platí i pro případ, že se firmě podaří tato volná pracovní místa obsadit.

Volnými pracovními místy jsou ta, která nově vznikla nebo se uvolnila po odchodu zaměstnance a která chce firma obsadit novými pracovníky. Lhůta pro oznámení se počítá ode dne následujícího po dni, kdy toto místo zaměstnavatel vytvořil, uvolnil či na něj přijal nového zaměstnance.

Plnění povinnosti kontroluje právě místně příslušný úřad práce. Za neplnění zákona může dotyčnému zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 500 tisíc korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít