Volím Ano, ty neznám

25. srpna 2014, 11:51 - Petr Holec
25. srpna 2014, 11:51

Dostal se mi do ruky privátní průzkum volebních preferencí v jednom severočeském městě. Je to ironie: místní volby by zde jasně vyhrálo ANO i bez toho, že by lidé věděli, kdo za něj bude kandidovat. V době sběru informací totiž ANO stále připomínalo prázdnou bublinu: licenci na jeho městskou buňku dostal člověk z úplně jiného města a kromě kandidátky nikdo neznal ani pár vyvolených, kteří se zde stali členy strany.

Kroužili kolem ní jak zcela neznámé tváře, tak naopak až moc známé firmy z ODS a ČSSD, které ucítily šanci. Přesto voliči vypsali bianco šek.

Přitom právě v místních volbách lidé obecně volí víc podle osobností, přinejmenším čelné kandidáty totiž často i osobně znají, obvykle z hospody. Občas se spolu opili, občas si vyměnili manželky, občas spolu chodili do školy, občas spolu pracovali.

Partajní značka tedy bývá méně důležitá, emotivní vazba je osobní. Ostatně někteří lidé volili ve sněmovních volbách ODS a v místních ČSSD a naopak. Teď však v obojích volbách automaticky věří šéfovi ANO a vicepremiérovi Andreji Babišovi.

Svým způsobem to i chápu. Vedle premiéra Bohuslava Sobotky, jenž v televizi pořád působí jako student gymnázia u maturity, i věčně jakoby naštvaného a zamračeného Pavla Bělobrádka vypadá jasně premiérsky a aspoň trochu optimisticky jedině Babiš.

Není sice velký rétor a málokdo tuší, jakou řečí k nám vlastně mluví, určitě ale umí být géniem tří jednoduchých televizních vět, které vždy fungují; ty umí nejsrozumitelněji ze všech. Často navíc v médiích ruší nejhorší nápady z intelektuální dílny ČSSD, takže současně vypadá i jako politik se skutečným politickým programem, co nepřišel dělat jen audity a čistky.

Podobností s VV je víc

Preferenční trend ANO stále drží pozitivně a trochu připomíná Věci veřejné před pádem do pekla. Podobností s VV je tu ostatně víc, včetně Babiše coby supergurua, co si vše rozhoduje sám.

Nakonec proč si nechat stát v cestě partajní demokracii, když čínský model funguje mnohem efektivněji? Nikdo zatím neví, co Babišovi případně zlomí v politice vaz jako Bártovi - zatím v zrcadle nevidí Napoleona.

Ironií to klidně můžou být právě místní volby, které možná i vyhraje. Nějaký čas totiž můžete držet pod krkem pár poslanců, řídit ale jako ředitel vlastní firmy starosty, primátory a další členy partaje, už bývá složitější.

Nejnebezpečnější bývá moment, kdy si tito lidé začnou myslet, že je někdo zvolil kvůli nim, a ne kvůli vám. A taky když se proto začnou domáhat svého hlasu.


Čtěte další komentáře Petra Holce:

Hlavně hezky česky

ČSSD: Chvála vlastního úpadku


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít