Volby začaly, zblbněte!

29. února 2012, 05:40 - Irena Ryšánková
29. února 2012, 05:40

Přímá volba prezidenta prosvištěla oběma komorami parlamentu, nemilovaná a politiky nechtěná, ale koneckonců, lidem žádaná, takže proč ne. Václav Klaus sice končí až za rok, kampaň se ale rozběhla téměř okamžitě.

Foto: Profimedia.cz

V čele je zatím Jan Fischer, na záda mu ovšem dýchají dosud nerozhodnutý Jan Švejnar a také miláček mas Tomio Okamura, který všemu rozumí, ke všemu se dokáže vyjádřit a na všechno má názor. No a za touto „elitou“ se houfují další ovečky – Davidem Rathem navrhovaný Jiří Dienstbier mladší, šlofíkový kníže Karel Schwarzenberg, nesoudná suverénka Jana Bobošíková, důchodce z Vysočiny Miloš Zeman, expředseda Senátu Přemysl Sobotka, letitá korunní princezna ODS Miroslava Němcová a europoslankyně Zuzana Roithová. Jména jistě pozoruhodná a pravděpodobně ne poslední. Lid český je jak známo vynalézavý a do boje jistě pošle i nějakého opravdu vypečeného kandidáta – ať už Járu Cimrmana nebo včelku Máju.

Jedno je jisté už teď – máme tu nové volby a jeden páteční večer nebo sobotní ráno budeme zase snít o tom, že něco ovlivníme. Kde vezmou prezidentští kandidáti peníze na kampaň, se přitom neptáme. Bude to pravděpodobně od sponzorů nebo z prasátek a dobře utajených zahraničních kont. Zastropování sponzorských darů nikomu nepomůže, protože aktivní politici budou v médiích stejně pořád a Tomio si nějakou cestu ke svým fanouškům také najde.

Nabízí se pouze otázka, zda budou další volby vůbec někoho zajímat. Podle současných průzkumů se zdá, že ano, i když většina kandidátů je už notně provařených a v nějakých předchozích volbách už k vidění byla. To může být ale zároveň výhoda pro ty, kteří budou vylepovat předvolební billboardy – stačí vzít nějaký nepotrhaný a méně vyšisovaný z minula, a je to! Zpitomělý český volič stejně nic nepozná, koza se nažere a vlk zůstane celý. Nebo je to naopak?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít