Volání z dovolené už nezruinuje

16. června 2008, 00:00 - Jan Němec
16. června 2008, 00:00

ROAMING - Ceny volání z mobilních telefonů v zahraničí citelně klesají. Ačkoliv operátoři tvrdí, že by zlevnili tak jako tak, významně se na snížení cen podepsal i loni Evropskou komisí zavedený strop cen volání, takzvaný eurotarif.

Doba, kdy se lidé kvůli závratným cenám báli v zahraničí přijmout hovor či zavolat známým, se pomalu chýlí ke konci. Ceny roamingu v loňském i letošním roce významně klesly. Podle očekávání se snížení cen podepsalo i na zvýšení zájmu o využívání služeb. „Roaming má aktivovaný už osmdesát procent našich zákazníků,“ potvrzuje mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka.

Na nezájem o roaming si nemůže stěžovat ani další operátor – T-Mobile. „Za posledních 12 měsíců jsme zaznamenali více než čtyři miliony případů, kdy některý z našich zákazníků použije telefon v zahraničí. Měsíčně evidujeme průměrně 300 tisíc zákazníků aktivně využívajících roaming,“ dodává mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

V Evropě je dnes možné volat za méně než dvacet korun za minutu a cena přijatého hovoru nepřesahuje deset korun. Vedle regulované nabídky operátoři navíc připravili další zajímavé tarify. Ty umožňují při zaplacení spojovacího poplatku volat z ciziny za stejné ceny jako doma.

Přestože to mobilní operátoři nepřiznávají rádi, významný vliv na zlevnění roamingu v loňském a letošním roce měla i regulace ze strany Evropské komise. Ta v minulých letech všechny evropské operátory několikrát vyzývala ke snížení závratných a podle ní neopodstatněných cen za volání v zahraničí. Když apelů neuposlechli, sáhla komise k tvrdému opatření – stanovila pro ceny roamingu v rámci Unie strop. Ten začal platit od loňského podzimu. Dotkl se i tří společností v Česku: Telefóniky O2, T-Mobilu a Vodafonu. Benjamínek mezi českými mobilními operátory – U:fon – prozatím roaming nenabízí vůbec.

Operátoři mají tedy nyní povinnost vedle vlastních roamingových tarifů nabízet i takzvaný eurotarif. Ten stanovil pro léto 2007 maximální sazby na 49 eurocentů za odchozí a 24 eurocentů za příchozí hovory. Podle loňské kalkulace činil přepočet 16,70 koruny s daní za volání a 8,20 koruny za přijatý hovor. Pro letošní léto má maximální hranice cen volání klesnout na 46, respektive 22 centů. V roce 2009 by pak ceny neměly přesáhnout 43, respektive 19 centů. Ke zlevnění přispívá i sílící koruna.

Eurotarif nemusí být nejvýhodnější

Roamingový eurotarif zavedli operátoři v Česku z donucení. Vedle něj však nabízejí i vlastní modely. Ty jsou často výhodnější, a to zejména pro lidi, kteří plánují ze zahraničí volat více či cestují mimo země Evropské unie. Jak vyplývá ze samotného názvu, eurotarif platí pouze v Unii.

Poměřovat oblíbenost eurotarifu s ostatními roamingovými nabídkami však není jednoduché. „Mnohem více lidí využívá eurotarif – přes čtyři miliony. Je to ale dáno tím, že v roce 2007 jsme tento tarif aktivovali automaticky všem Twist zákazníkům, jichž jsou tři miliony,“ vysvětluje mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Potvrzuje to i mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka. „Poměr Eurotarifu versus O2 Smart roamingu je 4:1. Eurotarif je totiž podle bruselské direktivy aktivován automaticky všem novým zákazníkům,“ dodává Žabka.

Vodafone dokonce speciální eurotarif vůbec v nabídce nemá. „Nabízíme regulované ceny eurotarifu v rámci první cenové zóny standardního tarifu Vodafone World, který je automaticky aktivovaný u všech zákazníků,“ říká mluvčí firmy Filip Hrubý.

Přesto je podle operátorů z chování zákazníků vidět, že mezi jednotlivými nabídkami pečlivě vybírají a volí nejvýhodnější roamingový tarif podle destinace, do níž cestují. „Z počtů aktivací a deaktivací v jednotlivých měsících je patrné, že zákazníci využívají možnosti měnit zvýhodnění podle toho, kam cestují,“ říká Martina Kemrová.

Zajímavé pro často volající cestovatele jsou především modely roamingu založené na spojovacím poplatku a ceně odvozené od cen domácího volání. U společnosti Vodafone umožňuje volání za tuzemské ceny tarif Vodafone Passport. Firma rozdělila státy do tří zón – země Evropské unie, ostatní evropské země a zbytek světa. Při volání se cena řídí domácím ceníkem podle konkrétní smlouvy zákazníka. Je však třeba připočíst spojovací poplatek, který činí buď 22, nebo 50, respektive 80 korun podle zóny.

S podobnou nabídkou přišla i česká pobočka T-Mobilu. Ta představila tarif Cestovatel. S ním je možné ze zemí, kde má T-Mobile svou síť, volat rovněž za domácí ceny se spojovacím poplatkem. Ten se však platí za každých dvacet minut hovoru a činí necelých 35 korun. U přijatých hovorů se pak podobně jako u Vodafone Passportu platí pouze spojovací poplatek.

Pozadu nezůstala ani Telefónica O2. V tarifu Smart Roaming vybrala několik turisticky nejatraktivnějších zemí. Z nich umožňuje volat za necelých 12 korun za minutu. K tomu každý zákazník s aktivovaným tarifem může ve vybraných zemích (podrobnosti najdete v tabulce) přijmout třicet minut hovoru úplně zadarmo.

Úplnou novinkou O2 je možnost volání z některých leteckých spojů. Firma však prozatím uzavřela dohodu pouze s Air France. Další aerolinky by měly následovat v brzké době.

Zlevňují i data, SMS zatím ne

Vedle cen samotných hlasových služeb se Evropské komisi nelíbí ani ceny dalších služeb mobilních operátorů v zahraničí: textových zpráv a datových služeb. Zatímco ceny volání totiž loni výrazně klesly i vlivem regulace, plateb za mobilní připojení k internetu i „textovek“ se zlevnění dotklo minimálně. Proto letos komise pohrozila regulací i v této oblasti.

Efekt na sebe nenechal dlouho čekat. Operátoři při ohlašování novinek pro letošní letní sezonu přišli už s novými, nižšími cenami. Například společnost T-Mobile v květnu oznámila, že snižuje ceny připojení přes GPRS i WAP na úroveň cen v tuzemsku. Za přenesený kilobajt přes WAP v zahraničí tak letos zaplatíte 59 haléřů, za přenesený kilobajt přes GPRS šest haléřů s daní.

Česká pobočka Vodafonu při zlevňování tak nízko nešla. Přesto snížila ceny o třetinu. S programem Vodafone Passport letos cestující zaplatí v unijních zemích a několika dalších oblíbených „dovolenkových“ zemích za kilobajt dat přenesený přes WAP i GPRS 17 haléřů. Nejdražší prozatím zůstává datový roaming pro klienty Telefóniky O2. Ta nabízí jeden kilobajt přenesený v rámci Unie za 24 haléřů, v ostatních evropských zemích za 41 haléřů. Ceny SMS naopak zatím výraznějších změn nedoznaly. Za jednu esemesku tak zaplatíte od přibližně osmi korun výše.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít