Volání z dovolené už nezruinuje

16. června 2008, 00:00 - Jan Němec
16. června 2008, 00:00

ROAMING - Ceny volání z mobilních telefonů v zahraničí citelně klesají. Ačkoliv operátoři tvrdí, že by zlevnili tak jako tak, významně se na snížení cen podepsal i loni Evropskou komisí zavedený strop cen volání, takzvaný eurotarif.

Doba, kdy se lidé kvůli závratným cenám báli v zahraničí přijmout hovor či zavolat známým, se pomalu chýlí ke konci. Ceny roamingu v loňském i letošním roce významně klesly. Podle očekávání se snížení cen podepsalo i na zvýšení zájmu o využívání služeb. „Roaming má aktivovaný už osmdesát procent našich zákazníků,“ potvrzuje mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka.

Na nezájem o roaming si nemůže stěžovat ani další operátor – T-Mobile. „Za posledních 12 měsíců jsme zaznamenali více než čtyři miliony případů, kdy některý z našich zákazníků použije telefon v zahraničí. Měsíčně evidujeme průměrně 300 tisíc zákazníků aktivně využívajících roaming,“ dodává mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

V Evropě je dnes možné volat za méně než dvacet korun za minutu a cena přijatého hovoru nepřesahuje deset korun. Vedle regulované nabídky operátoři navíc připravili další zajímavé tarify. Ty umožňují při zaplacení spojovacího poplatku volat z ciziny za stejné ceny jako doma.

Přestože to mobilní operátoři nepřiznávají rádi, významný vliv na zlevnění roamingu v loňském a letošním roce měla i regulace ze strany Evropské komise. Ta v minulých letech všechny evropské operátory několikrát vyzývala ke snížení závratných a podle ní neopodstatněných cen za volání v zahraničí. Když apelů neuposlechli, sáhla komise k tvrdému opatření – stanovila pro ceny roamingu v rámci Unie strop. Ten začal platit od loňského podzimu. Dotkl se i tří společností v Česku: Telefóniky O2, T-Mobilu a Vodafonu. Benjamínek mezi českými mobilními operátory – U:fon – prozatím roaming nenabízí vůbec.

Operátoři mají tedy nyní povinnost vedle vlastních roamingových tarifů nabízet i takzvaný eurotarif. Ten stanovil pro léto 2007 maximální sazby na 49 eurocentů za odchozí a 24 eurocentů za příchozí hovory. Podle loňské kalkulace činil přepočet 16,70 koruny s daní za volání a 8,20 koruny za přijatý hovor. Pro letošní léto má maximální hranice cen volání klesnout na 46, respektive 22 centů. V roce 2009 by pak ceny neměly přesáhnout 43, respektive 19 centů. Ke zlevnění přispívá i sílící koruna.

Eurotarif nemusí být nejvýhodnější

Roamingový eurotarif zavedli operátoři v Česku z donucení. Vedle něj však nabízejí i vlastní modely. Ty jsou často výhodnější, a to zejména pro lidi, kteří plánují ze zahraničí volat více či cestují mimo země Evropské unie. Jak vyplývá ze samotného názvu, eurotarif platí pouze v Unii.

Poměřovat oblíbenost eurotarifu s ostatními roamingovými nabídkami však není jednoduché. „Mnohem více lidí využívá eurotarif – přes čtyři miliony. Je to ale dáno tím, že v roce 2007 jsme tento tarif aktivovali automaticky všem Twist zákazníkům, jichž jsou tři miliony,“ vysvětluje mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Potvrzuje to i mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka. „Poměr Eurotarifu versus O2 Smart roamingu je 4:1. Eurotarif je totiž podle bruselské direktivy aktivován automaticky všem novým zákazníkům,“ dodává Žabka.

Vodafone dokonce speciální eurotarif vůbec v nabídce nemá. „Nabízíme regulované ceny eurotarifu v rámci první cenové zóny standardního tarifu Vodafone World, který je automaticky aktivovaný u všech zákazníků,“ říká mluvčí firmy Filip Hrubý.

Přesto je podle operátorů z chování zákazníků vidět, že mezi jednotlivými nabídkami pečlivě vybírají a volí nejvýhodnější roamingový tarif podle destinace, do níž cestují. „Z počtů aktivací a deaktivací v jednotlivých měsících je patrné, že zákazníci využívají možnosti měnit zvýhodnění podle toho, kam cestují,“ říká Martina Kemrová.

Zajímavé pro často volající cestovatele jsou především modely roamingu založené na spojovacím poplatku a ceně odvozené od cen domácího volání. U společnosti Vodafone umožňuje volání za tuzemské ceny tarif Vodafone Passport. Firma rozdělila státy do tří zón – země Evropské unie, ostatní evropské země a zbytek světa. Při volání se cena řídí domácím ceníkem podle konkrétní smlouvy zákazníka. Je však třeba připočíst spojovací poplatek, který činí buď 22, nebo 50, respektive 80 korun podle zóny.

S podobnou nabídkou přišla i česká pobočka T-Mobilu. Ta představila tarif Cestovatel. S ním je možné ze zemí, kde má T-Mobile svou síť, volat rovněž za domácí ceny se spojovacím poplatkem. Ten se však platí za každých dvacet minut hovoru a činí necelých 35 korun. U přijatých hovorů se pak podobně jako u Vodafone Passportu platí pouze spojovací poplatek.

Pozadu nezůstala ani Telefónica O2. V tarifu Smart Roaming vybrala několik turisticky nejatraktivnějších zemí. Z nich umožňuje volat za necelých 12 korun za minutu. K tomu každý zákazník s aktivovaným tarifem může ve vybraných zemích (podrobnosti najdete v tabulce) přijmout třicet minut hovoru úplně zadarmo.

Úplnou novinkou O2 je možnost volání z některých leteckých spojů. Firma však prozatím uzavřela dohodu pouze s Air France. Další aerolinky by měly následovat v brzké době.

Zlevňují i data, SMS zatím ne

Vedle cen samotných hlasových služeb se Evropské komisi nelíbí ani ceny dalších služeb mobilních operátorů v zahraničí: textových zpráv a datových služeb. Zatímco ceny volání totiž loni výrazně klesly i vlivem regulace, plateb za mobilní připojení k internetu i „textovek“ se zlevnění dotklo minimálně. Proto letos komise pohrozila regulací i v této oblasti.

Efekt na sebe nenechal dlouho čekat. Operátoři při ohlašování novinek pro letošní letní sezonu přišli už s novými, nižšími cenami. Například společnost T-Mobile v květnu oznámila, že snižuje ceny připojení přes GPRS i WAP na úroveň cen v tuzemsku. Za přenesený kilobajt přes WAP v zahraničí tak letos zaplatíte 59 haléřů, za přenesený kilobajt přes GPRS šest haléřů s daní.

Česká pobočka Vodafonu při zlevňování tak nízko nešla. Přesto snížila ceny o třetinu. S programem Vodafone Passport letos cestující zaplatí v unijních zemích a několika dalších oblíbených „dovolenkových“ zemích za kilobajt dat přenesený přes WAP i GPRS 17 haléřů. Nejdražší prozatím zůstává datový roaming pro klienty Telefóniky O2. Ta nabízí jeden kilobajt přenesený v rámci Unie za 24 haléřů, v ostatních evropských zemích za 41 haléřů. Ceny SMS naopak zatím výraznějších změn nedoznaly. Za jednu esemesku tak zaplatíte od přibližně osmi korun výše.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít