Voda plná bublinek

30. května 2005, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
30. května 2005, 00:00

FERDINAND ZÁTKA slavnÍ podnikatelé Na konci 19. století byl v Praze velký nedostatek dobré pitné vody. Šance se chopil jihočeský podnikatel Ferdinand Zátka, který v pražském Karlíně založil jednu z prvních sodovkáren ve střední Evropě.

FERDINAND ZÁTKA

slavnÍ podnikatelé

Na konci 19. století byl v Praze velký nedostatek dobré pitné vody.

Šance se chopil jihočeský podnikatel Ferdinand Zátka, který v pražském Karlíně založil jednu z prvních sodovkáren ve střední Evropě.

Ferdinand Zátka, nejstarší syn českobudějovického obchodníka Hynka Zátky, měl díky svému otci ty nejlepší předpoklady pro podnikání. V sedmadvaceti letech, v roce 1872, založil v Českých Budějovicích vlastní cukrovar a později také pekařství, které osobně vedl. Své práce si velmi vážil a úctu k řemeslu vyjadřoval i tím, že po jihočeské metropoli chodil ve světlém obleku a s placatou čepicí na hlavě. NÁSTUP SODOVÉ VODY Po několika letech se Ferdinand Zátka rozhodl zkusit štěstí také v Praze. V Karlíně na Královské třídě zdědil po tetě rozsáhlý dům a roku 1877 v něm začal péct chleba. V té době byl však v Praze nedostatek dobré pitné vody a Zátka vycítil příležitost. V roce 1879 založil vedle pekáren továrnu na destilovanou sodovou vodu, pro kterou připravoval také vlastní kysličník uhličitý. O nový nápoj byl takový zájem, že Zátka mohl rozšiřovat výrobní program. Začal s produkcí šumivého vína a k pekárně brzy připojil i podnik na výrobu francouzské hořčice a továrnu na kávové náhražky.

Konec 19. století výrobě sodových vod přál. Obchodní zásadou bylo dodávat kvalitní nápoje za nízké ceny, aby byly dostupné pro všechny. Tuto strategii uznával jak Zátka, tak jeho konkurenti, mezi něž patřil i moravský podnikatel Ferdinand Kubeš, který založil třebíčskou sodovkárnu ZON (Zdravotní osvěžující nápoje). Karlínský podnik však nikdo ohrozit nemohl a Ferdinand Zátka se brzy stal největším výrobcem sodových vod v rakouském mocnářství.

MAKARONY BRATŘÍ ZÁTKŮ

Podnikat začali i dva mladší bratři Ferdinanda Zátky. Vlastimil se věnoval otcovu obchodu a převzal i jeho mlýn v Březí. Spolu s bratrem Dobroslavem pojali záměr vybudovat z něj velký průmyslový podnik. V roce 1884 za podpory otce Hynka Zátky začali bratři s výrobou těstovin, nudlí i makaronů a těstárna v Březí se brzy rozrostla na největší svého druhu v Rakousku-Uhersku.

Vlastimil s Dobroslavem také zahájili na jihu Čech výrobu sodové vody a limonád, věhlasu svého bratra však nedosáhli a sodovkárnu později přesunuli do Českých Budějovic, aby mohli lépe vyžívat kvalitního pramenu v Dobré Vodě.

Ferdinand Zátka mezi tím v Praze prosperoval a začal dobývat i zahraniční trhy. Využíval nové reklamní metody, které byly originální a zároveň věcné. Uvědomoval si také, že k dosažení potřebné úrovně svých výrobků musí využívat i nových vědeckých poznatků. S firmou Dr. F. Zátka proto úzce spolupracovali také tehdejší významní odborníci i někteří univerzitní profesoři.

Z KARLÍNA DO HOLEŠOVIC

V roce 1901 Ferdinand Zátka zemřel a řízení karlínského podniku se ujal jeho bratr Vlastimil. Za jeho vedení se zdokonalila výroba a v roce 1906 se firma změnila na rodinnou společnost s ručením omezeným. Vlastimil Zátka však vedl podnik pouze šest let. Po smrti v roce 1907 ho vystřídal jeho bratr Dobroslav, který zároveň vedl také těstárnu v Březí.

V roce 1927, u příležitosti padesátého výročí založení firmy, se vedení společnosti rozhodlo postavit novou sodovkárnu v Praze-Holešovicích. Již o dva roky později byla v moderní a technicky dobře vybavené továrně zahájena výroba. Stará karlínská sodovkárna byla poté přebudována na výrobu oplatků, keksů a jemného pečiva.

Za druhé světové války Němci veškerý majetek rodiny Zátků zkonfiskovali. V Březí byla potravinářská výroba zastavena a nahrazena vojenskou. Rodině se majetek vrátil až v roce 1945, ale o tři roky později jim byl znovu zabrán a poté znárodněn.

NOVODOBÁ PROMĚNA

Těstárna bratří Zátků byla po válce začleněna do státního podniku Mlýny a těstárny, firma Dr. F. Zátka se stala součástí Pražských cukráren a sodovkáren. Další změna nastala až po roce 1989. Bývalý státní podnik Mlýny a těstárny Březí byl předán dědicům rodiny Zátků nejprve do pronájmu a poté odprodán. Dnešní firma Bratři Zátkové, a. s., je jedním z největších českých producentů těstovin a mouky.

Pražské cukrárny a sodovkárny změnily název na Zátka-Pražské sodovkárny a později na Dr. Zátka, s. r. o. V roce 1998 prošla firma restrukturalizací a roku 1999 převedla veškerou výrobu do obce Káraný u Staré Boleslavi, kde začala využívat zdejší kvalitní vodu. Navázat na prvorepublikovou slávu se však majitelům nepodařilo a firma skončila roku 2000 v konkurzu. Jejím nástupcem je dnešní společnost Bestwater Enterprise.

Pramen: archiv Profitu

* FERDINAND ZÁTKA

(1845-1901) Nejstarší syn jihočeského obchodníka Hynka Zátky se narodil 15. ledna 1845. Po absolvování gymnázia studoval práva a dosáhl doktorátu. Právníkem se však nestal a po otcově vzoru se dal na podnikání. Ve svých dvaceti sedmi letech založil v rodném městě cukrovar a později pekařství. Zanedlouho se přesunul do Prahy, kde v roce 1877 zřídil pekárnu a o dva roky později také továrnu na destilovanou sodovou vodu. Firma Dr. F.

Zátka byla úspěšná a brzy se stala největší sodovkárnou v rakouském mocnářství.

Ferdinand Zátka se oženil až v 45 letech. Za manželku si vzal bývalou zaměstnankyni podniku Gabrielu Čtrnáctou, se kterou žil ve šťastném, ale bezdětném manželství. Zemřel 28. února 1901 ve francouzském Nice při návratu z cesty kolem světa. Vedení pražské firmy se ujal jeho bratr Vlastimil.

* VLASTIMIL ZÁTKA (1851-1907)

Bratr podnikatele Ferdinanda Zátky spatřil světlo světa 11. srpna 1851. Od mládí se věnoval otcovu obchodu a převzal i jeho mlýn v Březí. Se svým mladším bratrem Dobroslavem z něj vybudoval největší těstárnu v Rakousku-Uhersku. Po smrti Ferdinanda Zátky přesídlil do Prahy a šest let vedl karlínskou sodovkárnu.

V roce 1884 se oženil s Karlou Havlíčkovou, neteří Karla Havlíčka Borovského. Zemřel 4. června 1907 na arteriosklerózu a vedení rodinné firmy převzal jeho bratr Dobroslav.

* DOBROSLAV ZÁTKA (1859-1946)

Nejmladší syn Hynka Zátky přišel na svět 19. srpna 1859. Po absolvování místní reálky a studia na pražské a vídeňské technice působil dva roky jako praktikant v továrně ve Zlaté Koruně. V roce 1883 vstoupil do rodinných Zátkových podniků a převzal vedení pekárny v Českých Budějovicích. Své další podnikatelské aktivity spojil s bratrem Vlastimilem, po jehož smrti se stal ředitelem pražské sodovkárny i těstárny v Březí. Zemřel 14. prosince 1946, necelé dva roky před tím, než byla rodinná firma znárodněna.

Foto popis| Mlýn a těstárna v Boršově nad

Foto popis| Současnost.

Foto popis| Tovární budova firmy Dr. F. Zátka v pražském Karlíně na konci 19. století.

Foto popis| Vltavou - rok 1890.

Foto popis| Prvorepublikové propagační letáky.

Foto popis| Ženy rozklepávající vajíčka do Zátkových těstovin, 30. léta 20. století.

Foto autor| foto: PTLS s. r. o. Vodňany (6x)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít