Voda musí zdražit

26. února 2009, 00:00 - František Barák
26. února 2009, 00:00

Z ceny vody je třeba získat prostředky na obnovu vodárenského majetku, jinak budou dodávky vody v budoucnosti ohroženy. Za současného stavu není na investice kde brát.

Před několika týdny vyhlásili vlastníci vodovodů a kanalizací ceny vodného a stočného na rok 2009. Ve většině případů se nárůst ceny zhruba o více než deset procent setkal s nevolí spotřebitelů, což je pochopitelné.

Nepřijatelné a neodborné se na některých místech jeví stanovisko municipálních politiků, zástupců vlastníků vodárenského majetku, kteří trvají na stagnaci ceny vody. Používají cenu vody jako politický populistický nástroj, který má přispět k zachování přízně voličů. Bude-li topokračovat, mohou být dodávky vody vzhledem ke zchátralému vodárenskému zařízení ohroženy.

Dvacet pět miliard do obnovy

V Česku je 9,5 milionu obyvatel zásobováno vodou z veřejné sítě a 8,2 milionu lidí je napojeno na veřejnou kanalizaci. K tomu, aby mohlo být vyrobeno a vyčištěno uvedené množství vody, slouží 70 tisíc kilometrů vodovodní a 37 tisíc kilometrů kanalizační sítě. Kromě toho jsou ve vodárenském majetku stovky úpraven, čističek, čerpacích stanic, vodojemů a tisíce dalších provozních objektů. Hodnotu vodárenského majetku v Česku představuje 824 miliard korun v pořizovacích cenách roku 2006.

Vycházíme-li z předpokladu, že obnova vodárenského majetku má podle průměru jednotlivých odpisových skupin majetku probíhat zhruba 35 let, znamená to, že ročně má na obnovu vodárenská společnost nebo jiný vlastník, to jsou převážně města a obce, zajistit zdroje ve výši zhruba tří procent hodnoty tohoto majetku. Převedeme-li tento požadavek na celý vodárenský majetek v České republice, dostáváme se k částce 25 miliard korun ročně.

Tedy 25 miliard musí zajistit vlastníci vodárenského majetku ročně pro to, aby mohli řádně obnovovat majetek a udržovat ho tak v technologicky dobrém a ekonomicky provozuschopném stavu. Částka 25 miliard představuje pouze obnovu, nikoliv další rozvoj.

Platit musí vlastníci

V roce 2006 bylo na vodném a stočném vybráno v tuzemsku 22,5 miliardy korun. Více než polovina z této částky šla na provozování vodárenského majetku, to je na výrobu a čištění vody a opravy. Podstatný díl z těchto prostředků odebírá stát formou poplatků a daní, část tvoří zisky vlastníků a provozovatelů. Je patrné, že na investice mnoho zdrojů nezbývá. Z uvedeného je zřejmé, že za současného stavu a s disponibilními zdroji není možné dostatečně plnit plán obnovy vodárenského majetku.

Kde tedy prostředky na investice vzít? Odpověď je jednoznačná. Další financování vodárenské infrastruktury musí zajistit vlastníci tohoto majetku z vlastních zdrojů. Získají je z vodného a stočného. Jiné cesty není. Samozřejmě si všichni přejeme, aby cena vodného a stočného byla co nejnižší. Nemůžeme však přitom ignorovat potřebu udržovat sítě a zařízení v dobré provozuschopné kvalitě a přitom i zajišťovat další rozvoj vodárenské infrastruktury. Každý další rok otálení v zajišťování investičních zdrojů bude mít v budoucnosti krutý dopad na vlastníky, provozovatele i spotřebitele. Čím déle budeme odkládat získání investičních zdrojů z vodného a stočného, tím strmější a razantnější bude později nárůst ceny vody.

Přitom je jasné, že hlavní roli při stanovení ceny vody mají vlastníci vodárenského majetku. Ti musejí zajistit, a spotřebitelům samozřejmě vysvětlit, že hlavní nárůst ceny vody je z důvodů získání investičních zdrojů na obnovu majetku, že většina vybraných peněz za vodné a stočné se bude vracet zpět do obnovy sítí a zařízení. Představy o tom, že bude nadále platit solidarita většího s menším a vše vyřeší státní nebo evropské dotace, jsou mylné.

Výroba vody je drahá

Evropské dotace do vodárenství v naší zemi jsou jednorázové a mají pomoci srovnat úroveň v přechodném období. Aktuální dotace, podaří-li se je využít, zřejmě nepřesáhnou částku 25 miliard korun. Mají pomoci především při plnění Směrnice EHS 91 o čištění městských odpadních vod v aglomeracích nad 2000 obyvatel. V problémových aglomeracích chybí k dnešnímu dni k plnění přísnějších evropských standardů na čištění vod 14,1 miliardy korun.

To jsou sumy, které rozhodně nemohou dlouhodobě řešit potřebné investice do vodárenského majetku.

Státní dotace budou v budoucnu určeny pouze na mimořádné, především klimatické události, evropské dotace za dva tři roky končí. Ostatně dotace do vodárenského majetku budou za pár let nedovolenou podporou. Podíváme-li se na jejich současný objem, jde v porovnání s financemi na obnovu v dlouhodobém hledisku o zlomek.

Voda je levná, ale musíte se dostat přímo k dobrému zdroji. Výroba kvalitní pitné vody a její dodávka kdykoliv z kohoutku a následné odkanalizovaní, vyčištění a navrácení do přírody je drahá, je to služba, za kterou je třeba platit. Je to služba, v jejíž ceně musí být i část na její zachování, to je na investiční zdroje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít