Article, show

Voda jedněm vzala, jiným dala

09. září 2002, 00:00 - Jan Heřman, Peníze.cz
09. září 2002, 00:00

Kdo na velké vodě vydělal a komu zbudou jen oči pro pláč? Povodně povedou v následujících dvou letech k posílení ekonomického růstu. Tvrdí to zpráva ratingové agentury CRA Rating Agency, která získala prvenství ve vydání souborné studie o dopadech velké vody na tuzemskou ekonomiku.

Kdo na velké vodě vydělal a komu zbudou jen oči pro pláč?

Povodně povedou v následujících dvou letech k posílení ekonomického růstu. Tvrdí to zpráva ratingové agentury CRA Rating Agency, která získala prvenství ve vydání souborné studie o dopadech velké vody na tuzemskou ekonomiku.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku má podle studie CRA dojít ke krátkodobému zastavení nebo mírnému poklesu růstu hrubého domácího produktu (HDP) až o 0,5 1 %. Bude to způsobeno především škodami v zemědělství, odstraňováním ekologických škod a výpadky v průmyslové výrobě. Po tomto počátečním propadu dojde v následujících dvou letech k posílení růstu HDP, který bude tažen především oblastí obchodu a služeb. Důvodem je obnova zničeného majetku v domácnostech i podnicích. Dále dojde ke snížení míry úspor domácností a naopak k růstu jejich zadluženosti.

Vítězové smutné hry

Oborem, který na přírodní katastrofě jednoznačně vydělá, je bankovnictví. Peněžní ústavy získají poskytnutím povodňových úvěrů potřebné portfolio drobných klientů a prostor na umístění dosud vysoké likvidity. Navíc lze očekávat, že případné nesplácené úvěry mohou být částečně garantovány státem. K vítězům ve finančním sektoru rovněž patří pojišťovací makléři, neboť se všeobecně očekává růst pojistného trhu. Dále lze očekávat nárůst v oblasti leasingu a spotřebitelských úvěrů, které budou využívat jak občané, tak firmy k obnově zničených věcí. Na obnově postižených oblastí bude nejvíce participovat stavební průmysl, především velké společnosti, které získají zakázky na obnově silniční a železniční sítě. Zvýšenou poptávku související s rekonstrukcí domů a bytů zaznamenají i menší firmy poskytující topenářské, podlahářské, malířské nebo obkladačské práce. V době těsně po povodni budou bodovat firmy zajišťující odvoz odpadků a provozovatelé skládek. Maloobchod zaznamená zvýšený zájem především o úklidové prostředky a předměty dlouhodobé spotřeby.

Komu voda vzala

Vedle lidí, kterým povodeň vzala střechu nad hlavou nebo poškodila dům a zatopených firem, pocítí důsledky velké vody nejvíce stát, kraje a města. T i všichni ponesou hlavní tíhu při financování následků škod. Částečný podíl při úhradě ponesou pojišťovny. Podle CRA tento podíl nebude příliš velký, neboť škody na soukromém majetku by se mohly pohybovat mezi dvaceti a třiceti miliardami korun a jsou pojištěny ze zhruba dvaceti procent. Navíc část pojistných událostí ubude, neboť zdaleka ne všechny smlouvy kryjí následky povodní. Náklady samotných ústavů sníží též krytí u mezinárodních zajišťoven. Úbytek klientů postihne instituce shromažďující volné finanční zdroje, tedy podílové a penzijní fondy. Na druhé straně, při případné emisi povodňových dluhopisů, by tyto subjekty získaly dlouho očekávanou investiční příležitost. V oblasti průmyslu a služeb postihnou povodně nejvíce vodárenské společnosti a turistický průmysl. Vodárny, kanalizace a čističky odpadních vod zaznamenaly rozsáhlé škody a jen částečně se bude na nápravě podílet stát či města. Turistika bude ovlivněna krátkodobě. Sníží se zájem zahraničních turistů o ČR a u domácí klientely se projeví změna priorit a pokles koupěschopnosti u lidí z postižených oblastí.

Jak dopadnou obce?

Finanční rezervy v mnoha obecních rozpočtech jsou minimální, neboť mimořádné příjmy získané z prodeje majetku již obce rozpustily. Ta to skupina měst a obcí bude nucena odložit značnou část investičních výdajů a v převážné míře bude závislá na dotacích ze státního rozpočtu. Obce a města, která dosud disponují mimořádnými prostředky z prodeje majetku, nebudou patrně čerpat cizí zdroje a použijí vlastní prostředky na likvidaci škod. Tím ovšem omezí do budoucna své investiční výdaje. Město, které se bude podle zprávy CRA nejdéle vzpamatovávat z povodní, je Praha. Dopravní a technická infrastruktura a zejména oprava metra si vyžádají prostředky, jimiž město nedisponuje. Vzhledem k současné zadluženosti Prahy by mohla být ohrožena její bonita, pokud by veškeré náklady šly na její vrub.

Kdo z koho

Vítězové:

Bankovnictví

Pojišťovací makléři

Leasing a spotřebitelské úvěrování

Skládky a odvoz odpadků

Stavební průmysl

Topenářské, malířské, podlahářské a obkladačské firmy

Poražení:

Přímo zasažení občané a firmy

Pojišťovny

Podílové a penzijní fondy

Vodárenské společnosti

Turistický průmysl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít