Vliv Agrofertu roste

19. července 2004, 00:00 - PETR HAVEL
19. července 2004, 00:00

BERLUSCONI ČESKÉHO ZEMĚDĚLST VÍ - ANDREJ BABIŠ Produkce hnojiv a agrochemie, obchod sobilím, výroba krmných směsí a masný průmysl. Vlastnictví desítek potravinářských závodů. To je Agrofert, podnik nejmocnějšího muže českého zemědělství, Andreje Babiše. Nedávno k němu připojil další větev: pekárenské seskupení Penam.

BERLUSCONI ČESKÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ - ANDREJ BABIŠ Produkce hnojiv a agrochemie, obchod s obilím, výroba krmných směsí a masný průmysl. Vlastnictví desítek potravinářských závodů. To je Agrofert, podnik nejmocnějšího muže českého zemědělství, Andreje Babiše. Nedávno k němu připojil další větev: pekárenské seskupení Penam.

Mlýnsko-pekárenská skupina Penam je zatím poslední Babišovou akvizicí. Z pohledu potravinářského průmyslu je velmi významná, Penam je ve svém oboru je třetí nejsilnější skupinou na tuzemském trhu. Transakci, která byla oficiálně zveřejněna na konci minulého měsíce, musí ještě posvětit antimonopolní úřad.

OD STÁJE PO VIDLIČKU Očekává se, že připojení pekárenské větve proběhne bez problémů. Rostoucí Babišův vliv zatím zjevně nikomu příliš nevadí, možná i proto, že drtivá většina jeho podniků prosperuje. Výjimky sice existují (například výroba krůtího masa ADEX), v komplexu aktivit Agrofertu však nejsou významné. Skutečností je, že v oblasti zpracování masa a nyní i v pekárenské oblasti je Agrofert na tuzemském trhu v zásadě jediným podnikovým uskupením, kterému se v praxi podařilo dotáhnout do konce to, o čem sní a často hovoří zemědělci i jejich představitelé: kapitálově propojit prvovýrobu s následným zpracovatelským průmyslem čili vytvořit kompletní výrobní vertikálu podle hesla „od stáje po vidličku“. Jediným konkurentem v tomto smyslu je skupina Agropol podnikatele Jiřího Malúše, který je mimochodem stejně jako Babiš slovenského původu. MOUKA A PEČIVO - DOBRÝ VÝVOZNÍ ARTIKL Expanze do pekárenské oblasti má do jisté míry větší logiku než předchozí aktivity Agrofertu v živočišné výrobě. Zvláště v současné situaci, kdy se zejména pekárenská produkce zdá být v prostředí sjednocené Evropy optimálním vývozním artiklem tuzemského potravinářství. Skupina Penam v současné době zastřešuje 14 dříve samostatných pekařských a mlynářských firem. Jde o v zásadě mladý podnik - v roce 1999 se jedenáct společností sloučilo pod hlavičkou firmy Tero Rosice, v polovině téhož roku pak rozhodla valná hromada o přejmenování podniku na Penam a k jeho zápisu do obchodního rejstříku došlo s prvním dnem roku 2000. Penam tvoří výhradně moravské firmy, skupina disponuje i sítí vlastních prodejen. OD ZEMĚDĚLSTVÍ K POTRAVINÁŘSTVÍ

Andrej Babiš pronikl na tuzemský trh nejprve prostřednictvím agrochemie, následně ovládl nejrozsáhlejší síť podniků zemědělského zásobování a nákupu (ZZN), které zajišťují většinu služeb a dodávek potřebných vstupů do zemědělské prvovýroby. Agrofert vlastní i významné potravinářské podniky v oblasti zpracování masa - Masnu Planá, Studená, ADEX a počátkem roku rozšířil Babiš toto impérium o významný podíl v největším evropském výrobci masných produktů, Kosteleckých uzeninách. Babišův kapitálový vstup do skupiny nikdo nenapadá. „Pro nás je Penam členem svazu a vlastnické vztahy jsou jeho věc,“ konstatuje generální sekretář podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Stanislav Musil. Osobně se ale domnívá, že „velké finanční zázemí je vždy dobré, protože silný strategický partner může do oboru investovat“. Situaci na tuzemském pekárenském trhu podle Musila začlenění Penamu do portfolia Babišových aktivit výrazně neovlivní. „Něco jiného by bylo, kdyby měl Penam třeba 40 % tuzemské mlynářské kapacity. V tomto směru může mít větší vliv spojení Delta P ekáren a podniků skupiny Odkolek,“ říká Musil. Zástupci zemědělců tvrdí, že se rozšiřování Babišova agropotravinářského komplexu neobávají. „Stejně jako Agrofert by mohl v tomto odvětví expandovat třeba Agropol nebo nějaká jiná firma,“ myslí si tajemník Agrární komory ČR (AK) Jan Záhorka. Podle jeho názoru je koncentrace vlastnictví neoddělitelným jevem probíhající globalizace. „Je ale škoda, že zemědělství za tímto trendem zaostává, například v případě vytváření silných odbytových družstev. O tom, že by některé z tuzemských odbytových družstev uvažovalo o nadnárodní spolupráci, tajemník AK neví. „Ale časem to určitě přijde,“ předpovídá Záhorka. Nejen zemědělce, ale i potravináře čeká podle stávajících prognóz koncentrace výrobních kapacit průmyslového charakteru. Pekárenství je přitom přímo modelovým příkladem, zeštíhlení ale čeká i oblast zpracování masa, mléka nebo cukru. V ČR jsou v současné době koncentrovány vlastně jen dvě odvětví, a to výroba cukrovinek (Nestlé) a rostlinných olejů (tuzemská Setuza a zahraniční Unilever). Babišův Agrofert by přitom mohl do koncentračních procesů v budoucnosti významně promluvit. Své plány přitom Babiš zveřejňovat nehodlá, v kuloárech se ale spekuluje o expanzi například právě do oblasti olejářské.

Zemědělství (majoritní podíl) AGFTRADING, a. s. AGROALFA, a. s., Pelhřimov AGROFERT Znojmo, a. s. AGROPODNIK ZLONICE, a. s. AGROS Hořesedly, a. s. Agroservis Tachov, a. s. Agroslužby, a. s., Cheb Agroslužby Havlíčkův Brod, a. s. AGROSLUŽBY Kaplice, a. s. Agroslužby Žatec, a. s. GA GRANCHEM, a. s. NAVOS, a. s. Kroměříž PROAGRO Liberec, a. s. ZENZA Znojmo, a. s. ZZN Pardubice, a. s. ZZN Havlíčkův Brod, a. s. ZZN Pelhřimov, a. s. ZZN POMORAVÍ, a. s., Hodonín ZZN Rakovník, a. s. ZZN Šumperk, a. s. ZZN v Mělníku, a. s. ZZN, a. s., Česká Skalice LIPRA, a. s., Libřice VYPRA, a. s., Vlčkovice v Podkrkonoší Zemědělství - významný podíl AGP Mělník AGRO Blatná, a. s. AGRO Dašice, a. s. AGRO Radomyšl, a. s. Agrodružstvo Katusice Agropodnik Mydlovary, a. s. Obchodní družstvo Chotětov ZZN Strakonice Chemie

AGROFERT Holding, a. s., odštěpný závod

PRECOLORAGROBOHEMIE, a. s.

ALIACHEM, a. s. Pardubice CS

CABOT, spol. s r. o., Valašské Meziříčí

DEZA SANACE, s.r. o., Valašské Meziříčí

DEZA, akciová společnost, Valašské Meziříčí

KEMIFLOC, a. s., Přerov

Lovochemie, a. s., Lovosice

PRECHEZA, a. s., Přerov

Potravinářství

Kostelecké uzeniny, a. s.

CZECH TURKEY, a. s., Lom u Tachova (ADEX)

MASNA Studená, a. s.

Maso Planá, a. s.

Penam, s r. o.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít