Vlídnější tvář čínského vedení

23. května 2008, 17:07 - Kateřina Menzelová
23. května 2008, 17:07

------

Čínská vláda se rychle chopila příležitosti, kterou jí zemětřesení v provincii S'-čchuan poskytlo. V televizi ukazuje tisíce záchranářů, příslušníků armády a běžných lidí, jak pomáhají vyprostit z trosek budov oběti zemětřesení, jejichž počet ke konci minulého týdne dosáhl 55 tisíc a dalších 25 tisíc lidí bylo pohřešováno. Přístup čínského vedení k řešení následků přírodní katastrofy vyniká zejména ve srovnání s postupem barmské vojenské junty, která naopak udržuje v přísném utajení rozsah škod, jež napáchal v zemi tropický cyklon. Armáda záchrannými akcemi v S'-čchuanu výrazně vylepšila svou image, která utrpěla při potlačování demonstrací, ať již v roce 1989 na pekingském náměstí Tchien-an-men či nedávno v Tibetu. V postižené oblasti operuje přes 110 tisíc vojáků. Oslavné ódy na armádu se již objevily na čínském internetu. „Ať dlouho žijí naši chlapci,“ hlásá plakát nazvaný Východní záře na webové stránce deníku People's Daily. „Jste obrovským příkladem! Čína bez vás nemůže žít, a ani my nemůžeme,“ píše jistý „czjjj2005“ na populárním čínském portálu www.163.com.
Na záchranné akce osobně dohlíží premiér Wen Ťia-pao. Vláda navíc oznámila, že zveřejní informace o využití peněz určených obětem katastrofy, aby zprůhlednila rozdělování těchto prostředků. Podle vládních údajů se zatím podařilo shromáždit finanční pomoc ve výši 1,8 miliardy dolarů. Ale nejen doma sbírá čínský kabinet body. Po týdnech, kdy byla Čína vystavena zahraniční kritice kvůli svému postupu proti demonstrantům v Tibetu, se náhle situace obrátila. Svět dává nyní Pekingu najevo účast a sympatie. Do Číny směřuje pomoc ze Spojených států, Evropy a Japonska, které Peking nejvíc kritizovaly, a také čínské vedení nasadilo vůči Západu smířlivější tón.
Premiér Wen Ťia-pao označil zemětřesení za materiálně ničivější než otřesy o síle 7,8 stupně Richterovy škály v roce 1976, které zasáhly průmyslové město Tchang-šan 200 kilometrů východně od Pekingu. Podle oficiálních údajů tehdy v této velmi hustě obydlené oblasti zahynulo 242 tisíc lidí, což je počet, jenž se nyní v S'-čchuanu zdaleka neočekává. Ekonomické podmínky v zemi se ale po nedávné katastrofě staly natolik nejistými, že se řada investorů rozhodla prozatím opustit trh. V prvních odhadech čínská vláda uvedla, že by se přímé ekonomické škody způsobené zemětřesením mohly vyšplhat na 67 miliard jüanů, což odpovídá 154 miliardám korun. Analytici se však domnívají, že konečná suma škod bude mnohem vyšší.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít