Vlček Gooly cení zuby

22. března 2011, 12:10 - Ivan Matejička
22. března 2011, 12:10

Příprava na MS v hokeji finišuje. Na velké testování nebude čas

Sportovní fanoušci na Slovensku se krátce před vhozením úvodního bully na světovém šampionátu v hokeji rozdělili na dva tábory. Optimisté hlásají, že jejich země bude mít na přelomu dubna a května vůbec nejlepší mistrovství světa v dějinách ledního hokeje. Nebo aspoň tvrdí, že země pod Tatrami nezůstane ve stínu Čechů, kteří mají za sebou povedený šampionát v roce 2004. Pesimistům bude naopak stačit, aby Slovensko organizaci turnaje nezpackalo a nakonec si neušilo pro svůj národní sport z ostudy kabát.

Vyšperkovaný stadion

Už delší dobu vedou Slováci polemiky zejména o bratislavském stadionu, který bude hlavní arénou pro stávající mistrovství. Mnozí fanoušci jen stěží skousli, že se oproti původním plánům nepovedlo v hlavním městě postavit zbrusu novou halu. Šampionát se tak odehraje na zrekonstruovaném „zimáku“, jehož historie se začala psát už v roce 1940. Přestavba arény pro přibližně 10 000 diváků si již vysloužila škodolibou přezdívku bezedného žrouta peněz. Na renovaci mělo původně stačit 74 milionů eur (1,8 mld. korun), modernizace se však postupně prodražila o dvanáct milionů eur. Další peníze spolkla obnova silnic či likvidace překážejícího cyklistického stadionu, takže částka se vyšplhala na 96 milionů eur (2,4 mld. korun). Někteří zástupci současného vedení radnice i státu při shánění dodatečných milionů jen kroutili hlavami, za tak velkou sumu by prý bylo možné postavit hned několik obdobných arén. Jako příklad se nejčastěji uváděla hala v lotyšské Rize, jež údajně vyšla pouze na 28 milionů eur. Ministr financí Ivan Mikloš (SDKU-DS) připustil pochybnosti o tom, zda byly peníze vynaloženy efektivně. „Po ukončení hokejového šampionátu se uskuteční hloubkový audit,“ přislíbil. O konkrétních vinících za údajné plýtvání s financemi se tak prozatím příliš nahlas nehovoří. Některá slovenská média ale například upozornila na údajné propojení firmy, jež přestavuje stadion, a šéfa národního hokejového svazu Juraje Širokého. Úspěšného podnikatele již v minulosti označila také za mecenáše nejsilnější strany v zemi Směr-SD Roberta Fica, která byla u moci do loňských parlamentních voleb. Širokého firmy se prý angažují i ve výstavbě nového hotelu v těsné blízkosti stadionu.

Čekání na kolaudaci

Kritikům se také nelíbí, že kolaudační rozhodnutí by měl stadion dostat až v poslední březnový den. Hokejisté arénu naplno otestují až 21. dubna, což může být velmi krátká doba na případné vychytání nedostatků. Šampionát totiž začne už o osm dnů později. Hala by údajně měla hráčům i fanouškům poskytnout obdobný komfort jako moderní arény v Evropě nebo v zámořské NHL. Hokejisté se mohou prý těšit na prostorné šatny, potíže údajně nebude dělat ani akustika, která obvykle trápí provozovatele obřích hal. Košicím, kde se odehrají další zápasy, by případné problémy s provozem stadionu naopak hrozit neměly. Ve zrekonstruované moderní aréně pro více než osm tisícovek diváků se hraje hokej několik sezon a organizátoři už v minulých měsících opakovaně tvrdili, že šampionát může začít třeba zítra.
Bratislava ani Košice se nebudou moci pochlubit obřími halami jako třeba v minulosti Praha či německý Kolín nad Rýnem. To sice zarmoutí fanoušky, ale potěší překupníky se vstupenkami. Sehnat lístek na zápasy slovenských hokejistů v základní skupině běžnou cestou je nyní nereálným snem. Dobývat Slovensko se chystají i tisícovky Čechů, Lotyšů, Bělorusů nebo příznivců hokeje ze Skandinávie. Počítají s tím také překupníci, kteří se například už pokoušeli nabízet sólo vstupenky na zápasy Slováků i za více než sto eur. Zájemce by si tak připlatil přibližně o polovinu více oproti běžné ceně.
Ruce si spokojeně mnou také provozovatelé bratislavských i košických hotelů. Hokejový šampionát by si podle odhadů nemělo nechat ujít přibližně 350 000 fanoušků. Velká část hotelů, penzionů či ubytoven už hlásí, že má na mistrovství plno. Zejména zástupci menších zařízení ujišťovali, že ceny oproti běžnému provozu zvedat nebudou. Část velkých hotelů však podle dostupných informací plánuje, že zvýší ceny nejméně o deset procent nebo až na dvojnásobek.

Hromadně zdarma

„Zůstali jsme na pultových cenách. Průměrná cena je 100 až 110 eur za dvojlůžkový pokoj. Během hokeje bychom měli mít plno,“ uvedl pro týdeník EURO Peter Emody z bratislavského hotelu Matyšák. O ubytování se zajímali hlavně fanoušci z ciziny. Hotelem by se alespoň na několik dnů měly ozývat také hokejové chorály příznivců z Česka. Obsazeno by mělo být rovněž třináct pokojů v bratislavském hotelu Arcus, jehož zástupci se prý také nechystají zvedat ceny. Například jednolůžkový pokoj vyjde na 54 eur. „Zdražovat nebudeme. Připojili jsme se k takzvanému etickému kodexu, kterým se zavazujeme k zachování cen,“ vysvětluje zástupkyně hotelu Gabriela Cúrová. Přemrštěné ceny za ubytování by podle ní mohly nahrát třeba provozovatelům hotelů v Česku, Rakousku nebo Maďarsku, kam by se mohli fanoušci také uchýlit. V jejím hotelu se vítězství svých miláčků chystají oslavovat především hokejoví příznivci z Finska, Ruska a Německa. Hokejový turnaj rovněž prověří dopravní situaci v Bratislavě a Košicích, které stejně jako další evropská města trápí málo míst na parkování nebo zácpy. Také proto se organizátoři snaží fanoušky v předstihu přesvědčit, aby na zápasy cestovali raději městskou hromadnou dopravou než auty. V obou městech připravují posílení spojů, zájemci budou moci využít také kyvadlovou dopravu. Ta má zabezpečit pohodlné spojení stadionů s letištěm, autobusovými a železničními stanicemi nebo záchytnými parkovišti v okrajových čtvrtích. Hokejoví fanoušci za jízdu autobusem, trolejbusem či tramvají nebudou muset platit.
Postačí, když revizorovi ukážou platnou vstupenku na hokejové utkání.

Vedlejší byznys jede

Světový šampionát přitahuje pozornost nejenom sportovních nadšenců, ale také prostitutek. Provozovatelky nejstaršího řemesla vidí šanci a plánují pořádné zvýšení cen. Služby hodlají během mistrovství poskytovat až s padesátiprocentním příplatkem. A pochopitelně se chtějí během šampionátu dostat co nejblíže ke stadionu a hotelům s fanoušky. „Již mám vyhlídnuté místo. Vždyť to, co tam vydělám za pár týdnů, normálně nevydělám ani za půl roku,“ nerozpakovala se prozradit do záznamu v novinářském diktafonu jedna z kněžek lásky.
Mistrovství světa se ve svých reklamách již několik týdnů snaží využít také obchodníci nebo firmy. Maskot šampionátu, jimž se stal vlček Gooly, cení své zuby z obalů čokolád, jeho podobizny jsou vylepeny v obchodech. Velké obchodní řetězce při nákupu nad deset eur rozdávají zákazníkům losy, na které lze vyhrát vstupenky na hokej, dovolenou nebo luxusní auto.
Světový šampionát bude dobrou šancí také pro sázkové kanceláře, z nichž některé v předstihu vypsaly kurzy na celkového vítěze. Největší šance už tradičně dostali hokejisté Ruska, jejichž triumf by sázkařům mohl přinést trojnásobek vkladu. Za favority jsou označováni také Kanaďané, Švédové nebo Češi. Pokud by čeští hráči obhájili svoje loňské vítězství, mohli by se jejich fanoušci těšit při stoeurovém vkladu na výhru ve výši 550 eur. Slovenským hráčům naopak sázkové kanceláře příliš nevěří. Mužstvo kanadského trenéra Glena Hanlona by však optimistům mohlo přinést až dvanáctinásobek vložených peněz. V zemi, kterou nyní pro marketingové účely přejmenovali na hokejovou republiku, navíc přibývá optimistů, kteří doufají v některou medaili. Na šampionát se totiž chystá řada bývalých i nynějších hvězd NHL, které v minulosti pro Slovensko kompletní medailovou sadu už vybojovaly.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít