Vlastníci nemovitostí pojištění často podceňují

22. prosince 2003, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK, johanek@edoras.cz
22. prosince 2003, 00:00

VELKÉ POVODNĚ V POSLEDNÍCH LETECH VEDLY Z POMĚRNĚ POCHOPITELNÝCH DŮVODŮ KE ZVÝŠENÍ ZÁJMU O PŘÍSLUŠNÉ POJISTKY. REALITY V ZÁTOPOVÝCH OBLASTECH ALE POJISTIT VÍCEMÉNĚ NELZE.

Při uzavírání smlouvy je třeba vnímat zejména rozsah pojištění a výši pojistného

Řada majitelů domů či domků myslí na pojištění domácnosti, na pojištění samotné nemovitosti však zapomíná nebo ji má pojištěnu nedostatečně. V případě takové pojistné události, jako byly třeba loňské povodně, pak zůstanou jen oči pro pláč. Problémy s nedostatečným pojištěním nemovitostí jsou obvykle výsledkem malé prozíravosti majitelů, jindy zase nedostatečné informovanosti: vznikají poměrně často například v někdejších družstevních domech, kde se byty převádějí na bývalé družstevníky a ocitají se tak v soukromých rukou. „Majitel takového bytu se zároveň stává majitelem části domu a jako takovému mu tedy náleží povinnost se o dům starat včetně podílu na pojištění nemovitosti,“ říká likvidátor pojistných událostí Karel Chudoba.

PROTI ČEMU SE LZE POJISTIT Nejčastějšími pojistnými událostmi v oblasti realit bývají následky požáru, do úvahy připadá také blesk, vichřice, krupobití, zemětřesení, ale také pád stromů či dokonce pád letadla. „Pojištění proti pádu letadla se může zdát úsměvné, případ zřícení vojenského letounu na sídliště v Českých Budějovicích před několika lety ale napovídá, že ani tato zdánlivě nemožná nebezpečí by lidé neměli podceňovat,“ upozornila Martina Prokopová z Pojišťovny České spořitelny. Zatímco pojistku proti požáru obsahují všechny základní balíčky pojištění nemovitosti, pojištění proti letecké katastrofě bývá nadstandard, za který je nutné připlatit. Velmi reálným nebezpečím je pro všechny reality voda, třeba z prasklého vodovodního potrubí. Proti takové pohromě se pojistit lze, problematické je naopak pojistit se proti povodni. Pojišťovny po zkušenostech z minulých let prakticky odmítají pojistit nemovitosti v zátopových oblastech. Přitom právě velká voda je jedním z nejčastějších příčin zřícení celé budovy či takového stupně narušení statiky, že nezbývá nic jiného než objekt strhnout. ZA KOLIK A NA KOLIK Velmi závažné komplikace může způsobit sjednání pojistné částky nižší, než je skutečná hodnota nemovitosti. Pokud dojde k nějaké pojistné události, dostane pojištěnec jen takové plnění, které odpovídá pojistné částce bez ohledu na skutečný rozsah škod. Pojistná částka se vypočítává ze skutečné ceny nemovitosti, respektive z její plochy. Samozřejmě se rozlišuje kvalita jednotlivých ploch v nemovitosti. Součtem hodnot obytných částí domu, podkroví, sklepa apod. se dospěje k částce, ze které se pak určitým poměrem vypočítává pojistné. Problém s výší částky, na kterou je nemovitost pojištěna, bývá zejména u starších pojistných smluv, neboť za cenu, za kterou se postavil dům před dvaceti lety, se dnes rozhodně nepostaví. „Pojistná částka se musí zvýšit také v případech, kdy se zvedne cena nemovitosti například díky nové fasádě nebo střešní nástavbě,“ upozornil Chudoba. Před uzavřením pojistky je třeba vědět, zda jsou věci pojištěny na novou, nebo na časovou hodnotu. Případ první v praxi znamená, že pojišťovna vyplatí náhradu škod v takové výši, která odpovídá cenám nových věcí, které plnohodnotně nahradí zničený majetek. V případě druhém se pojistné vyplatí v ceně časové, ve které se bere v potaz opotřebení původního majetku. NEZNALOST NEOMLOUVÁ

Při sjednávání smluv je vždy nutné důkladně a pečlivě se seznámit se zněním pojistné smlouvy, v nichž nezřídka velmi důležitá ustanovení nebývají příliš „viditelná“. Jde hlavně o již zmíněná omezení, například v případě škod vyvolaných vodou. „Velkou vodou“ může být v interpretaci pojištění třeba jenom ta situace, kdy v domě praskne vodovodní potrubí. Nikoliv povodeň. Nemalé potíže může klientovi způsobit i definice pojištěných věcí, kterou by však také měla obsahovat pojistná smlouva. Například pojištění nemovitostí se může, ale také nemusí, vztahovat i na garáž či plot. Nepozornost nebo malý důraz na detail pak pojistníkům (tedy osobám pojištěným) může v případě závažné pojistné události vést k nemilým překvapením a finančním ztrátám.

Kdo pojistí vaši nemovitost

Allianz pojišťovna Česká pojišťovna Česká podnikatelská pojišťovna ČSOB pojišťovna Pojišťovna Generali Hasičská vzájemná pojišťovna Kooperativa Komerční pojišťovna Uniqua Pramen: Česká asociace pojišťoven

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít