VLASTNÍCI LESŮ: Jsme svéprávní lidé

21. května 2007, 00:00 - Strany 34 až 37 připravil PETR HAVEL autor je agrární analytik <br />
21. května 2007, 00:00

Hospodaření v lesích obecně trpí dvěma zásadními paradoxy. Na jedné straně sílí snahy ochránců přírody, kteří se snaží kromě obhajoby certifikátu FSC o plošnou strukturu přirozeně se vyvíjejících lesů, na straně druhé těžařská lobby, která se často žádoucím ochranářským aktivitám ortodoxně brání.

Podle Věry Petrové z vedení Svazu vlastníků obecních lesů (SVOL) je přitom optimální strategií hospodaření v lesích „něco mezi tím“. „Například je nesmysl, aby se v lese ponechávalo množství využitelného dřeva, jenže vyčištěný les také není správné řešení. Těžení pomocí harvestorů v některých lokalitách možné je, ale jejich masivní použití lesu škodí,“ zmiňuje jen některé příklady Petrová.

Představitelka SVOL přitom souhlasí s ochránci přírody v tom, že současná druhová struktura lesa by se měla změnit ve prospěch listnatých a dalších zpevňujících dřevin. „Mělo by ale být na vůli vlastníka, zdali zvolí při zalesňování umělou obnovu lesa, nebo ponechá porosty přirozenému vývoji. Vlastníci jsou svéprávní lidé, sami vědí, co je pro jejich les nejlepší,“ tvrdí Petrová.

Jenže v Česku je vlastník lesa v rozhodování omezen, například lesními hospodářskými plány. Podle Petrové se přitom jejich význam přeceňuje. „Když nastane kalamita, tak jsou tyto plány k ničemu, protože se musí reagovat na kalamitní stav. A když je les v pořádku, tak nejsou pro zodpovědného vlastníka také zapotřebí,“ říká majitelka.

V zahraničí je přitom situace vlastníků lesů zcela jiná. Například v případě kalamity je rozhodnutí o její likvidaci na nich, neexistuje celá řada zákonných povinností, například zajistit opětné zalesnění do stanoveného počtu let. To ale neznamená, že by tam neexistovala obnova porostů. „Například ve Švýcarsku se nesmí kácet, dokud není v těžební oblasti vyvinut podrost,“ konstatuje Petrová.

Uvažovanou liberalizaci rozhodování ve prospěch majitelů i regionů, jak naznačuje náměstek ministra Karel Trůbl, by podle ní vlastníci přivítali. To je ale podle všeho jen vrcholek ledovce. „Změnit bude třeba samotný lesní a myslivecký zákon,“ podotýká představitelka SVOL. K tomu by mohlo dojít ještě v druhé polovině letošního roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít