VLASTNÍCI LESŮ: Jsme svéprávní lidé

21. května 2007, 00:00 - Strany 34 až 37 připravil PETR HAVEL autor je agrární analytik <br />
21. května 2007, 00:00

Hospodaření v lesích obecně trpí dvěma zásadními paradoxy. Na jedné straně sílí snahy ochránců přírody, kteří se snaží kromě obhajoby certifikátu FSC o plošnou strukturu přirozeně se vyvíjejících lesů, na straně druhé těžařská lobby, která se často žádoucím ochranářským aktivitám ortodoxně brání.

Podle Věry Petrové z vedení Svazu vlastníků obecních lesů (SVOL) je přitom optimální strategií hospodaření v lesích „něco mezi tím“. „Například je nesmysl, aby se v lese ponechávalo množství využitelného dřeva, jenže vyčištěný les také není správné řešení. Těžení pomocí harvestorů v některých lokalitách možné je, ale jejich masivní použití lesu škodí,“ zmiňuje jen některé příklady Petrová.

Představitelka SVOL přitom souhlasí s ochránci přírody v tom, že současná druhová struktura lesa by se měla změnit ve prospěch listnatých a dalších zpevňujících dřevin. „Mělo by ale být na vůli vlastníka, zdali zvolí při zalesňování umělou obnovu lesa, nebo ponechá porosty přirozenému vývoji. Vlastníci jsou svéprávní lidé, sami vědí, co je pro jejich les nejlepší,“ tvrdí Petrová.

Jenže v Česku je vlastník lesa v rozhodování omezen, například lesními hospodářskými plány. Podle Petrové se přitom jejich význam přeceňuje. „Když nastane kalamita, tak jsou tyto plány k ničemu, protože se musí reagovat na kalamitní stav. A když je les v pořádku, tak nejsou pro zodpovědného vlastníka také zapotřebí,“ říká majitelka.

V zahraničí je přitom situace vlastníků lesů zcela jiná. Například v případě kalamity je rozhodnutí o její likvidaci na nich, neexistuje celá řada zákonných povinností, například zajistit opětné zalesnění do stanoveného počtu let. To ale neznamená, že by tam neexistovala obnova porostů. „Například ve Švýcarsku se nesmí kácet, dokud není v těžební oblasti vyvinut podrost,“ konstatuje Petrová.

Uvažovanou liberalizaci rozhodování ve prospěch majitelů i regionů, jak naznačuje náměstek ministra Karel Trůbl, by podle ní vlastníci přivítali. To je ale podle všeho jen vrcholek ledovce. „Změnit bude třeba samotný lesní a myslivecký zákon,“ podotýká představitelka SVOL. K tomu by mohlo dojít ještě v druhé polovině letošního roku.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít