Vlastimil Tlustý: Chápu, že řada lidí je mým návrhem sociální dávky šokována

07. července 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
07. července 2003, 00:00

Rovná sociální dávka by člověka učila zodpovědnosti za svůj život - a to je podle jejího navrhovatele Vlastimila Tlustého nejdůležitější.* Co vás vedlo k návrhu na jednotný sociální příspěvek?Každý člověk potřebuje podporu v době, kdy není schopen pracovat.

Rovná sociální dávka by člověka učila zodpovědnosti za svůj život - a to je podle jejího navrhovatele Vlastimila Tlustého nejdůležitější.

* Co vás vedlo k návrhu na jednotný sociální příspěvek?

Každý člověk potřebuje podporu v době, kdy není schopen pracovat. V současné době je mu tato podpora dopravována nejrůznějšími kanály, má nejrůznější názvy. Já jsem přišel s návrhem, aby stát místo složité identifikace a snahy individuálně popsat situaci každého jednotlivce přišel s konceptem obráceným. Spočíval by v tom, že by stát průběžně dával občanům peníze, které by v době potíží spotřebovával. V době, kdy potíže nemá, by měl možnost se na toto těžké období připravit.

* Jaký by byl princip této dávky?

Na dávku by měl mít nárok jakýkoli občan po dovršení osmnácti let. Dávka by byla pro každého občana stejně vysoká. Na každém potom je, jak s částkou naloží ve chvíli, kdy není v problémech. Zda peníze investuje, pojistí se či si bude spořit.

* Ne každý občan je ale tak uvědomělý…

Člověk, který by peníze projedl či jinak spotřeboval ve chvíli, kdy by neměl problémy, by měl od státu v době potíží nárok na dávku, která by mu zajišťovala pouhé přežití. Já ale věřím na svéprávnost občana, na to, že by dokázal s částkou naložit zodpovědně. Jde i o životní zkušenosti. Mladý člověk by si mohl vyzkoušet již od svých osmnácti let, jaké to je být chvíli nahoře, chvíli dole, a věkem by jistě získal patřičnou dávku zodpovědnosti za svůj další osud především v obdobích, kdy by byl dlouhodoběji bez práce. Chápu ale, že řada lidí je neobvyklostí mého návrhu šokována. Obsahuje totiž revoluční prvky - rovná, stejně vysoká dávka bez rozdílu, vyplácená po celý život od osmnácti let, a ponechání na rozhodnutí samotných příjmeců, jak s dávkou naloží.

* Tuto dávku by dostávali i důchodci k již vyplácenému důchodu?

Mladí, až by se stali za několik desítek let důchodci, tak by měli touto dávkou nahrazenu i penzi, respektive onu část garantovanou státem. Je ovšem jasné, že nemohu dávkou v intervalu tři a půl tisíce až čtyři tisíce korun nahradit současné starobní penze, které jsou pochopitelně daleko vyšší. Jinými slovy, lidí, kteří jsou v penzi a kteří jsou blízko vyměření penze, by se tato dávka ve smyslu náhrady nemohla týkat. Lidí nad padesát let by se to již jistě netýkalo. Lidé pod třicet by tam určitě byli, a někde mezi tím by byla hranice, a lidé do té hranice by dávku dostávali v plné výši, a nahrazovala by jim i důchody. A lidé nad touto hranicí by dávku dostávali, ale v redukované podobě. Nejsložitější na celém systému by proto bylo navržení přechodného období.

* Jakým způsobem by se vůbec tato dávka distribuovala?

Osobně jsem měl primárně na mysli posílání peněz na účet, případně složenkou, nicméně přicházejí v úvahu i varianty jiné. Já onu složenku či přímou platbu na účet preferuji proto, že pro mnoho lidí je systém srozumitelný tehdy, když na ty peníze fyzicky vidí. Jinak to třeba může probíhat na základě platebního příkazu, když se kupříkladu občan rozhodne, že bude příspěvek, ať už celý nebo jeho část, přímo poukazovat na nějaký peněžní ústav nebo pojišťovnu.

* Jak se k návrhu staví ODS?

Stínová vláda projednává pravidelně desítky nejrůznějších materiálů, nápadů, takže i svůj návrh vnímám jako příspěvek do diskuze. Byl bych rád, kdyby se to objevilo i v jejích materiálech.

* K realizaci by bylo ale i tak daleko.

Okamžik realizace, pokud by se stal můj návrh oficiálním návrhem ODS, by závisel na vítězství ve volbách. Bohužel ze zatímních vystoupení vládních představitelů jsem nenabyl dojmu, že by se myšlenka rovné dávky mohla reálně uplatnit v nejbližší době.

* Můžete říci alespoň několik důvodů pro zavedení rovné dávky?

Zavedení rovné dávky by znamenalo ohromnou redukci státního aparátu, který dnes spravuje celý složitý byrokratický systém. Znamenalo by to vyřešení situace studentů, neboť vyplácením takovéto dávky by mohli investovat do svého vzdělání v době přípravy na zaměstnání. Dalším důsledkem by bylo zvýšení mobility pracovní síly. Hlavním důsledkem by ale byla změna uvažování lidí nad vlastním osudem. Stát by již nedirigoval občana, jak a proč má dostat sociální dávku, a za co ji má utratit, ale nechal by to čistě na něm.

FOTO: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít