Vládní reforma veřejných financí

14. července 2003, 00:00 - (šra)
14. července 2003, 00:00

Po více než roce od vzniku koaličního kabinetu předložila vláda dlouho očekávanou verzi reformy veřejných financí. V dnešním vydání Profitu přinášíme hlavní reformní zásady, s ohledem na ty, které se nejvíce dotknou podnikatelského prostředí.1.

Po více než roce od vzniku koaličního kabinetu předložila vláda dlouho očekávanou verzi reformy veřejných financí. V dnešním vydání Profitu přinášíme hlavní reformní zásady, s ohledem na ty, které se nejvíce dotknou podnikatelského prostředí.

1. Střednědobé fiskální cílení a úpravy rozpočtového procesu

Fiskálním cílem vlády v období 2004-2006 je postupné snižování deficitu veřejných rozpočtů tak, aby v roce 2006 činil nejvýše 4 % HDP. Vláda bude cílit snižování deficitu veřejných rozpočtů v jednotlivých letech směrnými tempy: v roce 2004 o 0,6 až 0,7 % bodu, v roce 2005 o 0,7 až 0,8 % bodu, v roce 2006 o 0,8 až 0,9 % bodu ve vztahu k HDP.

2. Daně

Hlavním cílem daňové politiky v letech 2003 až 2006: stabilizace daňové kvóty na úrovni roku 2000, tj. 21,9 %. Daň z přidané hodnoty Harmonizace rozsahu zboží a služeb, na které je uvalena základní a snížená sazba, a to od 1. 1. 2004. První krok a k 1. 5. 2004 dokončení harmonizace. Snížení prahu pro registraci plátců daně. Spotřební daně Harmonizace - implementace směrnic EU (včetně zvyšování sazeb na tabákové výrobky), zvýšení spotřební daně z lihu z 234 Kč/litr etanolu na 265 Kč/litr. Zákaz prodeje tabákových výrobků a lihovin na tržištích, povinné označování alkoholických nápojů kontrolními páskami (výrobcům lihovin bude umožněn jednorázový odpis zařízení pro páskování). Zvýšení sazeb u minerálních olejů - zhruba o 0,60 korun na litr bezolovnatého benzinu a 2,10 Kč na litr nafty s tím, že může dojít k úpravě poměru zvýšení sazeb mezi benzinem a naftou. Daň z příjmů právnických osob Sazba daně z příjmů právnických osob se v roce 2004 sníží na 28 %, v roce 2005 na 26 %, v roce 2006 na 24 %. Snížení sazby daně bude částečně kompenzováno opatřeními k rozšíření základu daně - stanovení cenového limitu pro odepisování pořízených automobilů na 900 tisíc Kč od roku 2004, zrušení slevy na dani ve výši poloviny daně srážené z dividendových příjmů od roku 2005. Daň z příjmů fyzických osob Zvýšení odpočitatelné položky na dítě o 2000 Kč, od 1. 1. 2004. Daň z nemovitostí Hodnotový princip bude zatím uplatněn u daně z pozemků, u staveb bude prozatím ponechán dosavadní systém. Budou posíleny pravomoci obcí při stanovení výše daně. Daň z převodu nemovitostí Změna splatnosti daně tak, že bude splatná ve lhůtě pro podání daňového přiznání. Snížení sazby o dva body (z 5 % na 3 %), obě změny od 1. ledna 2004.

3. Správa daní a rozpočtové určení daní

Každý, kdo do budoucna zakoupí registrovaný majetek (automobily, lodě, letadla, nemovitosti a obchodní podíly) v cenách přesahujících stanovenou mez, bude povinen podat přiznání o nabytí takového majetku. V případě, že uhrazená cena bude v nepoměru k doposud deklarovaným příjmům či poplatník přiznání o nabytí majetku nepodá, zahájí správce daně vůči poplatníkovi řízení o přiznání původu příjmu. Pro podnikatele prodávající ve stáncích a tržnicích, kteří inkasují platby v hotovosti, bude zavedena povinnost evidovat tyto platby na registračních pokladnách (součást daňového řádu, tj. nové procesní normy pro daňové řízení). Zjednodušení účetnictví pro neplátce DPH.

4. Důchody a sociální pojistné

Pokračování prodlužování odchodového věku do důchodu i po roce 2006 shodně na 63 let pro muže i ženy, redukce náhradních dob, zrušení jen dočasného krácení důchodu při předčasném odchodu (tedy trvalé krácení). Zvýšení sazby pojistného na důchodové pojištění o 2 % body na vrub snížení pojistného na státní politiku zaměstnanosti. V letech 2004 až 2006 budou důchody valorizovány podle „zákonného minima“ s tím, že relace průměrný důchod ku průměrné mzdě neklesne pod 40 %. U OSVČ dojde ke zvýšení vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti z dnešních 35 % na 50 %, postupně v periodě 3 let (2004-2006). U OSVČ bude obecně uplatněn princip fiktivního příjmu ve výši 50 procent průměrné mzdy v národním hospodářství. Tento princip bude uplatněn pro účely stanovení minimální daně z příjmů, výpočtu minimálního odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na politiku zaměstnanosti, pro minimální vyměřovací základ zdravotního pojištění a pro posouzení nároku na sociální dávky. Na osoby pobírající příjmy na základě mandátních a jim podobných smluv bude z hlediska sociálního a zdravotního pojištění a přístupu k sociálním dávkám pohlíženo jako na OSVČ. V souvislosti se zavedením nového důchodového systému bude řešena i otázka maximálního vyměřovacího základu pro zaměstnance a OSVČ. Zrušení omezení souběhu důchodu a výdělku.

5. Nemocenské pojištění

Prodloužení moratoria na zvyšování redukčních hranic, prodloužení rozhodného období ze 3 na 12 měsíců, redukce vyměřovacího základu prvních 14 dní v nemoci ze 100 na 90 %, první tři kalendářní dny nemoci snížení nemocenských dávek na 25 %. Pokud to bude administrativně zajistitelné, omezit „stropem“ souběh pobírání nemocenské u více pracovních poměrů (MPSV prověří).

6. Státní sociální podpora a dávky sociální péče

Bude prováděna jen minimální možná valorizace výše životního minima podle zákona. Osoba pobírající déle než rok dávky sociální péče bude moci být obcí vyzvána, aby nastoupila k výkonu veřejných prací na 8 hodin týdně, pokud výzvy bezdůvodně neuposlechne, jsou jí dávky kráceny o 50 %. Podmínkou poskytování dávek podmíněných sociální potřebností je i zajištění povinné školní docházky dětí v rodinách příjemců dávek. U OSVČ se uplatní koncept minimálního (fiktivního) příjmu ve výši 50 % průměrné mzdy v národním hospodářství.

7. Zdravotní pojištění

U OSVČ dojde ke shodným úpravám jako u platby pojistného sociálního, tj. zvýšení vyměřovacího základu pro odvod pojistného na zdravotní pojištění z dnešních 35 na 50 %, postupně v periodě 3 let a stanovení minimálního vyměřovacího základu na úrovni 50 % průměrné mzdy v národním hospodářství.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít