Vládní plány mají smysl

18. září 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
18. září 2006, 00:00

Na velké reformy můžeme alespoň na čas zapomenout. Neúprosný čas odkrajuje z vlády Mirka Topolánka den za dnem a za čtnáct dní může být jeho vláda již pouhou vládou v demisi. I když zatím premiér hýří optimismem a naznačuje, že jeho kabinet získá důvěru, jeho optimismu zatím reálná fakta nenasvědčují.

Na velké reformy můžeme alespoň na čas zapomenout. Neúprosný čas odkrajuje z vlády Mirka Topolánka den za dnem a za čtnáct dní může být jeho vláda již pouhou vládou v demisi. I když zatím premiér hýří optimismem a naznačuje, že jeho kabinet získá důvěru, jeho optimismu zatím reálná fakta nenasvědčují.

Spolehnout se může maximálně na podporu svých bývalých zvažovaných koaličních partnerů, ale i kdyby nakrásně hlasovali všichni poslanci zelených a lidovců pro, bájnou stovku stejně nepřeskočí. Pokud se politická scéna shodne na tom, že je nesmysl, aby vláda odešla těsně před obecními a senátními volbami, dostane Topolánek k dobru ještě jeden měsíc. Ten druhý ale už bude v demisi, a ministři tak budou pouhými oprašovači svých úřadů. Má tedy vůbec cenu něco dělat s tak mizivými vyhlídkami? Vždyť i kdyby nakrásně ODS ve sněmovně prošla, čeká ji k dobru pouze zima, protože sama chce na jaře příštího roku předčasné volby. Sice by stačila připravit některé reformní návrhy, ale co s nimi před zablokovanou sněmovnou? Přes všechna tato negativa, daná omezeným časovým horizontem a slabostí politického mandátu, by její alespoň částečná proreformní činnost význam měla.

Když už pro nic jiného, tedy z morálního hlediska. Po osmi letech vlády ČSSD to vypadá, že žádná jiná reálná politika, než sekání nebetyčných dluhů, ždímání těch nejschopnějších a nejaktivnějších občanů, spolu se všudypřítomnou korupcí, není možná. Opak je pravda.

Po socialistickém marasmu a přešlapování sedmdesátých let přišla konzervativní revoluce v Spojených státech a Velké Británii, z níž obě země žijí v podstatě dodnes. I ODS může mít šanci ukázat, že se poučila z chyb své předchůdkyně ve Strakově akademii. A také z chyb, které dělala, když byla ještě u moci. Téměř deset let v opozici měla dostatek času k tomu, aby přemýšlela nad tím, kde jsou skutečné problémy tohoto státu, a jaké prostředky je nutno naordinovat k jejich řešení. Právě vyhlášení zásad, podle nichž lze řídit moderní stát jedenadvacátého století z pozice strany vládní a nejenom remcající opozice, je nejdůležitější přínos, který může ODS zemi přinést.

Je jasné, že s ohledem na průchodnost při hlasování o důvěře by byla taková kontroverzní, byť logická a správná témata, jako je rovná daň, nyní sebevražedná. I tak ale existuje spousta těch „malých“ témat, která ztěžují každodenní život podnikatelům, ať již jde o nepružnost státní správy, buzeraci správních a kontrolních orgánů, opomíjení jejich hlasu při tvorbě norem a podobně. Každý podnikatel ze sebe na jedno nadechnutí vysype nejméně „deset přikázání“, která mu dnes a denně ztrpčují život. Kdyby se jenom polovinu z nich podařilo novým ministrům v jejich krátkodobém horizontu odstranit, zaplať pánbůh za to.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít