Vládní ofenziva na mnichovské frontě

24. dubna 2009, 12:34 - Martin Horňáček
24. dubna 2009, 12:34

Německá banka již spolykala přes sto miliard eur pomoci a potřebuje další peníze

V Berlíně měli v uplynulých týdnech napilno. Aby ne. Narychlo se zde přijímal zákon umožňující v poválečné historii Německa nevídaný krok – nucené vyvlastnění soukromé firmy. Tato legislativní novinka míří na finanční krizí těžce postiženou banku Hypo Real Estate (HRE), která již obdržela přes 102 miliard eur pomoci ve formě kapitálových injekcí a záruk od německého státu i místních bankovních domů. Ukazuje se však, že ani tyto obrovské prostředky ke stabilizaci v Mnichově sídlící HRE nestačí a banka bude potřebovat další peníze. Navíc sílí obavy, aby HRE vzhledem k její současné nízké kapitalizaci neovládl investor, který by tak mohl nakládat s již poskytnutou pomocí. Stát proto chce na situaci v bance dohlédnout a nejlepší cestou má být získání kontroly nad HRE. K tomu poslouží zákon umožňující v krajním případě i nucené vyvlastnění akcionářů. První dubnové úterý ho podepsal prezident Horst Köhler.

Vstřícný krok Nucené vyvlastnění má však být až posledním prostředkem, proto to Berlín nyní zkouší s akcionáři po dobrém a za jednu akcii HRE jim nabídl 1,39 eura, což je vysoce nad očekávání investorů. Německo je připraveno zaplatit o 16 procent víc, než činil závěrečný kurz na burze před oznámením informace, a nabídka o deset procent převyšuje cenu vyplývající z přijatého zákona o vyvlastnění. Ten předpokládá odškodnění dle průměrného kurzu akcií v posledních dvou týdnech před oznámení vyvlastnění, tedy za první dva únorové týdny. A to by byl opravdu „pakatel“: hodnota akcie HRE se v tomto období pohybovala kolem 1,26 eura za kus. Přitom například největší skupina investorů vedená americkým finančníkem Christopherem Flowersem, která vlastní téměř 24 procent HRE, loni v červnu nakoupila akcie za 22,5 eura. Je tedy logické, že se právě Flowersova skupina vstupu německého státu nejvíce brání.

Jak se vyhnout vyvlastnění Další investoři však na oznámenou cenu reagovali smířlivěji a Německý svaz na ochranu držitelů cenných papírů – přestože původně vyhrožoval ústavní žalobou – nyní akcionářům HRE doporučil nabídku využít. Investoři vedení Flowersem sice řekli, že nabídku prozkoumají, ale rádi by akcionáři banky zůstali i nadále. Loni totiž svůj podíl získali za 1,1 miliardy eur a nyní by zpět neobdrželi ani desetinu. Setrvání minoritních akcionářů není přijatelné řešení pro německý stát, jenž usiluje o převzetí 100 procent HRE a na přijetí své nabídky vyhradil lhůtu končící 4. května. Těm, kdo do tohoto termínu neprodají, hrozí vyvlastnění. Dle komentáře listu Handelsblatt se nicméně nabízí ještě jeden způsob, jak se tomuto problematickému kroku vyhnout. Německo totiž mezitím na burze nakoupilo 8,7 procenta akcií HRE, a pokud se mu podaří získat dalších přinejmenším 42,3 procenta, tak může na valné hromadě prosadit zvýšení kapitálu banky výhradně z vlastních prostředků. Takový krok naředí podíl Flowersovy skupiny natolik, že stát by se jej mohl zbavit prostým vytěsněním.

Ve ztrátě do roku 2011 Jestliže způsob, jakým Německo převezme v HRE většinu, zůstává otevřený, tak jedna věc je jistá. Banka bude vzhledem k loňské ztrátě 5,4 miliardy eur potřebovat další prostředky. Její poměr základního kapitálu vůči aktivům poklesl až na kritických 3,4 procenta. Cílem má být navýšení tohoto ukazatele na osm procent, což si dle německých médií vyžádá kapitál ve výši přinejmenším deseti miliard eur. A zřejmě to nebude poslední pomoc. HRE již vydala varování, že ve ztrátě pravděpodobně zůstane přinejmenším do roku 2011. Přitom je však spolková vláda připravena tyto ztráty pokrývat. Dle názoru německé centrální banky by krach HRE, která například koncentruje desetinu všech v Německu vydaných zástavních listů, měl pro tamní finanční sektor mnohem horší následky než loňský pád investiční banky Lehman Brothers. Přitom se HRE musí pod státní kuratelou připravit na drastickou redukční kúru: banka dle zpráv z Berlína do roku 2013 propustí 1000 z celkových 1800 zaměstnanců a také úplně upustí od financování infrastrukturních projektů, jako jsou dálnice nebo mosty. Naopak se soustředí na úvěrování výstavby průmyslových nemovitostí a obchod se zástavními listy.

* TABULKA
Volným pádem**
(hospodaření HRE; v milionech eur)
2007* 2008+
Celková aktiva* 400 200* 419 700*
Vlastní jmění* 7900* 2600*
Zisk/ztráta před zdaněním* 862* -5375
Pozn.: +předběžné výsledky
Pramen: Hypo Real Estate

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít