Vládní krize ospravedlňuje vznik krajů

18. dubna 2005, 00:00 - ERICH HANDL
18. dubna 2005, 00:00

Do krajů krize nedosáhla. Myšlenka decentralizace pravomocí funguje. Podnikatelská setkání, která náš časopis pořádá v jednotlivých krajích, přinesla zajímavý poznatek. Je jím zjištění, že současná vládní krize do značné míry ospravedlnila nedávnou reformu veřejné správy.

**Do krajů krize nedosáhla. Myšlenka decentralizace pravomocí funguje.

Podnikatelská setkání, která náš časopis pořádá v jednotlivých krajích, přinesla zajímavý poznatek. Je jím zjištění, že současná vládní krize do značné míry ospravedlnila nedávnou reformu veřejné správy. Ta fungovala na lokální úrovni více než deset let po pádu komunismu jako dvoustupňová soustava.

Základními celky byly samosprávné obce, sdružené do státem řízených okresů. Na tím vším pak stála vláda, ústředí veškeré výkonné moci.

Když na konci roku 2002 zanikly okresní úřady a jejich kompetence přešly na kraje a obce, vyvolalo to mnoho zlé krve. Řada lidí, kteří byli zvyklí vyřizovat své záležitosti třeba v Hradci Králové, musela najednou začít jezdit do vzdáleného Liberce. Reforma narušila léta zaběhané zvyklosti a přinesla hodně organizačních zmatků, když často ani samotní hejtmani neměli kde sedět. A co je nejhorší: akce nesnížila počet úředníků, jak autoři reformy slibovali. Naopak jich teď máme více. Kraje sice začaly formálně fungovat, ale jejich zastupitelstva zjistila, že mají dost omezené možnosti. Nové celky nemají téměř žádný majetek, a tak se hejtmani začali rozhlížet po nemovitostech. Padly jim do oka třeba státní lesy a byla z toho další půtka. To vše přineslo principální otázku - potřebujeme vůbec krajskou soustavu?

Jak se ale ukazuje, na podnikání běžný život měla decentralizace dobrý vliv. Okresní hospodářské komory se většinou sloučily do jedné krajské instituce, která s místním hejtmanstvím úzce spolupracuje. „Nemusíme už se vším do Prahy, hejtman je blíže než ministři na Malé Straně,“ zaznělo na našem prvním setkání v Pardubicích. Lépe se lobbuje třeba za dálnici i dopravní obslužnost. Nebyl to samozřejmě názor všech - například svitavská hospodářská komora krajskou strukturu odmítla a dodnes funguje na okresní bázi. Ale je zřejmé, že většina podnikatelů na Pardubicku přijala kraj jako prospěšnou instituci.

Také v Liberci, kde Profit pořádal setkání uprostřed vládní krize, si kraj pochvalují. „Okresy byly vlastně řízené ministerstvem vnitra, zatímco kraj je samosprávný, můžeme své zástupce volit. A teď, když je pražská vláda neschopná jakékoli koncepční práce, se tady život nezastavil,“ tvrdili podnikatelé z Liberecka.

Takže tady to máme: ministři v Praze můžou vyskakovat z oken, ale obyvatele jednotlivých krajů zajímají spíše jejich lokální problémy. Před týdnem jsem na tomto místě psal, že vládní krize v demokracii ještě neznamenají krizi režimu. Jak se zdá, kritizovaná reforma veřejné správy toto paradigma posiluje. Lidé mají k rozhodování o svých životech blíže - krize do krajů nedosáhne. To potvrdili i hejtmané svým pátečním prohlášením, ve kterém sice varují před devastujícími účinky krize na obraz politiků v očích veřejnosti, ale zároveň se dušují, že jsou schopni zajistit stabilní výkon veřejné správy v regionech. Myšlenka decentralizace pravomocí prostě funguje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít