Vladimír Darjanin: Dvořákova Praha míří mezi světové festivaly

24. června 2011, 05:47 - Zina Plchová
24. června 2011, 05:47

Letos v září bude česká metropole patřit nejlepším světovým hudebníkům. Pod heslem „Nebojte se klasiky“ vystoupí na festivalu Dvořákova Praha. Intendant festivalu Vladimír Darjanin slibuje pro čtvrtý ročník hned několik novinek.

Foto: ČTK

Jeden z koncertů bude hostit Katedrála svatého Víta na Pražském hradě, po delší době do Čech přijede zahrát Filharmonica della Scala a poprvé je připraven koncert i pro dětské publikum.

V čem všem bude čtvrtý ročník nový a jaké hvězdy do Prahy přivezete?

První je skutečnost, že se posouvá termín festivalu. Místo rozhraní srpna a září začne Dvořákova Praha 8. září, tedy v den 170. výročí narozenin Antonína Dvořáka. Co se týká obsazení, jako vždy přivážíme ty nejlepší z celého světa i ty, kteří na vrchol mílovými kroky míří. Letos to bude například Yannick Nézet-Séguin, kanadský dirigent, který bude zakončovat festival s Rotterdamskou filharmonií. Každý rok máme nějakého hvězdného pěvce, tentokrát se představí tenor Joseph Calleja. Celkem jsme přichystali 22 koncertů a 40 hvězd na jediném festivalu.

Jeden z koncertů rozezní i Katedrálu svatého Víta na Pražském hradě. Bylo náročné pronajmout tyto unikátní prostory?

Pomohlo nám, že se záměr líbil panu arcibiskupovi Dukovi, kterého si velmi vážím. Dokonce nad tímto koncertem převzal záštitu. Naopak jedním z nejkomplikovanějších jednání bylo domlouvání účasti Filharmonicy della Scala. Několikrát koncert potvrdili, několikrát ho zrušili, nakonec se to ale povedlo. Stejně tak jsem letos pyšný i na řadu Debuts, která je nabitá.

V řadě Debuts představujete perspektivní talenty. Jak náročné je odhadnout s předstihem, kdo se opravdu dostane až na vrchol?

Jde svým způsobem o alchymii a společnou práci týmu kolem Dvořákovy Prahy. Vždy vybíráme mezi vítězi světových soutěží. Letos jde opravdu o zdařilou sestavu. Na festivalu se představí anglický pianista Benjamin Grosvenor, český houslista Josef špaček, slovenská pěvkyně Daniela Baňasová a ruský klarinetista Dmitrij Rasul-Karejev. Všichni udělali za dva roky od podpisu smlouvy o pražském koncertu ohromný kus práce. Vždyť Benjamin Grosvenor letos zahajuje festival BBC Proms v Londýně a Josef špaček má za sebou několikerá vystoupení s Českou filharmonií, kde se nedávno také stal koncertním mistrem.

Pokud klíčem k pozvánce do řady Debuts jsou vyhrané světové soutěže, podle čeho vybíráte interprety do hlavní řady. Kdo určuje programovou skladbu?

Je třeba umět odhadnout, co budou chtít posluchači slyšet, protože festivaly se chystají s několikaletým předstihem. Klíčem, který se snažíme držet od začátku festivalu, je snaha přivézt do Prahy jedinečné a zajímavé umělce nejvyšší světové třídy. Spolupracujeme proto i s největšími agenturami, které sídlí v New Yorku a Londýně. Co se týká programu, je to vždy věcí dialogu s interpretem.

Festival má podtitul „Nebojte se klasiky.“ Jak se snažíte přiblížit vážnou hudbu širokému publiku?

Celá kampaň před festivalem i skladba koncertů má přilákat rozmanité spektrum návštěvníků. Nechceme, aby lidé vážnou hudbu zavrhovali jen proto, že jí úplně nerozumí. Já sám jí rozumím „trochu“, a to se jí věnuji celý život. Ostatně jsou jen dvě možnosti, jak může návštěva koncertu dopadnout. Buď cítíte mrazení v zádech a hudba či interpret vás „chytí“, nebo se koukáte na hodinky. Když je hudba dobrá, líbí se i laikům, na to jí nemusí do detailu rozumět.

Úplnou novinkou letošního roku je koncert pro děti. Chcete tak napodobit slavnou dětskou sérii Leonarda Bernsteina?

Leo Bernstein je velký vzor. Jeho koncerty pro děti byly fenomenální a byly i dobrou inspirací. V rámci dne s Českým rozhlasem v sobotu 17. září mohou děti s rodiči přijít na dopolední koncert, kde zazní výběr Slovanských tanců. Bude tam i Jan Čenský, který si vezme na starosti průvodní slovo. Myslím, že je důležité, že se děti hezky obléknou, pohrají si, namalují si obrázky. Chceme, aby to pro ně byl pěkný mnohostranný společenský zážitek.

Festival se koná od 8. do 24. září. Mohou si zájemci koupit vstupenky už nyní?

Velmi jednoduše je možné koupit vstupenky přes internet na stránkách festivalu, případně prostřednictvím sítě Ticketpro. Od července bude otevřena i pokladna v Rudolfinu. K dispozici je zhruba 17 tisíc vstupenek.

Festival Dvořákova Praha zdaleka nemá tak dlouhou tradici jako například Pražské jaro, přesto si už získal velkou oblibu. Kam dál má podle vás směřovat?

Je to hodně mladý festival, letos se koná teprve čtvrtý ročník. Přesto má naše značka skvělou pozici v českém i evropském kontextu. Zatím se nám daří odhadnout trendy i to, co posluchači chtějí slyšet. Pokud takto budeme pokračovat, věřím, že se nám podaří dostat Dvořákovu Prahu mezi světové festivaly. Alespoň to je mým a „naším“ cílem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít