Vladan Gallistl: Čína jako rozbuška finanční krize

 Gallistl 11. ledna 2016, 08:47  -  Vladan Gallistl
11. ledna 2016, 08:47

Je to o čínské ekonomice, hlupáku, tak by mohla znít parafráze okřídleného výroku Jamese Carvilla, poradce prezidentského kandidáta Billa Clintona při volbách v roce 1992. V jeho původním znění přibylo jen slovo „čínské“. Důvod je jasný: první týden na trzích jasně ukázal, že právě vývoj v Číně bude určovat dění ve světě.

Propady čínské burzy a relativně malé oslabení čínské měny měly totiž devastující dopad na světové burzy. Ty zažily podle ukazatele FTSE All World Index nejhorší start do nového roku za nejméně dvě dekády. Investiční legenda George Soros dokonce prohlásil, že současná situace mu připomíná finanční krizi v roce 2008. Jeho tvrzení se může zdát přehnané – vzhledem ke stále robustnímu růstu čínské ekonomiky, ale jen na první pohled.

Ve skutečnosti se Čína potýká s obrovskými potížemi, které mohou být katalyzátorem skutečně velkolepé krize v době, kdy řada realitních a akciových trhů vyletěla do neskutečných výšin. Čínská ekonomika totiž zpomaluje i podle oficiálních čísel, přičemž odhady finančních institucí jsou výrazně pod úředními čísly. Čínským údajům se ostatně smějí už i na Wall Street, která rovněž nepředstavuje výkvět účetní přesnosti.

Zpomalení hospodářství ale není tím největším problémem, který Čína má. Tím je neznámý „zdravotní stav“ finančního sektoru, což je společný jmenovatel s finanční krizí v roce 2008. Tehdy taky jen málokdo tušil, co a v jakém rozsahu se skrývá v útrobách finančních institucí.


Přečtěte si: Čína čelí burzovnímu kolapsu, tamní burzy přišly o 200 miliard dolarů


O problémech čínského finančního sektoru svědčí celá řada čísel. Například objem bankovních úvěrů, dluhopisů a půjček od takzvaného stínového bankovnictví (například různé trusty) na splacení úroků letos zřejmě vzroste podle odhadů pekingské Chuang Securities o pět procent na rekordních 7,6 bilionu jüanů (28,7 bilionu korun).

V praxi totiž čínský bankovní systém často funguje tak, že čínský dlužník splatí závazek bance jen díky tomu, že si půjčí od lichváře. Od banky si následně vezme ještě vyšší úvěr, z nějž část rovnou putuje k lichváři jako odměna. Banka tak může například podnikatele označovat za kvalitního dlužníka a tím i jeho půjčky. Celý systém funguje vesele dál. Pokud ale ekonomika zpomalí, všechny problémy naráz vybublají prudce na povrch.

Přebytečné kapacity

Řada odvětví se navíc potýká s přebytečnými kapacitami, jde zejména o ocelářství. Mnoho firem proto bude muset projít ozdravným procesem, který bude představovat rovněž propouštění.

Čínské vedení v takovém případě nemusí být ochotné a ani schopné stále zachraňovat investory do akcií, když bude muset řešit problémy bank a podporovat propuštěné zaměstnance. Čínské burzy tak mohou zažít ještě daleko větší propad, což by se následně přelilo na zbytek světa, kde existuje rovněž řada bublin. Poté půjdou všechny trhy aktiv dolů jako Titanik, odhaduje proslulý pesimista Marc Faber. Čína je proto rozbuškou, která může snadno odpálit příští krizi.


Čtěte také:

Čína a Indie posílí v MMF, americký Senát schválil reformu

Čína se může stát členem EBRD, získá symbolický podíl

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít