Vladan Gallistl: Bakala, Kadas & spol. hrají vabank

18. srpna 2014, 07:12 - Vladan Gallistl
18. srpna 2014, 07:12

Těžební společnost New World Resources nezaplatila vlastníkům nezajištěných dluhopisů úrokovou splátku ani třicet dnů po splatnosti, kdy měla možnost úroky uhradit. Údajně proto, že by ohrozila restrukturalizaci společnosti, která připraví všechny věřitele o velkou část peněz a akcionáře prakticky o všechno. Vysvětlení bude ovšem jednoduší: NWR docházejí peníze a zároveň potřebuje zatlačit na držitele nezajištěných dluhopisů, kteří nesouhlasí s odpuštěním dluhů.

Těžební firma spoluvlastněná finančníkem Zdeňkem Bakalou totiž potřebuje získat souhlas od vlastníků nezajištěných dluhopisů, kteří vlastní cenné papíry v nominální hodnotě 75 procent. Dosud získala souhlas jen od zhruba 66 procent z nich.
Ozdravení společnosti bude komplikované především ze dvou důvodů. Hodnota NWR a jejích uhelných zásob naprosto neodpovídají obrovským dluhům, které firma nasekala. Dalším důvodem jsou rozdílné postoje majitelů nezajištěných a zajištěných dluhopisů a skupiny BXR, kterou kontroluje Bakala s Petrem Kadasem. Proti partě finančních eskamotérů z BXR totiž stojí rovněž zkušení harcovníci z hedgeových fondů a jiní ostří investoři, kteří vyhledávají problematické situace jako bankroty apod.

Už na konci loňského roku se navíc na trhu spekulovalo, že se skupují za pár šupů nezajištěné dluhopisy NWR s cílem vyvolat pád těžební společnosti, nebo alespoň na investici pořádně vydělat. Přesvědčit ostré investory tak nebude jednoduché a ani jedna nezaplacená splátka úroků nemusí stačit.

Pokud ceny uhlí zůstanou na současných úrovních, tak NWR dojdou za pár let zásoby dobyvatelného uhlí. Jejich objem je totiž nyní vyčíslen společností JT Boyd na 64,1 milionu tun a jen loni se vytěžilo 8,8 milionu tun, což znamená, že za sedm let NWR fakticky končí.

Zvýšit ceny uhlí by navíc v současnosti mohl jen zázrak. Klesá totiž prodej aut v Rusku a Ukrajině, což pocítí rovněž oceláři a následně černouhelné společnosti včetně NWR. K tomu je nutné připočíst neslaný nemastný vývoj evropských ekonomik a potíže Číny.

Investoři proto nemusejí být příliš nakloněni k tomu vyměnit dluhopisy mimo jiné i za zvláštní cenné papíry, jejichž výplata se bude odvíjet od cen koksovatelného uhlí. Jednodušší bude pro ně možná zahrát si ostrou hru, která klidně může skončit krachem NWR. Krachem, za nějž ponesou plnou odpovědnost borci z BXR, kteří NWR předlužili. A navíc šálili investory pohádkami o zásobách uhlí. Zmíněná JT Boyd totiž předvedla při vstupu NWR na burzu neskutečnou zhovadilost a zahrnula do zásob společnosti i polský důl Debiensko.

Problém byl v tom, že důl tehdy NWR neříkal pane. Další potíž je, že NWR evidentně důl nikdy rozvíjet nechtěla, protože peníze z emise akcií NWR a pak i dividend šly do kapes Bakalovi a spol. Pro hedgeové drsňáky se tak otevírá široké pole možností pro soudní spory.


Čtěte také:

NWR odmítla vyplatit 300 milionů na úrocích

Bondy NWR rekordně nesou. Těžař má nakročeno k bankrotu

Na NWR už dopadl bankrotový rating. Akcie firmy jsou prý stále předraženy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít