Vláda stále odkládá deregulace nájmů

25. listopadu 2002, 00:00 - Tomáš Johánek
25. listopadu 2002, 00:00

Ministři ignorují i postoje Ústavního soudu Vláda Vladimíra Špidly navázala na předchozí kabinet ve velmi laxním přístupu k ukončení regulace nájemného. A to přesto, že Ústavní soud opakovaně konstatoval, že regulace nájemného je protiústavní.

Ministři ignorují i postoje Ústavního soudu

Vláda Vladimíra Špidly navázala na předchozí kabinet ve velmi laxním přístupu k ukončení regulace nájemného. A to přesto, že Ústavní soud opakovaně konstatoval, že regulace nájemného je protiústavní.

Majitelé domů volají po tržním nájemném, aby vůbec měli finanční prostředky na údržbu chátrajícího bytového fondu. Vláda je v postoji vůči deregulaci nájemného velmi nejednotná. Zatímco ministr pro místní rozvoj Pavel Němec z Unie svobody-DEU by dereguroval rychleji, šéf rezortu financí Bohuslav Sobotka neskrývá své levicové myšlení a výraznější či úplné deregulaci nájemného se brání. Již několik let chystaný návrh zákona o nájemném, jehož absence se řeší různými vyhláškami a vládními výměry, se ještě ani nedostal na stůl vlády a už se kvůli jeho obsahu vedou spory mezi ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj. Konkrétně jde o definici pojmu místně obvyklé nájemné, které by mělo být klíčové pro rozhodování v případech, že by pronajímatel chtěl zvýšit nebo nájemce snížit nájemné. „Místně obvyklé nájemné by mělo zhruba odpovídat dnešní výši nájemného,“ tvrdí náměstek ministra financí Jaroslav Šulc. Jenže to by právě podle ministra Němce de facto znamenalo zakonzervování současného stavu. Němec by naopak rád postupně sbližoval ceny regulovaného a neregulovaného nájemného, a to až do úplného vyrovnání nájmů. Žádné sociální bouře, kterých se naopak bojí ministr Sobotka, Němec neočekává. Sociálně slabším skupinám by sloužil přepracovaný příspěvek na bydlení, který by byl oproti dnešnímu stavu adresný, případně by se mohl zavést nový státní adresný příspěvek na nájemné.

Regulované nájemné = další chátrání domů

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Milana Veverky stejně jako podle předsedy občanského Sdružení majitelů domů Roberta Axamita je regulované nájemné jednou z hlavních příčin dalšího chátrání bytového fondu. „Zanedbané investice do staršího bytového fondu jsou rozbuškou, regulované nájemné neumožňuje vytvářet rezervy pro nutné opravy,“ tvrdí Veverka. Axamit zase vidí za stále klesající reálnou hodnotou regulovaného nájemného jiný problém. „Konkrétní příklady z Karlína svědčí o tom, že pro majitele domů je lepší, když dům spadne, neboť se zbaví nájemníků s regulovaným nájemným a získají atraktivní pozemek,“ zdůraznil Axamit. Jeho sdružení je zásadně proti připravovanému návrhu zákona o nájemném, neboť se domnívá, stejně jako ministr Němec, že tento návrh pouze zmrazí regulované nájemné. „Chceme, aby vláda současné regulované nájemné uvolnila a zvýšila ho nejméně na trojnásobek,“ upozornil místopředseda sdružení Tomislav Šimeček. Podle jeho slov by nájemné mělo dosahovat tří procent z reprodukční pořizovací ceny bytu, tedy z aktuální ceny, za jakou by mohl být dům postaven. Takové zvýšení by prý alespoň zajišťovalo nutné opravy. Deregulace nájemného by měla pomoci konec konců i státu. Vyřešil by se totiž například i problém s mobilitou na trhu práce, které vysoce regulovaný trh s byty výrazně brání. „Lidé z regionů s vysokou nezaměstnaností například nemají možnost se z tohoto důvodu stěhovat za prací někam jinam,“ domnívá se předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Ivan Přikryl. „Regulace nájemného je něco jako nevolnictví. A důsledkem zrušení nevolnictví je vždycky hospodářský růst,“ konstatoval analytik společnosti PPF Pavel Kohout.

Chceme ministerstvo bydlení

Podle majitelů domů by zákon o nájemném mělo spíše připravit ministerstvo pro místní rozvoj. Jenže tady je právě další kámen úrazu, který negativně ovlivňuje celou bytovou politiku. Bydlením se totiž momentálně zabývají tři rezorty - kromě dvou výše uvedených ještě ministerstvo průmyslu a obchodu. „Například ministerstvo financí prosazuje tvrdou regulaci nájemného a vytváří různé cenové předpisy neslučitelné s tržní realitou. Ministerstvo pro místní rozvoj je asi na nejvyšší odborné úrovni, ale odmítá posunout legislativu směrem k normálu a podceňuje důležitost trhu,“ domnívá se Přikryl. Bytové politice obecně by tak nejvíce prospěl vznik samostatného ministerstva pro bydlení, které by soustředilo veškeré kompetence, pokud jde o tuto oblast. „Zatím žádná vláda nevypracovala koncepci bytové politiky, všechna přijatá řešení jsou jen provizorní,“ zdůraznil dále Přikryl. Stát by také například měl vytvořit takové podmínky, aby do nájemního bydlení investoval soukromý sektor.

Záleží na přístupu ČSSD

Závěrem lze k osudu regulovaného nájemného říci jediné. Jelikož se zdá, že ministerstva financí a pro místní rozvoj asi nenajdou společný postoj k dalšímu postupu deregulace nájemného, bude se zřejmě muset tato otázka řešit na úrovni vyjednávání mezi stranami vládní koalice. A pak bude důležité, jak velkou prioritu má tato otázka zejména pro sociální demokraty, kteří mají ve vládě většinu. Koaliční poslanci by pak zřejmě museli tento vládní návrh podpořit.

Vládní arogance nezná meze

Ústavní soud minulý týden prohlásil, že ministerstvo financí již třikrát porušilo ústavní pořádek této země, neboť ve věci regulace nájemného se opakovaně snaží obcházet nálezy Ústavního soudu. Ústavní soud zrušil minulý týden výměr ministerstva financí z 15. listopadu 2002, který stanovoval hranici nejvyššího nájemného a nejvyšší ceny služeb poskytovaných v souvislosti s užíváním bytu. Soud tak reagoval na bezprecedentní snahu ministerstva, které chtělo Ústavnímu soudu zabránit, aby se nájemným vůbec zaobíral. Soud se měl původně zabývat loňskou vyhláškou o regulaci nájemného, na kterou podal stížnost ombudsman Otakar Motejl. Pět dní před stanoveným jednáním Ústavního soudu ji však ministerstvo financí samo zrušilo, v domnění, že se tak jednání soudu vůbec nebude konat. Zrušenou vyhlášku nahradilo ministerstvo jiným výměrem, který však určoval stejná pravidla regulace. „Byla to tak trochu habaďura,“ připustil náměstek ministra financí Jaroslav Šulc.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít