Vláda stále odkládá deregulace nájmů

25. listopadu 2002, 00:00 - Tomáš Johánek
25. listopadu 2002, 00:00

Ministři ignorují i postoje Ústavního soudu Vláda Vladimíra Špidly navázala na předchozí kabinet ve velmi laxním přístupu k ukončení regulace nájemného. A to přesto, že Ústavní soud opakovaně konstatoval, že regulace nájemného je protiústavní.

Ministři ignorují i postoje Ústavního soudu

Vláda Vladimíra Špidly navázala na předchozí kabinet ve velmi laxním přístupu k ukončení regulace nájemného. A to přesto, že Ústavní soud opakovaně konstatoval, že regulace nájemného je protiústavní.

Majitelé domů volají po tržním nájemném, aby vůbec měli finanční prostředky na údržbu chátrajícího bytového fondu. Vláda je v postoji vůči deregulaci nájemného velmi nejednotná. Zatímco ministr pro místní rozvoj Pavel Němec z Unie svobody-DEU by dereguroval rychleji, šéf rezortu financí Bohuslav Sobotka neskrývá své levicové myšlení a výraznější či úplné deregulaci nájemného se brání. Již několik let chystaný návrh zákona o nájemném, jehož absence se řeší různými vyhláškami a vládními výměry, se ještě ani nedostal na stůl vlády a už se kvůli jeho obsahu vedou spory mezi ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj. Konkrétně jde o definici pojmu místně obvyklé nájemné, které by mělo být klíčové pro rozhodování v případech, že by pronajímatel chtěl zvýšit nebo nájemce snížit nájemné. „Místně obvyklé nájemné by mělo zhruba odpovídat dnešní výši nájemného,“ tvrdí náměstek ministra financí Jaroslav Šulc. Jenže to by právě podle ministra Němce de facto znamenalo zakonzervování současného stavu. Němec by naopak rád postupně sbližoval ceny regulovaného a neregulovaného nájemného, a to až do úplného vyrovnání nájmů. Žádné sociální bouře, kterých se naopak bojí ministr Sobotka, Němec neočekává. Sociálně slabším skupinám by sloužil přepracovaný příspěvek na bydlení, který by byl oproti dnešnímu stavu adresný, případně by se mohl zavést nový státní adresný příspěvek na nájemné.

Regulované nájemné = další chátrání domů

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Milana Veverky stejně jako podle předsedy občanského Sdružení majitelů domů Roberta Axamita je regulované nájemné jednou z hlavních příčin dalšího chátrání bytového fondu. „Zanedbané investice do staršího bytového fondu jsou rozbuškou, regulované nájemné neumožňuje vytvářet rezervy pro nutné opravy,“ tvrdí Veverka. Axamit zase vidí za stále klesající reálnou hodnotou regulovaného nájemného jiný problém. „Konkrétní příklady z Karlína svědčí o tom, že pro majitele domů je lepší, když dům spadne, neboť se zbaví nájemníků s regulovaným nájemným a získají atraktivní pozemek,“ zdůraznil Axamit. Jeho sdružení je zásadně proti připravovanému návrhu zákona o nájemném, neboť se domnívá, stejně jako ministr Němec, že tento návrh pouze zmrazí regulované nájemné. „Chceme, aby vláda současné regulované nájemné uvolnila a zvýšila ho nejméně na trojnásobek,“ upozornil místopředseda sdružení Tomislav Šimeček. Podle jeho slov by nájemné mělo dosahovat tří procent z reprodukční pořizovací ceny bytu, tedy z aktuální ceny, za jakou by mohl být dům postaven. Takové zvýšení by prý alespoň zajišťovalo nutné opravy. Deregulace nájemného by měla pomoci konec konců i státu. Vyřešil by se totiž například i problém s mobilitou na trhu práce, které vysoce regulovaný trh s byty výrazně brání. „Lidé z regionů s vysokou nezaměstnaností například nemají možnost se z tohoto důvodu stěhovat za prací někam jinam,“ domnívá se předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Ivan Přikryl. „Regulace nájemného je něco jako nevolnictví. A důsledkem zrušení nevolnictví je vždycky hospodářský růst,“ konstatoval analytik společnosti PPF Pavel Kohout.

Chceme ministerstvo bydlení

Podle majitelů domů by zákon o nájemném mělo spíše připravit ministerstvo pro místní rozvoj. Jenže tady je právě další kámen úrazu, který negativně ovlivňuje celou bytovou politiku. Bydlením se totiž momentálně zabývají tři rezorty - kromě dvou výše uvedených ještě ministerstvo průmyslu a obchodu. „Například ministerstvo financí prosazuje tvrdou regulaci nájemného a vytváří různé cenové předpisy neslučitelné s tržní realitou. Ministerstvo pro místní rozvoj je asi na nejvyšší odborné úrovni, ale odmítá posunout legislativu směrem k normálu a podceňuje důležitost trhu,“ domnívá se Přikryl. Bytové politice obecně by tak nejvíce prospěl vznik samostatného ministerstva pro bydlení, které by soustředilo veškeré kompetence, pokud jde o tuto oblast. „Zatím žádná vláda nevypracovala koncepci bytové politiky, všechna přijatá řešení jsou jen provizorní,“ zdůraznil dále Přikryl. Stát by také například měl vytvořit takové podmínky, aby do nájemního bydlení investoval soukromý sektor.

Záleží na přístupu ČSSD

Závěrem lze k osudu regulovaného nájemného říci jediné. Jelikož se zdá, že ministerstva financí a pro místní rozvoj asi nenajdou společný postoj k dalšímu postupu deregulace nájemného, bude se zřejmě muset tato otázka řešit na úrovni vyjednávání mezi stranami vládní koalice. A pak bude důležité, jak velkou prioritu má tato otázka zejména pro sociální demokraty, kteří mají ve vládě většinu. Koaliční poslanci by pak zřejmě museli tento vládní návrh podpořit.

Vládní arogance nezná meze

Ústavní soud minulý týden prohlásil, že ministerstvo financí již třikrát porušilo ústavní pořádek této země, neboť ve věci regulace nájemného se opakovaně snaží obcházet nálezy Ústavního soudu. Ústavní soud zrušil minulý týden výměr ministerstva financí z 15. listopadu 2002, který stanovoval hranici nejvyššího nájemného a nejvyšší ceny služeb poskytovaných v souvislosti s užíváním bytu. Soud tak reagoval na bezprecedentní snahu ministerstva, které chtělo Ústavnímu soudu zabránit, aby se nájemným vůbec zaobíral. Soud se měl původně zabývat loňskou vyhláškou o regulaci nájemného, na kterou podal stížnost ombudsman Otakar Motejl. Pět dní před stanoveným jednáním Ústavního soudu ji však ministerstvo financí samo zrušilo, v domnění, že se tak jednání soudu vůbec nebude konat. Zrušenou vyhlášku nahradilo ministerstvo jiným výměrem, který však určoval stejná pravidla regulace. „Byla to tak trochu habaďura,“ připustil náměstek ministra financí Jaroslav Šulc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít