Vláda schválila silnější ochranu spotřebitele v rozhodčím řízení

19. května 2011, 12:05 - Profit, TZ
19. května 2011, 12:05

Desetiletá práce rekodifikační komise ministerstva spravedlnosti včera dosáhla významného mezníku. Kabinet na své schůzi jednohlasně schválil trojici zákonů, které mění soukromé právo v ČR – návrh nového občanského zákoníku, zákona o obchodních korporacích a zákona o mezinárodním právu soukromém. Do sněmovny dále prošla i novela zákona o rozhodčím řízení.

Foto: Profimedia.cz

Jsem přesvědčen, že pro občany je tato úprava mimořádně důležitá. Upravuje to, co je osvědčené, co jinde v Evropě funguje,“ uvedl k občanskému zákoníku ministr spravedlnosti a předkladatel návrhu Jiří Pospíšil. Celou rekodifikaci soukromého práva pak označil za jednu z největších legislativních prací, která se v Česku za posledních dvacet let udála.

Občanský zákoník

Nový občanský zákoník opouští principy vytvořené v 60. letech minulého století a vrací se k tradičnímu pojetí soukromého práva, jak je v Evropě běžné. Jde o liberální úpravu vycházející z principů přirozeného práva a smluvní volnosti stran za současné ochrany slabšího. Nový občanský zákoník sjednocuje roztříštěnou úpravu soukromého práva do jednoho kodexu.

Zákoník je tématicky rozdělen do pěti částí – Obecná část, Rodinné právo, Absolutní majetková práva, Relativní majetková práva a Ustanovení společná, přechodná a závěrečná. V Obecné části jsou především vymezeny jednotlivé pojmy, se kterými následně text občanského zákoníku pracuje. Část Rodinné právo zahrnuje dnešní zákon o rodině. Dotýká se jak institutu manželství, tak vztahů mezi příbuznými, zejména pak vztahů mezi rodiči a dětmi. Část Absolutní majetková práva v sobě skrývá definici vlastnictví, práva k cizím věcem a problematiku dědění. Čtvrtá, nejobsáhlejší část nazvaná Relativní majetková práva zahrnuje různé druhy smluv, stejně tak jako závazky z deliktního jednání, tedy i odpovědnost za škodu.

Zákon o obchodních korporacích

Návrh zákona reaguje na novou úpravu občanského zákoníku a stanoví určité odlišnosti typické pro podnikatelský svět. Upravuje skutečnosti vztahující se k vzniku, zániku a správě obchodních společností a družstev. Nemění drasticky stávající právní úpravu, v určitých ohledech ale reaguje na vývoj v ostatních evropských zemích tak, aby česká úprava obchodních společností byla ve srovnání se zahraničím konkurenceschopnou.

Mezi hlavní přínosy návrhu lze zařadit jednodušší podnikání, svobodné rozhodování o vlastnictví a motivaci k dobré správě společností. Ke konkrétním změnám patří například snížení nejnižšího možného základního kapitálu společnosti s ručením omezeným z 200.000 Kč na 1 korunu, částečné rozvolnění akciové společnosti či nové pravidlo, podle nějž budou členové statutárního orgánu společnosti, která je v úpadku, ručit věřitelům společnosti za splnění všech povinností, jestliže to stanoví soud.

Po účinnosti zákona o obchodních korporacích mohou společnosti i nadále pokračovat podle svých dosavadních smluvních úprav, pokud se samy nerozhodnou, že se podrobí novému zákonu. V zájmu ochrany třetích osob však v takovém případě musí společnost přejít pod působnost zákona o obchodních korporacích zcela, nikoliv pouze v některých vybraných částech. Tak se předejde narušení stávajícího stavu,  vysokým transakčním nákladům a znejistění třetích stran.

Zákon o mezinárodním právu soukromém

Stěžejní část zákona upravuje tzv. kolizní normy pro řešení různých právních případů s mezinárodním prvkem a stanoví pravidla pro pravomoc soudů při řešení těchto případů. Jedná se zejména o kolizní normy, které určují pravidla pro právní způsobilost, manželství, poměry mezi rodiči a dětmi, partnerství, osvojení, věcná práva, dědictví, cenné papíry a závazková práva.

Vedle návrhů zákonů, které představují rekodifikaci soukromého práva hmotného, dnes vláda schválila také novelu zákona o rozhodčím řízení. Ta si klade za cíl především zakotvit silnější ochranu spotřebitele v případech, kdy spotřebitel uzavřel rozhodčí smlouvu, a tím se vzdal práva na projednání případného sporu ze smlouvy u soudu. Návrh zakazuje sjednat rozhodčí smlouvu jako součást podmínek, kterými se řídí smlouva hlavní. Platná bude pouze taková rozhodčí smlouva, která bude sjednána samostatně a bude jednoznačně obsahovat projevy vůle obou smluvních stran. Rozhodčí smlouva tak bude sjednávána odděleně a spotřebitel bude mít na výběr, zda ji podepíše, či nikoliv. Návrh zakotvuje určité povinné náležitosti, které bude muset mít rozhodčí doložka.

Přísnější podmínky se budou vztahovat i na osobu rozhodce – návrh obsahuje požadavek vysokoškolského vzdělání a bezúhonnosti. Novela podrobněji vymezuje podjatost rozhodce. V neposlední řadě návrh v určité míře umožňuje věcný přezkum rozhodčího nálezu vydaného ve sporu ze spotřebitelské smlouvy obecným soudem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít