Vláda schválila registrační pokladny a povinné kolkování lihovin

19. dubna 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
19. dubna 2004, 00:00

OD POVINNÉHO ZAVEDENÍ REGISTRAČNÍCH POKLADEN SI VLÁDA SLIBUJE PŘEDEVŠÍM ÚČINNĚJŠÍ OCHRANU PŘED DAŇOVÝMI ÚNIKY. V RÁMCI BOJE SE ŠEDOU EKONOMIKOU SCHVÁLILI MINULÝ TÝDEN MINISTŘI I POVINNÉ KOLKOVÁNÍ LIHOVIN. NAOPAK NA MAJETKOVÝCH PŘIZNÁNÍCH SE ZATÍM NESHODLI.

OD POVINNÉHO ZAVEDENÍ REGISTRAČNÍCH POKLADEN SI VLÁDA SLIBUJE PŘEDEVŠÍM ÚČINNĚJŠÍ OCHRANU PŘED DAŇOVÝMI ÚNIKY. V RÁMCI BOJE SE ŠEDOU EKONOMIKOU SCHVÁLILI MINULÝ TÝDEN MINISTŘI I POVINNÉ KOLKOVÁNÍ LIHOVIN. NAOPAK NA MAJETKOVÝCH PŘIZNÁNÍCH SE ZATÍM NESHODLI.

Pokud příslušný zákon projde parlamentem ve vládou navrženém znění, bude muset mít registrační pokladnu každý obchodník či majitel restaurace - tedy například i prodejce zeleniny na tržišti. Za porušení zákona mu hrozí sankce až do výše půl milionu korun. Dalších služeb - kromě restauračních - se registrační pokladny zatím netýkají. „V původním návrhu se uvažovalo o každém, kdo přijímá hotovost. Pak jsme to omezili jen na obchod,“ říká ministr financí Bohuslav Sobotka. To prý ale neznamená, že by se služby nedaly do platnosti zmíněného zákona přidat kdykoliv v budoucnu.

RADOST OBCHODNÍKŮ S POKLADNAMI

Z nového zákona mají radost snad jen dovozci a prodejci registračních pokladen. „Očekáváme velký zájem o registrační pokladny, nepředpokládáme však současné zvýšení jejich ceny,“ tvrdí například ředitel prodejce pokladen, firmy Novum Luboš Nedvěd. Nejvíce nových pokladen bude třeba zřejmě v pohostinství, kde je nyní má pouze asi 20 % restauratérů. Právě provozovatelům restaurací se povinné zavedení registračních pokladen příliš nelíbí. „Zpomalí to práci a jde o další tisícové investice navíc. A to ještě v době, kdy se zvýší DPH u restauračních služeb,“ míní viceprezident Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu HO.RE.KA. Václav Dort. Jana Kváčová ze Svazu obchodu ČR se domnívá, že většina obchodníků v kamenných obchodech má vhodnou pokladnu již nyní. Nepříjemná změna se ale výrazně dotkne stánkařů a trhovců. „Budeme se muset přizpůsobit, co nám zbývá. A nebo to tady zavřu a půjdu na pracák,“ řekl Profitu jeden z provozovatelů stánků s občerstvením v okolí pražského smíchovského nádraží František Dvořák.

KOLKOVÁNÍ NIC NEVYŘEŠÍ

Druhý vládou schválený nástroj k boji proti daňovým únikům počítá s kolkováním lihovin. Výrobci a dovozci alkoholu by měli všechny lahve, které prodají v domácích obchodech, označit speciálními páskami na jedno použití. Bez kontrolní pásky by se do konce příštího roku mohly doprodat pouze existující zásoby lihu. „Nelze očekávat, že kolkování zastaví výrobu a distribuci načerno vyrobených lihovin. Kolkování zavedli v řadě zemí Evropy, ale nepřineslo očekávaný efekt,“ domnívá se ředitel společnosti KB Likér Jiří Štesl. Podle něj se nabízí srovnání s kolkováním cigaret, které se i nadále prodávají bez kolku nebo s kolkem falešným. Předseda Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner považuje rozhodnutí vlády za čistě politický akt, který bude mít za následek nutné investice do kolkovacích strojů a následně tedy zvýšení cen lihovin. Podle ministerstva financí by se kontrolní pásky se speciálními prvky proti padělání a pozměňování prodražit neměly - cena jedné se má v závislosti na velikosti pohybovat 20 do 36 haléřů. Ministerstvo zatím nemá předběžné odhady, kolik mu zavedení registračních pokladen a kolkování lihovin přinese. Každopádně ale očekává zastavení poklesu výběru spotřební daně z lihu.

MAJETKOVÁ PŘIZNÁNÍ ZATÍM NE

Vláda opět odložila jednání o zákonu, který počítá s prokazováním původu majetku nad 1,5 milionu korun na vyzvání finančního úřadu. Někteří ministři totiž chtějí vyšší sankční daň za neplnění zákona, která v původním návrhu dosahuje 50 procent hodnoty majetku. Zákon nemá mít zpětnou platnost, bude se týkat majetku nabytého po účinnosti normy. Retroaktivitu však požaduje například ministr vnitra Stanislav Gross. „Pro mě je nepřijatelné, aby byl zákon přijat v tak bezzubé podobě a udělal generální pardon za 90. léty,“ řekl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít