Vláda schválila registrační pokladny a povinné kolkování lihovin

19. dubna 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
19. dubna 2004, 00:00

OD POVINNÉHO ZAVEDENÍ REGISTRAČNÍCH POKLADEN SI VLÁDA SLIBUJE PŘEDEVŠÍM ÚČINNĚJŠÍ OCHRANU PŘED DAŇOVÝMI ÚNIKY. V RÁMCI BOJE SE ŠEDOU EKONOMIKOU SCHVÁLILI MINULÝ TÝDEN MINISTŘI I POVINNÉ KOLKOVÁNÍ LIHOVIN. NAOPAK NA MAJETKOVÝCH PŘIZNÁNÍCH SE ZATÍM NESHODLI.

OD POVINNÉHO ZAVEDENÍ REGISTRAČNÍCH POKLADEN SI VLÁDA SLIBUJE PŘEDEVŠÍM ÚČINNĚJŠÍ OCHRANU PŘED DAŇOVÝMI ÚNIKY. V RÁMCI BOJE SE ŠEDOU EKONOMIKOU SCHVÁLILI MINULÝ TÝDEN MINISTŘI I POVINNÉ KOLKOVÁNÍ LIHOVIN. NAOPAK NA MAJETKOVÝCH PŘIZNÁNÍCH SE ZATÍM NESHODLI.

Pokud příslušný zákon projde parlamentem ve vládou navrženém znění, bude muset mít registrační pokladnu každý obchodník či majitel restaurace - tedy například i prodejce zeleniny na tržišti. Za porušení zákona mu hrozí sankce až do výše půl milionu korun. Dalších služeb - kromě restauračních - se registrační pokladny zatím netýkají. „V původním návrhu se uvažovalo o každém, kdo přijímá hotovost. Pak jsme to omezili jen na obchod,“ říká ministr financí Bohuslav Sobotka. To prý ale neznamená, že by se služby nedaly do platnosti zmíněného zákona přidat kdykoliv v budoucnu.

RADOST OBCHODNÍKŮ S POKLADNAMI

Z nového zákona mají radost snad jen dovozci a prodejci registračních pokladen. „Očekáváme velký zájem o registrační pokladny, nepředpokládáme však současné zvýšení jejich ceny,“ tvrdí například ředitel prodejce pokladen, firmy Novum Luboš Nedvěd. Nejvíce nových pokladen bude třeba zřejmě v pohostinství, kde je nyní má pouze asi 20 % restauratérů. Právě provozovatelům restaurací se povinné zavedení registračních pokladen příliš nelíbí. „Zpomalí to práci a jde o další tisícové investice navíc. A to ještě v době, kdy se zvýší DPH u restauračních služeb,“ míní viceprezident Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu HO.RE.KA. Václav Dort. Jana Kváčová ze Svazu obchodu ČR se domnívá, že většina obchodníků v kamenných obchodech má vhodnou pokladnu již nyní. Nepříjemná změna se ale výrazně dotkne stánkařů a trhovců. „Budeme se muset přizpůsobit, co nám zbývá. A nebo to tady zavřu a půjdu na pracák,“ řekl Profitu jeden z provozovatelů stánků s občerstvením v okolí pražského smíchovského nádraží František Dvořák.

KOLKOVÁNÍ NIC NEVYŘEŠÍ

Druhý vládou schválený nástroj k boji proti daňovým únikům počítá s kolkováním lihovin. Výrobci a dovozci alkoholu by měli všechny lahve, které prodají v domácích obchodech, označit speciálními páskami na jedno použití. Bez kontrolní pásky by se do konce příštího roku mohly doprodat pouze existující zásoby lihu. „Nelze očekávat, že kolkování zastaví výrobu a distribuci načerno vyrobených lihovin. Kolkování zavedli v řadě zemí Evropy, ale nepřineslo očekávaný efekt,“ domnívá se ředitel společnosti KB Likér Jiří Štesl. Podle něj se nabízí srovnání s kolkováním cigaret, které se i nadále prodávají bez kolku nebo s kolkem falešným. Předseda Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner považuje rozhodnutí vlády za čistě politický akt, který bude mít za následek nutné investice do kolkovacích strojů a následně tedy zvýšení cen lihovin. Podle ministerstva financí by se kontrolní pásky se speciálními prvky proti padělání a pozměňování prodražit neměly - cena jedné se má v závislosti na velikosti pohybovat 20 do 36 haléřů. Ministerstvo zatím nemá předběžné odhady, kolik mu zavedení registračních pokladen a kolkování lihovin přinese. Každopádně ale očekává zastavení poklesu výběru spotřební daně z lihu.

MAJETKOVÁ PŘIZNÁNÍ ZATÍM NE

Vláda opět odložila jednání o zákonu, který počítá s prokazováním původu majetku nad 1,5 milionu korun na vyzvání finančního úřadu. Někteří ministři totiž chtějí vyšší sankční daň za neplnění zákona, která v původním návrhu dosahuje 50 procent hodnoty majetku. Zákon nemá mít zpětnou platnost, bude se týkat majetku nabytého po účinnosti normy. Retroaktivitu však požaduje například ministr vnitra Stanislav Gross. „Pro mě je nepřijatelné, aby byl zákon přijat v tak bezzubé podobě a udělal generální pardon za 90. léty,“ řekl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít