Vláda propaguje EU jako prášek na praní

09. června 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
09. června 2003, 00:00

tvrdí politolog David Hanák z Euroskeptické alternativy"Vstup do Evropské unie by přivedl mnoho podnikatelů k bankrotu. Alternativou je Česká republika jako suverénní stát," říká euroskeptik David Hanák.* Odmítáte Evropskou unii jako takovou, nebo vám vadí pouze vyjednané podmínky ze strany současné české vlády?

tvrdí politolog David Hanák z Euroskeptické alternativy

„Vstup do Evropské unie by přivedl mnoho podnikatelů k bankrotu. Alternativou je Česká republika jako suverénní stát,“ říká euroskeptik David Hanák.

* Odmítáte Evropskou unii jako takovou, nebo vám vadí pouze vyjednané podmínky ze strany současné české vlády?

Euroskeptická alternativa odmítá vstup do Evropské unie obecně. Důvody jsou dvojího charakteru. Liberální i konzervativní.

* Jaké jsou liberální důvody?

Týkají se ekonomiky a výroby, jejichž rozvoj by se po vstupu zpomalil. Zemědělství by pravděpodobně podlehlo nespravedlivé dotační politice Unie a neschopnost konkurovat by přivedla mnoho (především malých a středních) podnikatelů k bankrotu. Velké, kapitálově silné společnosti mají větší možnosti ovlivňovat tisíce nových právních norem EU. Pro malé firmy je aplikace byrokratických euronorem relativně větší finanční zátěží. To znesnadňuje podnikání jednotlivcům a omezuje konkurenceschopnost malých podniků. Aplikace norem, vyžadujících extrémně vysokou kvalitu výrobků, způsobuje zdražování.

* A konzervativní důvody?

Ty se týkají především ztráty demokracie a suverenity. Když by totiž Češi po vstupu do EU přišli k volbám, zvolili by reprezentanty, kteří nebudou mít skutečné pravomoci cokoli rozhodnout, protože bude rozhodovat Brusel a Štrasburk. Volby by tedy ztratily smysl - v Radě EU má naše republika vyhrazeno přibližně 3,5 % hlasů, v Evropském parlamentu asi 3,3 %. To nedává možnost ovlivnit, jakou Evropu chceme mít. Právní normy, přijímané v Bruselu či ve Štrasburku, mají přednost před našimi zákony. Bude-li zákon, přijat naším demokraticky zvoleným parlamentem v rozporu s normami EU, máme povinnost jednat podle Unie. V případě neplnění některých kritérií bude muset ČR platit Bruselu pokutu - například Francii hrozily pokuty za nepřizpůsobení zákona o pojištění automobilů euronormám. Navrhovaná sankce byla 200 000 EUR za jeden den. Nejvyšší soudní instancí by pro nás v případech, týkajících se oblastí působnosti EU, po vstupu nebyl Nejvyšší ani Ústavní soud ČR, nýbrž Evropský soudní dvůr. Smlouvy o EU také neřeší možnost vystoupení členského státu z Unie.

* Existuje však pro Česko jiná alternativa než do EU vstoupit? Nestali bychom se v případě negativního stanoviska opuštěným ostrovem uprostřed integrované Evropy?

Nestali. Naší jasnou alternativou je Česká republika jako suverénní stát, který směrem k Evropě existuje v různých vazbách, jako je třeba obchodní organizace WTO. Rozhodně bychom se před Evropskou unií neskrývali, ale obchodovali s jejími členskými státy jako rovný s rovným.

* Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko jsou členy Evropského sdružení volného obchodu EFTA, které nabízí platformu spolupráce na bázi volného trhu. S EU má uzavřeny dohody EEA, zaručující obchody, aniž by tyto země přejímaly struktury a normativy Unie. Bylo by pro naši republiku výhodné stát se alespoň členem EFTA?

Ano, to je další možnost. Nejsme proti volnému obchodu, ale proti tomu, aby byl obchod vázán ztrátou demokratických práv.

* V rámci vládní kampaně ke vstupu do EU, na kterou bylo vyčleněno dvě stě milionů korun, jste žádali ministerstvo zahraničí o přidělení finančních prostředků. Ministerstvo vaší žádosti nevyhovělo. Proč?

Žádali jsme pět a půl milionu korun, přičemž jsme předložili čtrnáctistránkový projekt, který je možno si přečíst na www.euroskeptik.cz. Nedostali jsme ani korunu, protože slečna Adámková z ministerstva označila náš projekt za nekvalitní. Organizace, které peníze dostaly, jsou často nějakým způsobem propojeny s lidovou stranou. Je tedy zřejmé, kdo a proč byl vybrán.

* Jak na vás vládní kampaň působí?

Jde o kampaň, která není politická, ale reklamní. EU je v ní představována jako prášek na praní nebo boty. Je strašné, že jsme za takový paskvil zaplatili tolik peněz. Není to jen názor euroskeptiků, ale také mnohých, kteří projektu EU fandí - kampaň kupříkladu kritizují i pánové Ruml a Mareš z vládní US-DEU.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít