Vláda propaguje EU jako prášek na praní

09. června 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
09. června 2003, 00:00

tvrdí politolog David Hanák z Euroskeptické alternativy"Vstup do Evropské unie by přivedl mnoho podnikatelů k bankrotu. Alternativou je Česká republika jako suverénní stát," říká euroskeptik David Hanák.* Odmítáte Evropskou unii jako takovou, nebo vám vadí pouze vyjednané podmínky ze strany současné české vlády?

tvrdí politolog David Hanák z Euroskeptické alternativy

„Vstup do Evropské unie by přivedl mnoho podnikatelů k bankrotu. Alternativou je Česká republika jako suverénní stát,“ říká euroskeptik David Hanák.

* Odmítáte Evropskou unii jako takovou, nebo vám vadí pouze vyjednané podmínky ze strany současné české vlády?

Euroskeptická alternativa odmítá vstup do Evropské unie obecně. Důvody jsou dvojího charakteru. Liberální i konzervativní.

* Jaké jsou liberální důvody?

Týkají se ekonomiky a výroby, jejichž rozvoj by se po vstupu zpomalil. Zemědělství by pravděpodobně podlehlo nespravedlivé dotační politice Unie a neschopnost konkurovat by přivedla mnoho (především malých a středních) podnikatelů k bankrotu. Velké, kapitálově silné společnosti mají větší možnosti ovlivňovat tisíce nových právních norem EU. Pro malé firmy je aplikace byrokratických euronorem relativně větší finanční zátěží. To znesnadňuje podnikání jednotlivcům a omezuje konkurenceschopnost malých podniků. Aplikace norem, vyžadujících extrémně vysokou kvalitu výrobků, způsobuje zdražování.

* A konzervativní důvody?

Ty se týkají především ztráty demokracie a suverenity. Když by totiž Češi po vstupu do EU přišli k volbám, zvolili by reprezentanty, kteří nebudou mít skutečné pravomoci cokoli rozhodnout, protože bude rozhodovat Brusel a Štrasburk. Volby by tedy ztratily smysl - v Radě EU má naše republika vyhrazeno přibližně 3,5 % hlasů, v Evropském parlamentu asi 3,3 %. To nedává možnost ovlivnit, jakou Evropu chceme mít. Právní normy, přijímané v Bruselu či ve Štrasburku, mají přednost před našimi zákony. Bude-li zákon, přijat naším demokraticky zvoleným parlamentem v rozporu s normami EU, máme povinnost jednat podle Unie. V případě neplnění některých kritérií bude muset ČR platit Bruselu pokutu - například Francii hrozily pokuty za nepřizpůsobení zákona o pojištění automobilů euronormám. Navrhovaná sankce byla 200 000 EUR za jeden den. Nejvyšší soudní instancí by pro nás v případech, týkajících se oblastí působnosti EU, po vstupu nebyl Nejvyšší ani Ústavní soud ČR, nýbrž Evropský soudní dvůr. Smlouvy o EU také neřeší možnost vystoupení členského státu z Unie.

* Existuje však pro Česko jiná alternativa než do EU vstoupit? Nestali bychom se v případě negativního stanoviska opuštěným ostrovem uprostřed integrované Evropy?

Nestali. Naší jasnou alternativou je Česká republika jako suverénní stát, který směrem k Evropě existuje v různých vazbách, jako je třeba obchodní organizace WTO. Rozhodně bychom se před Evropskou unií neskrývali, ale obchodovali s jejími členskými státy jako rovný s rovným.

* Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko jsou členy Evropského sdružení volného obchodu EFTA, které nabízí platformu spolupráce na bázi volného trhu. S EU má uzavřeny dohody EEA, zaručující obchody, aniž by tyto země přejímaly struktury a normativy Unie. Bylo by pro naši republiku výhodné stát se alespoň členem EFTA?

Ano, to je další možnost. Nejsme proti volnému obchodu, ale proti tomu, aby byl obchod vázán ztrátou demokratických práv.

* V rámci vládní kampaně ke vstupu do EU, na kterou bylo vyčleněno dvě stě milionů korun, jste žádali ministerstvo zahraničí o přidělení finančních prostředků. Ministerstvo vaší žádosti nevyhovělo. Proč?

Žádali jsme pět a půl milionu korun, přičemž jsme předložili čtrnáctistránkový projekt, který je možno si přečíst na www.euroskeptik.cz. Nedostali jsme ani korunu, protože slečna Adámková z ministerstva označila náš projekt za nekvalitní. Organizace, které peníze dostaly, jsou často nějakým způsobem propojeny s lidovou stranou. Je tedy zřejmé, kdo a proč byl vybrán.

* Jak na vás vládní kampaň působí?

Jde o kampaň, která není politická, ale reklamní. EU je v ní představována jako prášek na praní nebo boty. Je strašné, že jsme za takový paskvil zaplatili tolik peněz. Není to jen názor euroskeptiků, ale také mnohých, kteří projektu EU fandí - kampaň kupříkladu kritizují i pánové Ruml a Mareš z vládní US-DEU.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít