Vláda přerušila jednání o novém loterijním zákonu

29. února 2012, 19:41 - MediaFax
29. února 2012, 19:41

Jednání o komplexní úpravě, která stanovuje pravidla pro provozování sázkových her a obcím dává pravomoc hazard na svém území zakázat, vláda Petra Nečase (ODS) na své středeční schůzi přerušila. Agentuře Mediafax to sdělil důvěryhodný zdroj obeznámený s jednáním.

Foto: Profimedia.cz

Vláda projednávání předlohy na několik týdnů přerušila, neboť si nechá zpracovat analýzy,“ prohlásil na tiskovém brífinku premiér. Podle jeho slov se posudky budou týkat jak případných rizik zákona (jako jsou například mezinárodní arbitráže), tak i kompatibility loterijního zákona s právem Evropské unie.

Nový loterijní zákon v základních obrysech přejímá ustanovení, na kterých se vládní koalice shodla na konci loňského roku a která platí od 1. ledna 2012. Provozovatelé sázkových her budou mít například nadále povinnost odvádět státu a obcím 20 procent z částky, o kterou se liší přijaté sázky od vyplacených výher.

Norma kromě toho ale zavádí i novou terminologii. Výherní automaty a videoloterijní terminály sjednocuje pod označení “hra provozovaná prostřednictvím technického herního zařízení obsluhovaného přímo účastníkem sázkové hry“. Pro tuto hru předloha určuje jednotná pravidla.

Jednotlivá herní zařízení, stejně jako další sázkové hry, by podle návrhu měl povolovat specializovaný finanční úřad. Obec by mohla obecně závaznou vyhláškou provozování některých hazardních her omezit nebo na svém území zcela zakázat. Kromě „her provozovaných prostřednictví technického herního zařízení obsluhovaného přímo účastníkem sázkové hry“ se tato kompetence vztahuje i na kasinové hry, bingo a turnaje malého rozsahu.

Zákon pamatuje i na situaci, kdy specializovaný finanční úřad povolení k některé ze sázkových her na území obce vydal, ta ale přitom obecně závaznou vyhláškou provozování takové hry později omezila nebo zakázala. V takovém případě sice úřad povolení zruší, ale až po roce ode dne, kdy uvedená vyhláška začala účinkovat.  Obce dostanou podle normy 80 procent z části daně z her provozovaných technickým zařízením a 30 procent z dalších sázkových her.

Úprava nově dělí sázkové hry do dvou skupin. V první jsou povolované hry, do kterých mají spadat i turnaje a nové hry provozované pomocí technických herních zařízení obsluhovaných sázejícím. Druhou skupinu tvoří ohlašované hry. Sem zákon řadí tomboly, u nichž je celková výše výher vyšší než 100 tisíc korun a soutěže, ankety a jiné akce o ceny, kde celková výše výher nesmí přesáhnout částku dva miliony korun.

Zákon se mimo jiné zabývá také rozlišením herních prostor, ve kterých bude možné sázkové hry provozovat. Lišit se budou druhem her, které v nich mohou být provozovány a takzvanou mírou hazardu.  Norma si klade za cíl také zohlednit technický vývoj a rozmach internetu. Návrh tak poprvé podrobně vymezuje pravidla a podmínky zejména u internetových kurzovních sázek. Jejich provozovatel bude muset zajistit, aby měl specializovaný finanční úřad dálkový a nepřetržitý přístup ke všem herním a finančním datům nezbytným pro výkon správního dozoru.

Provozovatel internetových kurzových sázek bude muset zajistit, že každá transakce související s uskutečněním každé hry bude chronologicky zaznamenávána technickým herním zařízením. Způsob zadávání a vyhodnocování jedné hry musí být jednotný, nezpochybnitelný a neovlivnitelný zásahem provozovatele nebo třetí osoby.

Zákon o sázkových hrách připravilo ministerstvo financí a má nahradit normu, která funguje s úpravami od roku 1990. Od té doby se přitom zvýšil jednak zájem veřejnosti o tyto hry, ale i počet jejich provozovatelů. Dalšími změnami prošla zařízení, na nichž je hazard provozovaný. A navíc se stále se vyvíjejí nové typy her, na které už původní, přes 20 let starý zákon nestačí.  Nový zákon má začít účinkovat od 1. ledna 2013, nejdřív ho musí ale schválit ještě parlament a podepsat prezident.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít