Vláda koketuje s penzijní reformou

24. listopadu 2003, 00:00 - EVA MARTÍNKOVÁ
24. listopadu 2003, 00:00

EKONOMICKÉ A DEMOGRAFICKÉ PODMÍNKY VEDOU KABINET VLADIMÍRA ŠPIDLY KE SNAZE O REFORMU PENZIJNÍHO SYSTÉMU. EKONOMIČTÍ ANALYTICI VŠAK VLÁDNÍ NÁVRH ZA SKUTEČNOU REFORMU NEPOKLÁDAJÍ.

Lídři vládních stran se dohodli na základních pilířích důchodové reformy. Nový systém by měl být více než dosud závislý na předchozích výdělcích občana. Vládní skupina pod vedením premiéra Vladimíra Špidly začne rozpracovávat přechod českého důchodového systému na takzvaný švédský model, to je model zdánlivých administrativních účtů každého jednotlivce. Podle Špidly se dá předpokládat, že někdy do poloviny roku 2005 by mohl být celý proces uzavřen. Postupné zavádění nového systému má trvat zhruba dvacet let. Mělo by být zakončeno u občanů, narozených v roce 1967. Mladší lidé by už novému systému podléhali naplno. V době, kdy půjdou do důchodu silné ročníky ze 70. let a v aktivním věku budou naopak slabé ročníky z přelomu století, by už měl situaci zachraňovat právě nový systém. Není však zcela jasné, v čem spočívají jeho přednosti. Jedná se totiž stále o systém průběžný.

KDE VEZMOU PENÍZE?

Platit bude, že čím větší výdělky, tím větší důchod, nikoli však obráceně. Ministr práce Zdeněk Škromach chce chudším garantovat důchod odpovídající dnešnímu průměru kolem sedmi tisíc korun, byť by tomu jejich výdělky neodpovídaly. Kde se na dotování důchodů příjmově slabým vrstvám ušetří peníze, není jasné, ledaže by lidé chtěli výrazně déle pracovat, a spořit si tak na vyšší penzi. Spíše to však znamená, že se buď zvýší daně, nebo klesne schopnost státu financovat další aktivity, což povede k poklesu produktivity celé ekonomiky. Tudíž budou relativně klesat i výdělky, z nichž mají být průběžně financovány penze.

OPOZICE NÁVRH KRITIZUJE

Vladimír Špidla ve snaze získat pro reformu i opozici chce vytvořit skupinu expertů napříč politickými stranami, která má během příštího roku rébus penzijní reformy vyřešit. Vláda chce lidi motivovat, aby se už nyní začali více zajímat o to, jak bude jednou velká jejich penze, nespoléhali se jenom na stát a více si spořili v soukromých fondech. Vymyslet, jak přimět občany, aby si odkládali na stáří více peněz, má na starosti ministr financí Bohuslav Sobotka. „Naším úkolem bude zvýšit atraktivitu soukromého spoření,“ říká. Opozice se penzijní reformě nebrání, avšak vládní návrh považuje za nedostatečný. „Současný systém je neudržitelný, může fungovat, jen když je hodně pracujících a málo důchodců. My si myslíme, že ani individuální účty chybějící finance na penze ve státní kase nevyřeší,“ říká poslankyně ODS Alena Páralová. Proto se vláda uchyluje k záměru přimět lidi střední a mladší generace, aby spořili sami na sebe a z nejrůznějších fondů či životních pojistek měli jednoho dne až čtvrtinu penze. Něco podobného dříve sociální demokracie odmítala připustit.Nyní předpokládá, že navrhované změny budou uzákoněny ještě do voleb.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít