Vláda hodinových manželů

15. prosince 2014, 12:00 - Petr Holec, Euro
15. prosince 2014, 12:00

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky – nebo přesněji spíš vicepremiéra Andreje Babiše – schválil svůj první rozpočet. Při pohledu na jeho konstrukci vás ze všeho nejvíc napadne, že ministři dali hlavy dohromady a na podfinancovanou vědu, bezedné zdravotnictví a důchodový systém připomínající letadlo zavolali hodinové manžele, aby to všechno nějak zaflikovali.

A ti to samozřejmě za cizí peníze rádi udělali: přidali státním zaměstnancům i důchodcům, přihodili na sociální služby a radši se vyhnuli investicím, protože za ty si žádné voliče okamžitě nekoupíte. Nebo jinak: týden odpad na WC nepoteče a pak se uvidí.

Je to divná vláda. Člověk neví, jestli je pravicová, levicová nebo obojí, protože ani jedno vlastně není. Z jejích priorit nepoznáte, jak chce řešit zásadní problémy a jakým směrem chce zemi vést, protože ji nikam ani nevede. Snad jedině k dalším volbám, v nichž koaliční strany nechtějí přijít o moc. Upřímně, to i Stanislav Gross měl jasnější představu, kam chce coby premiér dojít: na Floridu. Bývalý komentátor a nyní poslanec ANO Martin Komárek mi při nedávném rozhovoru řekl, že vlády nemusí mít žádnou velkou ideu; prostě stačí, když vládnou. Snad v jiných lepších časech.

Svým způsobem má pravdu: jeho partajní boss Babiš měl například velkou ideu, že i stát povede jako další Agrofert. Určitě si to myslí pořád, i když už to radši moc neříká. Navíc zjistil, že stát nemůže vést jako Agrofert s někým jako Sobotka, který ve svých čtyřiceti letech neví, co to je soukromá firma a pořád věří, že se peníze tisknou v Lidovém domě. Problém je, že Babiš vede stát od auditu k auditu a všechno špatné jen svaluje na předchozí vlády.

Případně i na svou vlastní vládu, potažmo ČSSD. Pravda, není v tom úplně originální: osobní kampaň na úkor vlastního premiéra před ním vedl i jeho předchůdce na financích Miroslav Kalousek. Ten ale na rozdíl od Babiše aspoň věděl, že třeba zdravotnictví nebo důchody nevyléčí audity, ale pouze reformami. A taky na rozdíl od něj nehanil vlastní rozpočet, čímž Babiš znovu trumfuje všechny politiky. Snad proto si říká nepolitik.

Kdo je kdo?

Z rozpočtu navíc vůbec nepochopíte, proč jsou vlastně jednotlivé strany ve vládě: Babiš o ANO mluví jako o pravicové straně, svým rozpočtem ale stát zadlužuje jako levice; ČSSD by nejradši zaškrtila vyššími daněmi všechny své nevoliče, jenže to jí nepovolí Babiš, k němuž od ODS přešli živnostníci a podnikatelé; lidovecký vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek zůstává jako obvykle někde mezi. Jsem jen zvědavý, jak dlouho Babiš věří, že si s touto taktikou vystačí. Ze všech vládních stran má totiž nejméně stálý elektorát a každé kouzlo jednou vyšumí. Zeptejte se třeba Radka Johna, nyní šéfredaktora on-line verze Security magazínu.

Vlastně se ani nedivím, že ČSSD dochází s tímto stylem vládnutí trpělivost, takže spílá hlavně Babišovi. Problém je, že nominálně nejsilnější vládní strana není nejsilnější i reálně, takže se přinejmenším z její strany nic nestane. Ostatně jak řekl její jihočeský hejtman Jiří Zimola: „Přitvrdit můžete, když máte sílu, ale to teď, obávám se, není náš případ.“ Leda že by si svou sílu uvědomil někdo jiný.


Další komentáře:

Příliš mnoho inženýrů

Zprava špatný

Pražané, (ne)měl jsem vás rád

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít