Vláda hodinových manželů

15. prosince 2014, 12:00 - Petr Holec, Euro
15. prosince 2014, 12:00

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky – nebo přesněji spíš vicepremiéra Andreje Babiše – schválil svůj první rozpočet. Při pohledu na jeho konstrukci vás ze všeho nejvíc napadne, že ministři dali hlavy dohromady a na podfinancovanou vědu, bezedné zdravotnictví a důchodový systém připomínající letadlo zavolali hodinové manžele, aby to všechno nějak zaflikovali.

A ti to samozřejmě za cizí peníze rádi udělali: přidali státním zaměstnancům i důchodcům, přihodili na sociální služby a radši se vyhnuli investicím, protože za ty si žádné voliče okamžitě nekoupíte. Nebo jinak: týden odpad na WC nepoteče a pak se uvidí.

Je to divná vláda. Člověk neví, jestli je pravicová, levicová nebo obojí, protože ani jedno vlastně není. Z jejích priorit nepoznáte, jak chce řešit zásadní problémy a jakým směrem chce zemi vést, protože ji nikam ani nevede. Snad jedině k dalším volbám, v nichž koaliční strany nechtějí přijít o moc. Upřímně, to i Stanislav Gross měl jasnější představu, kam chce coby premiér dojít: na Floridu. Bývalý komentátor a nyní poslanec ANO Martin Komárek mi při nedávném rozhovoru řekl, že vlády nemusí mít žádnou velkou ideu; prostě stačí, když vládnou. Snad v jiných lepších časech.

Svým způsobem má pravdu: jeho partajní boss Babiš měl například velkou ideu, že i stát povede jako další Agrofert. Určitě si to myslí pořád, i když už to radši moc neříká. Navíc zjistil, že stát nemůže vést jako Agrofert s někým jako Sobotka, který ve svých čtyřiceti letech neví, co to je soukromá firma a pořád věří, že se peníze tisknou v Lidovém domě. Problém je, že Babiš vede stát od auditu k auditu a všechno špatné jen svaluje na předchozí vlády.

Případně i na svou vlastní vládu, potažmo ČSSD. Pravda, není v tom úplně originální: osobní kampaň na úkor vlastního premiéra před ním vedl i jeho předchůdce na financích Miroslav Kalousek. Ten ale na rozdíl od Babiše aspoň věděl, že třeba zdravotnictví nebo důchody nevyléčí audity, ale pouze reformami. A taky na rozdíl od něj nehanil vlastní rozpočet, čímž Babiš znovu trumfuje všechny politiky. Snad proto si říká nepolitik.

Kdo je kdo?

Z rozpočtu navíc vůbec nepochopíte, proč jsou vlastně jednotlivé strany ve vládě: Babiš o ANO mluví jako o pravicové straně, svým rozpočtem ale stát zadlužuje jako levice; ČSSD by nejradši zaškrtila vyššími daněmi všechny své nevoliče, jenže to jí nepovolí Babiš, k němuž od ODS přešli živnostníci a podnikatelé; lidovecký vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek zůstává jako obvykle někde mezi. Jsem jen zvědavý, jak dlouho Babiš věří, že si s touto taktikou vystačí. Ze všech vládních stran má totiž nejméně stálý elektorát a každé kouzlo jednou vyšumí. Zeptejte se třeba Radka Johna, nyní šéfredaktora on-line verze Security magazínu.

Vlastně se ani nedivím, že ČSSD dochází s tímto stylem vládnutí trpělivost, takže spílá hlavně Babišovi. Problém je, že nominálně nejsilnější vládní strana není nejsilnější i reálně, takže se přinejmenším z její strany nic nestane. Ostatně jak řekl její jihočeský hejtman Jiří Zimola: „Přitvrdit můžete, když máte sílu, ale to teď, obávám se, není náš případ.“ Leda že by si svou sílu uvědomil někdo jiný.


Další komentáře:

Příliš mnoho inženýrů

Zprava špatný

Pražané, (ne)měl jsem vás rád

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít