Vláda ČR zmrazila výdaje na výzkum a vývoj

03. července 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
03. července 2009, 00:00

Vláda ČR na svém zasedání 29. června rozhodla o zmrazení výdajů na výzkum a vývoj na úrovni roku 2009 v závislosti na ekonomickém vývoji. Přitom dle EU by právě výzkum a vývoj měl hrát významnou roli při znovunastartování evropské ekonomiky.

Autor: Profit

Vláda schválila 29. června státní rozpočet pro výzkum, vývoj a inovace na rok 2010 s výhledem na léta 2011 a 2012. Vláda zmenšila objem finančních prostředků, které původně měly být investovány do rozvoje vědy, výzkumu a inovací a to s ohledem na současnou ekonomickou situaci. Česká věda by tak v příštím roce měla mít k dispozici 24,84 miliard korun a v následujících dvou letech by se tato částka neměla měnit. Dle informací ze zasedání Rady pro výzkum a vývoj ze dne 12. června dojde ke zkrácení výdajů na vědu a výzkum v roce 2010 o 11,10%. Porostou pouze tzv. závazné výdaje, což jsou náklady na povinné kofinancování projektů financovaných EU.

Zároveň se mění koncepce rozdělování prostředků veřejných financí. V příštích letech by tak měla být posílena ta část rozpočtu, o níž musí jednotlivé instituce soutěžit. Více peněz by tak měla získat Grantová agentura ČR a také nově vzniklá Technická agentura. Současně by mělo mít více finančních prostředků k dispozici i ministerstvo průmyslu a obchodu, což znamená větší podporu výzkumu aplikovatelného ve výrobě. Naopak s menším rozpočtem bude v příštích letech pracovat Akademie věd (4,61 miliard korun 2010 a 2,81 miliard korun 2012), která provádí hlavně základní výzkum.

Pro Akademii věd je schválený návrh v této podobě nepřijatelný a Akademický sněm jej v prohlášení z 30. června označil za likvidační. Zároveň vyzval vládu, aby znovu uvážila, zda celkové posílení investic do výzkumu a vývoje nebude nejlepším způsobem, jak čelit současné ekonomické krizi. Dle Akademie věd je schválený návrh především výsledkem lobbingu různých skupin z oblasti průmyslu a obchodu.

Svaz průmyslu a dopravy ČR naopak v tiskové zprávě tvrdí, že Akademie věd ve svém stanovisku nereflektuje dopady krize. V porovnání s vyspělými zeměmi ČR více investuje do základního výzkumu než do aplikovaného. Prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl k tomu řekl: „Priority Akademie věd jsou jako před dvaceti lety. Svět se však změnil a vyspělé země daleko více akcentují aplikovaný výzkum.“

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít