Vláda ČR zmrazila výdaje na výzkum a vývoj

03. července 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
03. července 2009, 00:00

Vláda ČR na svém zasedání 29. června rozhodla o zmrazení výdajů na výzkum a vývoj na úrovni roku 2009 v závislosti na ekonomickém vývoji. Přitom dle EU by právě výzkum a vývoj měl hrát významnou roli při znovunastartování evropské ekonomiky.

Autor: Profit

Vláda schválila 29. června státní rozpočet pro výzkum, vývoj a inovace na rok 2010 s výhledem na léta 2011 a 2012. Vláda zmenšila objem finančních prostředků, které původně měly být investovány do rozvoje vědy, výzkumu a inovací a to s ohledem na současnou ekonomickou situaci. Česká věda by tak v příštím roce měla mít k dispozici 24,84 miliard korun a v následujících dvou letech by se tato částka neměla měnit. Dle informací ze zasedání Rady pro výzkum a vývoj ze dne 12. června dojde ke zkrácení výdajů na vědu a výzkum v roce 2010 o 11,10%. Porostou pouze tzv. závazné výdaje, což jsou náklady na povinné kofinancování projektů financovaných EU.

Zároveň se mění koncepce rozdělování prostředků veřejných financí. V příštích letech by tak měla být posílena ta část rozpočtu, o níž musí jednotlivé instituce soutěžit. Více peněz by tak měla získat Grantová agentura ČR a také nově vzniklá Technická agentura. Současně by mělo mít více finančních prostředků k dispozici i ministerstvo průmyslu a obchodu, což znamená větší podporu výzkumu aplikovatelného ve výrobě. Naopak s menším rozpočtem bude v příštích letech pracovat Akademie věd (4,61 miliard korun 2010 a 2,81 miliard korun 2012), která provádí hlavně základní výzkum.

Pro Akademii věd je schválený návrh v této podobě nepřijatelný a Akademický sněm jej v prohlášení z 30. června označil za likvidační. Zároveň vyzval vládu, aby znovu uvážila, zda celkové posílení investic do výzkumu a vývoje nebude nejlepším způsobem, jak čelit současné ekonomické krizi. Dle Akademie věd je schválený návrh především výsledkem lobbingu různých skupin z oblasti průmyslu a obchodu.

Svaz průmyslu a dopravy ČR naopak v tiskové zprávě tvrdí, že Akademie věd ve svém stanovisku nereflektuje dopady krize. V porovnání s vyspělými zeměmi ČR více investuje do základního výzkumu než do aplikovaného. Prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl k tomu řekl: „Priority Akademie věd jsou jako před dvaceti lety. Svět se však změnil a vyspělé země daleko více akcentují aplikovaný výzkum.“

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým…
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít