Vláda chystá průkaz „vše v jednom“

23. června 2008, 00:00 - Jan Němec
23. června 2008, 00:00

ELEKTRONICKÉ OBČANSKÉ PRŮKAZY - Již od roku 2010 chce vláda zavést nové elektronické občanské průkazy. Mají nahradit nejen současné občanky, ale i řidičské průkazy či zbrojní pasy. Vedle identifikace mají sloužit i ke komunikaci s úřady.

Další kamínek do mozaiky českého eGovernmentu připravuje ministerstvo vnitra. Po normách o zrovnoprávnění elektronických a papírových dokumentů, datových schránkách či osobních identifikátorech zaměřilo pozornost na zavedení elektronických občanských průkazů. Ty budou sloužit stejně jako současné občanky k identifikaci lidí. Vedle toho ale budou mít řadu dalších funkcí.

Legislativa k e-občankám je zatím ve stadiu příprav. „Materiál o zavedení elektronických občanských průkazů jsme 11. června rozeslali k mezirezortnímu připomínkovému řízení. V současné době stále probíhají jednání o jejich zavedení,“ upřesňuje Markéta Matlochová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Nových občanek se tak dočkáme nejdříve od roku 2010.

JAKÉ VÝHODY PŘINESOU E-OBČANKY

• nahradí cestovní pasy (v Evropské unii), řidičské průkazy, zbrojní pasy a další doklady

• zajistí vyšší bezpečnost díky ochraně PIN a možnosti zablokování při ztrátě průkazu

• budou obsahovat další aplikace v čipové části karty – elektronický podpis, informace o zdravotním pojištění a podobně

S e-občankou do registrů

Budoucí elektronické identifikační karty by podle představ ministerstva vnitra mohly nahradit nejen stávající občanky, ale i některé další průkazy. V rámci Evropské unie pak budou sloužit jako cestovní doklad. „Elektronický občanský průkaz ve formě identifikační karty umožní odstranit některé průkazy způsobilosti, například zbrojní pas. A výhledově i řidičský průkaz,“ říká Markéta Matlochová. Umožní to chystaný systém základních registrů. Ty budou obsahovat všechny podstatné informace o každém člověku. Tedy včetně těch o oprávnění řídit auto nebo vlastnit zbraň. Přístup do těchto registrů zajistí právě elektronická občanka.

Ministerstvo v současnosti počítá se dvěma verzemi e-občanek. „Předpokládáme, že elektronické občanské průkazy by měly mít 2D kód a kontaktní čip. Každý by si mohl vybrat, zda bude chtít e-průkaz s čipem či bez něj,“ vysvětluje Matlochová. Strojově čitelný 2D kód umožní jak lidem, tak úředníkům nebo policii získat informace z registrů. „Vylepšené“ identifikační průkazy pak díky čipu budou obsahovat i další užitečné aplikace jako elektronický podpis či údaje o zdravotní pojišťovně držitele občanky. „Nepředpokládáme ale zavedení biometrických údajů na elektronický občanský průkaz,“ dodává Markéta Matlochová.

Ztracený průkaz půjde zablokovat

Platnost nových e-občanek má být deset let. Vydávat je budou i nadále obecní úřady. Výměna „klasického“ občanského průkazu se skončenou platností za nový elektronický průkaz bez čipu by měla být zdarma. Za lepší verzi e-občanky s čipem by si však lidé měli připlatit 500 korun. I nový identifikační průkaz bude muset mít každý občan Česka starší patnácti let. Oproti současnosti by ale mělo být možné pořídit „volitelně“ občanku i pro lidi mladší.

Nové elektronické průkazy ušetří – díky nahrazení dalších dokladů – lidem místo v peněžence. Na druhou stranu ale umožní kompletní přístup do registrů a tím značně zvýší rizika v případě jejich ztráty. Proto ministerstvo vnitra navrhuje širší zabezpečení nových dokladů. To zajistí rozdělení průkazu na dvě části.

Viditelná část má obsahovat pouze základní identifikační údaje: příjmení, jméno, datum a místo narození, pohlaví, státní občanství, podpis a údaje o platnosti průkazu. Oproti současným občankám tak odpadnou informace o trvalém bydlišti, stavu nebo manželovi či manželce. Elektronická část, obsahující osobní identifikátor pro přístup do registrů, bude čitelná jen s pomocí PIN kódu. Ten bude znát pouze držitel e-občanky. „Obdobně jako u bank by také mělo být možné zablokovat průkaz v případě jeho ztráty,“ doplňuje Markéta Matlochová.

E-občanky nezůstanou zdaleka českou specialitou. Zavádění elektronických identifikačních karet doporučuje všem členským zemím i Evropská unie. V současnosti je už vydávají úřady v Belgii, Estonsku, Finsku, Itálii a Švédsku. Španělsko podobný systém zatím testuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít