Vláda chce zpřísnit podpory

18. listopadu 2003, 00:00 - (šr)
18. listopadu 2003, 00:00

ŠPIDLŮV KABINET SI HODLÁ V DRUHÉ FÁZI REFORMY VEŘEJNÝCH FINACÍ POSVÍTIT NA VÝPLATU PODPORY V NEZAMĚSTNANOSTI. ÚŘADY PRÁCE TAK BUDOU UPLATŇOVAT PŘÍSNĚJŠÍ KRITÉRIA PRO ZÁPIS UCHAZEČŮ O PRÁCI DO EVIDENCE.

Podle návrhu nového zákona o zaměstnannosti se například studenti nebudou moci nechat zaregistrovat, aniž by prokázali předchozí praxi. Doposud se mohli po absolutoriu střední školy přihlásit na úřadu práce, pobírat po dobu prázdnin podporu a pak v září nastoupit na vysokou školu. Na absolventy středních škol se tak bude vztahovat stejná povinnost jako na ostatní uchazeče - povinnost prokázat, že v posledních třech letech odpracovali alespoň rok například na brigádách. Ušetřenou částku zhruba ve výši půl miliardy korun by měl stát podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha investovat na zřizování míst pro absolventské praxe či na programy rekvalifikace. Přísnější podmínky pro evidenci v řadách uchazečů o práci se dotknou i osob samostatně výdělečně činných či členů správních orgánů - z evidence budou vyřazeni, pokud jejich příjem přesáhne polovinu minimální mzdy. Důvodem pro vyřazení z evidence může být i to, když nezaměstnanný odmítne podrobit se lékařskému vyšetření, které souvisí s jeho pracovní schopností, případně zdravotním zařazením. Změnit by se měly i podmínky pro zaměstnávání osob mladších patnácti let. Práce nezletilých by měla být zcela zakázána, pokud by se nejednalo o práci v reklamě, umění, kultuře a sportu. Na tyto činnosti, pokud nebudou souviset s mimoškolní aktivitou dětí, budou muset mít rodiče i zaměstnavatelé povolení od úřadu práce, a to i v případě, že by se jednalo o práci na pouhopouhý jeden den.

Co se má mimo jiné změnit v zákoně o zaměstnanosti?

* zpřísní se podmínky pro zařazení uchazečů o práci

* u osob starších padesáti let se prodlouží doba vyplácení podpory ze šesti na devět měsíců, a u starších 55 let na dvanáct měsíců, pokud odpracovaly alespoň 25, respektive 30 let

* změní se výše vyplácené půlroční podpory po třetím měsíci ze současných 40 na 45 % předešlého výdělku

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít