Vláda chce bojovat s korupcí

22. ledna 2010, 13:05 - Alena Adámková
22. ledna 2010, 13:05

Vláda chce do voleb prosadit vlastní plán na boj s korupcí. Podle odborníků se však jedná spíše o drobné změny, které úplatky z veřejného života neodstraní.

Autor: Martin Siebert

Vláda schválila protikorupční balíček, který předložilo Ministerstvo vnitra. Podle odborníků jde sice v našich podmínkách o malý zázrak, že vůbec nějaká opatření proti korupci byla přijata, nicméně jde pouze o dílčí opatření represivního charakteru. Preventivní opatření, která by zamezila korupci hned v počátku, například zrušení anonymních akcií na majitele, mezi nimi chybějí.

Za přiznání beztrestnost

Balíček obsahuje čtyři opatření. Za prvé institut korunního svědka. Ten spočívá v přerušení trestního stíhání obviněného za podmínky, že se přizná k činu, podá o něm informace, zaváže se vydat prospěch a nahradit škodu. Také je možné úplné zastavení trestního stíhání obviněného za podmínky, že přispěje k objasnění organizované kriminality.

Druhým opatřením je institut spolupracujícího obviněného. Doplňuje do již existujícího institutu spolupracujícího obviněného princip proporcionality. Po státním zástupci požaduje, aby jako spolupracujícího obviněného označil pouze takového pachatele, který se doznal k trestnému činu, jenž není závažnější než zločin, k jehož objasnění se zavázal přispět.

Třetím opatřením je protikorupční agent neboli agent provokatér. Použití agenta předpokládá současné splnění řady podmínek tak, aby využití oprávnění „předstírat zájem podílet se na trestném činu“ bylo legitimní a nebylo zpochybňováno, či aby nebylo považováno za policejní provokaci. Podmínkou je, aby skutečnosti zjištěné v daném případě nasvědčovaly tomu, že by osoba spáchala takový trestný čin sama.

Posledním opatřením je oprava nechtěných důsledků přijetí trestního zákoníku. Ten spočívá ve vrácení úpravy podmínek přístupu k informacím z daňového řízení v novém daňovém řádu do podoby před jeho přijetím. Policii se také vrátí možnost odposlouchávat podezřelé korupčníky stejně, jako tomu bylo do letošního 1. ledna.

Ministr vnitra Martin Pecina hodlá protikorupční balíček protlačit sněmovnou ve zrychleném řízení ještě do voleb. Také chce, aby jmenovaní členové výběrových komisí byli prověřeni Národním bezpečnostním úřadem minimálně na stupeň důvěrné. Což znamená, že by úředníci museli přiznat svůj majetek. „Byli by tak více pod kontrolou a nedocházelo by k tomu, že jim za určitou dobu přibudou na kontě miliony,“ je přesvědčen Pecina.

Šance na přijetí není velká

Protikorupční balíček podpoří ve sněmovně ČSSD, KDU-ČSL a Strana zelených, naopak ODS, TOP-09 i komunisté s ním mají problémy. „Pro nás je základní problém Pecinův balíček jako celek. Považujeme jej jen za marketingovou akci sociální demokracie před volbami,“ říká jednoznačně exministr vnitra Ivan Langer z ODS. Šance, že by pro balíček zvedli občanští demokraté ruku, je tak v podstatě nulová. Kritikům také vadí institut agenta provokatéra, který by mohl předstírat zájem a přímo se podílet na trestném činu.

Podle šéfa Transparency International Davida Ondráčky vládní protikorupční balíček posiluje represi, ale vůbec neřeší prevenci. „Podle mě je špatné, že za boj proti korupci u nás vlastně nezodpovídá žádná konkrétní instituce,“ říká. Podle jeho slov by bylo mnohem prospěšnější přijetí zákona o zrušení akcií na majitele nebo důsledné zveřejňování výsledků hlasování jednotlivých členů hodnoticích komisí při všech veřejných zakázkách.

Pravděpodobnost přijetí takového zákona ještě do voleb však není příliš velká, přestože už existují dva poslanecké návrhy – jeden společný, který předložily ČSSD a Strana zelených, druhý pak z pera KDU-ČSL. První z obou návrhů vláda přímo odmítla s tím, že přijetí zákona o zrušení akcií na majitele by si vyžádalo příliš velké náklady, navíc by tento zákon zasahoval do základních práv a svobod občanů a byl by tudíž v rozporu s Listinou práv a svobod i s ústavou.

Vláda zákon o zrušení anonymních akcií nechce |UTAJENÍ VLASTNÍCI**|

Bez veřejného majitele je například společnost Haguess, která pražskému magistrátu provozuje kontroverzní projekt Opencard. Veřejnosti neznámý je také vlastník stavební firmy Viamont. Tu prodal někdejší ministr dopravy Aleš Řebíček a firmě se v zakázkách začalo dobře dařit právě poté, co se stal ministrem. Zcela průhledná prý není ani plzeňská Škoda Transportation, která získává miliardové zakázky od Českých drah.

K druhému lidoveckému návrhu zákona pak zaujala vláda na počátku ledna neutrální stanovisko s tím, že připraví vlastní návrh, což by mělo mít na starosti Ministerstvo spravedlnosti. To však podle své mluvčí Jitky Zinke nepovažuje vytvoření zcela nového zákona upravujícího pouze zrušení jedné formy a podoby akcií za vhodné řešení, neboť takový postup představuje zbytečné tříštění právní úpravy dané oblasti a její nepřehlednost. Jinými slovy, oba doposud předložené poslanecké návrhy ministerstvo z principu nepodporuje.

„Ministerstvo spravedlnosti se domnívá, že navržená opatření by měla nežádoucí dopady. Zejména pak na možnou nižší atraktivitu akciových společností založených podle českého práva, neboť anonymita je jedním z pojmových znaků akciové společnosti, a tu je navrhováno odstranit. Daleko prestižnější pro investory by pak nepochybně byly akciové společnosti založené podle konkurenčních právních řádů, čímž by se výrazně snížila konkurence schopnost českého akciového práva. Ministerstvo spravedlnosti každopádně neodmítá debatu na téma zakotvení transparentnosti smluvních vztahů v dílčích zákonech, především tam, kde existuje riziko praní špinavých peněz,“ sdělila Zinke.

ČSSD i KDU-ČSL přesto předkládají své návrhy zákona o zrušení akcií na majitele ke schválení v Poslanecké sněmovně. „Náš společný návrh, který jsme zpracovali se Stranou zelených, bude projednáván v prvním čtení už na lednové schůzi. Věříme, že se nám podaří dohodnout i s KDU-ČSL, aby její poslanci podali pozměňovací návrhy tak, aby vznikl jeden společný návrh zákona. Ten by pak mohl být schválen ještě do voleb,“ věří poslanec za ČSSD Jeroným Tejc. ČSSD je podle jeho slov ochotna akceptovat i požadavek lidovců, aby společnosti s anonymními akciemi na majitele byly napříště zcela vyloučeny z výběrových řízení.

Podle poslance Jiřího Carbola, místopředsedy KDU-ČSL, však návrh ČSSD a Strany zelených obsahuje formální chyby. „Podle našich právníků je náš návrh legislativně čistší, protože jde jen o novelu obchodního zákoníku, zatímco ČSSD a zelení předložili návrh zcela nového zákona,“ tvrdí Carbol. Stejně jako Tejc však i on věří, že zákon o zrušení akcií na majitele bude přijat ještě do voleb. Politici se tak před blížícími se volbami předhánějí v tom, kdo přijde s nejlepším návrhem, který by omezil korupci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít