Vize a provize

25. února 2010, 17:30 - (red)
25. února 2010, 17:30

Kapitola 216

Paroubek to nemohl být * Komu patří vila? * Předvolební rozvod * Odření klienti * Nejsou kati

Paroubek to nemohl být

Novinář Janek Kroupa z MF Dnes zase pátrá a šetří. Tentokrát údajnou korupci okolo pandurů. Ta asi vůbec nebyla, ale to dosud neví. Skrytá kamera zaznamenala zástupce rakouské zbrojařské firmy, jak popisoval jednoho z politiků ČSSD, se kterým tehdy jednal. Jeho jméno si z hlavy údajně nepamatoval. Byla to však prý „vycházející hvězda“ ČSSD a sympatický člověk z pražské radnice. Paroubek může být v klidu.

Komu patří vila?

Mirek Topolánek byl v minulých dnech hodně vidět v médiích. To znamená, že preference ODS opět klesnou. Jeho projev k projektu Vize 2020 aneb Co by lidé měli slyšet byl pozoruhodný. Především pasáž, v níž hovořil o boji s korupcí. Řekl i to, že odpovědný státník neříká, co lidé chtějí slyšet, ale pravdu. Ať tedy řekne pravdu, komu patří vila v Monte Argentariu! Když před poloprázdným sálem vystupoval na pódium z modře nasvícené mlhy jako profesionální boxer, mysleli jsme, že to řekne. Neřekl.
Neřekl to ani moderátorské hvězdě České televize Václavu Moravcovi při jeho nedělní show, v níž se opět mluvilo o korupci. Důvod? Moravec se ho nezeptal, i když Topolánka do svého veřejnoprávního pořadu stále zve. Lidé však chtějí slyšet odpověď na otázku, čí je vila v Toskánsku. A až poté rozhodnou, zda chtějí poslouchat rady odpovědného státníka, co se týká boje s korupcí. Do té doby budou projektu Vize 2020 říkat Provize 2020.

Předvolební rozvod

Předsedovi ODS před volbami nepomůže ani mlčení okolo rozvodu. Místo aby zveřejnil detaily o rozdělení majetku, opět vykopal válečnou sekeru s novináři. Loni před Vánoci slíbil, že předá veřejnosti všechny informace. Teď si našel záminku, proč bude podrobnosti rozvodu tajit. „Byla tam jistá podmínka, kterou média opravdu, ale opravdu nesplnila,“ odpověděl Topolánek na dotaz Lidových novin. Zřejmě narážel na žádost, aby novináři respektovali jeho soukromí.
Předseda ODS hází demagogicky všechna média do jednoho pytle. Máme pro něho radu. Novináře, kteří jeho žádost nerespektovali, by měl ignorovat. A rozdělení majetku ozřejmit těm, kteří byli slušní a nepsanou dohodu dodrželi. Ať pak není překvapen, začnou-li novináři před volbami o jeho skutečném majetku spekulovat. Server Týden.cz již napsal, že Pavla Topolánková od něho nejdříve chtěla patnáct milionů korun, pak si ale nárokovala dvojnásobek. Časopis Reflex se domnívá, že Topolánek peníze získal z prodeje podílu ve firmě Free Zone Ostrava, který převedl na svou dceru Petru, než se stal premiérem. Už den poté, co soud rozvod potvrdil, se po Praze začal šířit vtip, že Topolánková se nerozvedla s Topolánkem, ale s Markem Dalíkem. Nechce-li odpovědný státník čelit dalším divokým spekulacím, měl by říci pravdu.

Odření klienti

Banky mají stabilní výnosovou bázi, což je dobře, pravil v televizi Jan Matoušek, náměstek předsedy České bankovní asociace. Děsivé je, že tím myslel výnosy z bankovních poplatků, nikoli z vlastních aktivit bank. Podnikat se svěřenými penězi a ještě si za to nechat platit, to je fór! To je ono kapitalistické podnikání, které před námi soudruzi tajili? Nelze někde tady hledat jeden z důvodů nostalgie po starých časech?

Nejsou kati

Poslední poprava byla v Indii vykonána v roce 2005 a v současnosti je v ní tři sta vězňů, kteří byli odsouzeni k trestu smrti. Úředníci z indických věznic však říkají, že nemohou najít popravčí, přestože uchazeči o toto zaměstnání nemusejí mít žádné předchozí zkušenosti s popravami ani být gramotní a stát za jednu platí 150 rupií. Je to podivná situace v jedné z mála zemí na světě, v níž dosud platí nejvyšší trest. Popravy mohou vykonávat pouze muži a jedinými podmínkami pro ně je věk dospělosti a výška 163 centimetrů. Požadované předpoklady pro práci popravčího splňuje mnoho Indů, problémem však je jejich svědomí. Bývalý nejvyšší vězeňský inspektor říká: „Pokud popravčí začne přemýšlet o karmě, měl by odejít do výslužby.“ Zdá se, že Indie je jednou ze zemí světa, v níž svědomí dosud funguje.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít