Vítězný Lessy: Kubice by měl dodržet slovo a odejít

17. května 2013, 12:20 - Jan Hrbáček, týdeník Euro
17. května 2013, 12:20

Bývalý Policejní prezident Petr Lessy ve čtvrtek vyhrál soud, ve kterém byl viněn ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy. Den po rozsudku se v rozhovoru se serverem E 15.cz tvrdě opřel do ministra vnitra Jana Kubiceho i Generální inspekce bezpečnostních sborů, která jej před soud poslala. Lessyho případ budou soudy nejspíš ještě nějaký čas rozplétat.

E 15: Soud vás z obou podezření očistil. Budete usilovat o návrat policie?

Podal jsem správní žalobu u Městského soudu v Praze. Čekám na jednání nebo na rozhodnutí soudu.

E 15: Aktuální rozsudek soudu pro Prahu 7 by pro váš případný návrat do policie měl být klíčový?

Správní soud běží naprosto nezávisle na trestním řízení. V žalobním petitu napadáme úplně jiné věci. Ale samozřejmě pro další úvahy o mém fungování je trestní rozsudek zcela klíčový. Bude důležité, kdy nabude právní moci. V tento okamžik čekáme na vyhotovení rozsudku. Nejen žalobce, ale i my jsme si vzali osmidenní lhůtu od doručení vyhotoveného rozsudku, protože můj obhájce navrhoval zprostit mně viny na základě jiných argumentů. Všechno musíme ještě zvážit.

E 15: Jak soudce ten rozsudek oddůvodnil?

Rozdělil to na dvě části. Případ předání listiny o poměrech ve zlínské policii a pomluvu. U předání listiny konstatoval, že jsou logické verze jak obžaloby, tak obhajoby. Že v tom sice spatřuje přečin, ale soud neprokázal, že bych já přes svoji podřízenou Pavlu Kopeckou tuto listinu distribuoval do médií. U pomluvy mně zprostil obžaloby z jiného důvodu. Nebyla naplněna podstata pomluvy. Chyběly objektivní i subjektivní znaky tohoto trestného činu.

E 15: Máme tedy očekávat, že policii za čas povedou dva Policejní prezidenti, Martin Červíček a vy? Pokud se nemýlím, v minulosti jsme měli napřílkad dva šéfy dopravní policie...

Zatím je to předčasné, je to velmi čerstvé. Nad svou budoucností se musím zamyslet, ale nechci vynášet pár hodin po vynesení rozsudkustriktní soudy. Ale nikdy neříkej nikdy.

E 15: Otázka zní jasně. Budete usilovat o to, abyste se opět stal Policejním prezidentem?

Určitě se nemířím s tím, jakým způsobem jsem byl od policie odejit. V žádném případě. Abych byl po více jak 22 letech služby bez jakéhokoliv škraloupu na základě těchto nesmyslných tvrzení na hodinu propuštěn z funkce Policejního prezidenta jako naprostý kriminálník a zavrženíhodná osoba, s tím se rozhodně nesmířím.

E 15: Mám tomu rozumnět tak, že o post Policejního prezidenta už usilovat nebudete?

Všechny varianty, včetně návratu do funkce, jsou v tuto chvíli na stole. Já doufám, že se Generální inspekce bezpečnostních sborů začne zabývat poměry ve zlínské policii, které dokládala nahrávka, která před soudem zazněla. Státní zástupce potvrdil, že by se tím orgány činné v trestním řízení měly zabývat. Takže doufám, že Generální inspekce bezpečnostních sborů bude stejně činná jako v mém případě. A druhá věc. Je zcela jasné, že pan Kubice přestřelil a já doufám, že splní svůj slib. Když mně promptně vyhodil, tak sděloval veřejnosti, že pokud by to bylo účelové, že odstoupí. Teď se ukazuje, že to byla jasná účelovka. Několik měsíců sděloval veřejnosti, že jediný způsob, jak se mně zbavit je, abych spáchal nějaký trestný čin. A pak se rádoby trestný čin objeví.

E 15: To jsou silná slova. Obviňujete ministra a inspekci z účelovosti?

Z toho je vidět inkviziční proces Generální inspekce bezpečnostních sborů, která připravila ten spis tak, že soudce neměl pochybnosti o mém zavinění a proto v prosinci vydal trestní příkaz, kterým mně odsoudil. Teprve poté, co jsem se mohl hájit, protože mi to inspekce vůbec neumožnila, řada svědků hovořila v můj prospěch. Popisovali dokonce i ty praktiky, o kterých sodce konstatoval, že jsou za hranou zákona. Ta účelovost z toho jednoznačně čiší.

E 15: Tedy jasný vzkaz ministrovi Kubicemu – odstupte.

Ano. Choval se jako naprostý diletant a amatér a s tím já se nemohu nikdy smířit.


Také čtěte:

Kubice: Lessy únik do médií plánoval

Můj spis je zmanipulovaný, hájil se u soudu Lessy

Lessyho jsem propustil oprávněně, zamítl Kubice rozklad


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít