Vítězného podnikatele inspiroval pobyt v nemocnici

04. března 2009, 06:20 - Lukáš Kropík
04. března 2009, 06:20

Firma LB Bohemia dosahuje ročního obratu okolo 90 milionů korun a za své matrace proti proleženinám získává mezinárodní ocenění. Vyhrála soutěž Vodafone Firma roku 2008 v Jihomoravském kraji.

Na nápad začít vyrábět matrace, které předcházejí proleženinám, takzvaným dekubitům, přišel Lubomír Bednár před deseti lety při dlouhodobém pobytu v nemocnici. Tehdy musel strávit tři měsíce na staré a proleželé nemocniční matraci, která neprospívala nejen jemu, ale ani jeho spolupacientům. „Rozhodnutí podnikat přišlo přímo na nemocničním lůžku. Léčba nemocných zad na nevhodných matracích mě inspirovala tento stav změnit,“ vzpomíná Lubomír Bednár na důvody, proč založil břeclavskou společnost LB Bohemia.

Obor, kterému se rozhodl věnovat, mu nebyl cizí. Měl totiž zkušenost jako vedoucí prodeje v jihomoravské společnosti Gumotex, která se výrobou matrací zabývala. Přesto ho od jeho záměru osamostatnit se a začít se specializovat pouze na vývoj a výrobu antidekubitních matrací pro zdravotnická zařízení okolí odrazovalo. Byl to totiž směr, kterým se nespecializovala ani tak velká firma, jakou je Gumotex. „Vnitřně jsem ale cítil, že je to správná cesta, kterou mám jít,“ říká Bednár.

S financemi mu pomohla rodina

VODAFONE FIRMA ROKU

Do soutěže Vodafone Firma roku 2008 se přihlásilo 3220 firem z celého Česka. Kritériem pro účast byl maximální obrat společnosti 1,4 miliardy korun. V krajských kolech byly firmy hodnoceny na základě skóringu vypočítaného z rentability, likvidity, zadluženosti, aktiv, ziskovosti a produktivity firmy, dále ratingu Hospodářské komory a hodnocení poroty. Ve finále pak odborná porota posuzovala firmy na základě prezentace a znalosti podnikatelského prostředí. Zájemci o účast v letošním ročníku soutěže se mohou přihlásit už od dubna na www.firmaroku.cz.

Do začátku podnikání pomohla Bednárovi jeho rodina, která mu na rozjezd půjčila 200 tisíc korun. Mohl si tak dovolit odkoupit část přebytečných zásob Gumotexu a když se k tomu připočetlo vypůjčené auto od bratra, mohl začít objíždět nemocnice a nabízet jim zdravotnické matrace. „Denně jsem najezdil spousty kilometrů, navštěvoval lůžková oddělení nemocnic a navazoval s nimi vztahy,“ vzpomíná Bednár, kterému se podařilo dostat své matrace téměř do všech nemocnic a ústavů v Česku. Vybavil tak matracemi taková zdravotní zařízení, jakými jsou v Praze Nemocnice Na Homolce, FN Motol či Fakultní Thomayerova nemocnice.

V roce 2006 přišla firma na trh s první vlastní matrací proti proleženinám – Bohemia Hospital a hned za ni získala ocenění na mezinárodní výstavě Pragomedica. Stejně tak byla oceněna další matrace Bohemia Orthopedic.

V současnosti kromě vývoje antidekubitních matrací pro zdravotní zařízení nabízí LB Bohemia i kolekci výrobků pro „běžného“ zákazníka. Pod značkou Bohemia Styl dodává postele, lamelové rošty, přikrývky a polštáře do center zdravého spaní, ale i například do obchodních řetězců a studií zdravého spánku. Sama společnost provozuje v České republice šest svých podnikových prodejen pod značkou Kouzelné spaní. Kromě tuzemska působí prostřednictvím své dceřiné firmy i na Slovensku a vyváží své výrobky do Polska, Velké Británie, Irska, Německa, Rakouska či Maďarska. Ročně vyexpeduje přes 15 tisíc matrací.

Pořád je co zlepšovat

S počtem 22 zaměstnanců dosáhla společnost loni obratu okolo 90 milionů korun. „V minulosti jsme měli každoročně nárůst tržeb mezi 20 až 30 procenty. V letošním roce vidíme růst mírnější, a to zhruba o dvě až šest procent,“ vysvětluje Bednár a dodává: „Hledáme rezervy v efektivitě práce, zlepšování servisu našim klientům a zdokonalování našich produktů pro vyšší komfort zákazníků.“ Krizi chce společnost čelit například tím, že bude pokračovat ve vývoji nového typu matrace a brzy otevře další podnikovou prodejnu Kouzelné spaní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily…
Kvíz na pátek: Poznáte součástky auta jen podle obrázku?
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou. Vypadá hodně dobře
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít