Vítězného podnikatele inspiroval pobyt v nemocnici

04. března 2009, 06:20 - Lukáš Kropík
04. března 2009, 06:20

Firma LB Bohemia dosahuje ročního obratu okolo 90 milionů korun a za své matrace proti proleženinám získává mezinárodní ocenění. Vyhrála soutěž Vodafone Firma roku 2008 v Jihomoravském kraji.

Na nápad začít vyrábět matrace, které předcházejí proleženinám, takzvaným dekubitům, přišel Lubomír Bednár před deseti lety při dlouhodobém pobytu v nemocnici. Tehdy musel strávit tři měsíce na staré a proleželé nemocniční matraci, která neprospívala nejen jemu, ale ani jeho spolupacientům. „Rozhodnutí podnikat přišlo přímo na nemocničním lůžku. Léčba nemocných zad na nevhodných matracích mě inspirovala tento stav změnit,“ vzpomíná Lubomír Bednár na důvody, proč založil břeclavskou společnost LB Bohemia.

Obor, kterému se rozhodl věnovat, mu nebyl cizí. Měl totiž zkušenost jako vedoucí prodeje v jihomoravské společnosti Gumotex, která se výrobou matrací zabývala. Přesto ho od jeho záměru osamostatnit se a začít se specializovat pouze na vývoj a výrobu antidekubitních matrací pro zdravotnická zařízení okolí odrazovalo. Byl to totiž směr, kterým se nespecializovala ani tak velká firma, jakou je Gumotex. „Vnitřně jsem ale cítil, že je to správná cesta, kterou mám jít,“ říká Bednár.

S financemi mu pomohla rodina

VODAFONE FIRMA ROKU

Do soutěže Vodafone Firma roku 2008 se přihlásilo 3220 firem z celého Česka. Kritériem pro účast byl maximální obrat společnosti 1,4 miliardy korun. V krajských kolech byly firmy hodnoceny na základě skóringu vypočítaného z rentability, likvidity, zadluženosti, aktiv, ziskovosti a produktivity firmy, dále ratingu Hospodářské komory a hodnocení poroty. Ve finále pak odborná porota posuzovala firmy na základě prezentace a znalosti podnikatelského prostředí. Zájemci o účast v letošním ročníku soutěže se mohou přihlásit už od dubna na www.firmaroku.cz.

Do začátku podnikání pomohla Bednárovi jeho rodina, která mu na rozjezd půjčila 200 tisíc korun. Mohl si tak dovolit odkoupit část přebytečných zásob Gumotexu a když se k tomu připočetlo vypůjčené auto od bratra, mohl začít objíždět nemocnice a nabízet jim zdravotnické matrace. „Denně jsem najezdil spousty kilometrů, navštěvoval lůžková oddělení nemocnic a navazoval s nimi vztahy,“ vzpomíná Bednár, kterému se podařilo dostat své matrace téměř do všech nemocnic a ústavů v Česku. Vybavil tak matracemi taková zdravotní zařízení, jakými jsou v Praze Nemocnice Na Homolce, FN Motol či Fakultní Thomayerova nemocnice.

V roce 2006 přišla firma na trh s první vlastní matrací proti proleženinám – Bohemia Hospital a hned za ni získala ocenění na mezinárodní výstavě Pragomedica. Stejně tak byla oceněna další matrace Bohemia Orthopedic.

V současnosti kromě vývoje antidekubitních matrací pro zdravotní zařízení nabízí LB Bohemia i kolekci výrobků pro „běžného“ zákazníka. Pod značkou Bohemia Styl dodává postele, lamelové rošty, přikrývky a polštáře do center zdravého spaní, ale i například do obchodních řetězců a studií zdravého spánku. Sama společnost provozuje v České republice šest svých podnikových prodejen pod značkou Kouzelné spaní. Kromě tuzemska působí prostřednictvím své dceřiné firmy i na Slovensku a vyváží své výrobky do Polska, Velké Británie, Irska, Německa, Rakouska či Maďarska. Ročně vyexpeduje přes 15 tisíc matrací.

Pořád je co zlepšovat

S počtem 22 zaměstnanců dosáhla společnost loni obratu okolo 90 milionů korun. „V minulosti jsme měli každoročně nárůst tržeb mezi 20 až 30 procenty. V letošním roce vidíme růst mírnější, a to zhruba o dvě až šest procent,“ vysvětluje Bednár a dodává: „Hledáme rezervy v efektivitě práce, zlepšování servisu našim klientům a zdokonalování našich produktů pro vyšší komfort zákazníků.“ Krizi chce společnost čelit například tím, že bude pokračovat ve vývoji nového typu matrace a brzy otevře další podnikovou prodejnu Kouzelné spaní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít