Vítězného podnikatele inspiroval pobyt v nemocnici

04. března 2009, 06:20 - Lukáš Kropík
04. března 2009, 06:20

Firma LB Bohemia dosahuje ročního obratu okolo 90 milionů korun a za své matrace proti proleženinám získává mezinárodní ocenění. Vyhrála soutěž Vodafone Firma roku 2008 v Jihomoravském kraji.

Na nápad začít vyrábět matrace, které předcházejí proleženinám, takzvaným dekubitům, přišel Lubomír Bednár před deseti lety při dlouhodobém pobytu v nemocnici. Tehdy musel strávit tři měsíce na staré a proleželé nemocniční matraci, která neprospívala nejen jemu, ale ani jeho spolupacientům. „Rozhodnutí podnikat přišlo přímo na nemocničním lůžku. Léčba nemocných zad na nevhodných matracích mě inspirovala tento stav změnit,“ vzpomíná Lubomír Bednár na důvody, proč založil břeclavskou společnost LB Bohemia.

Obor, kterému se rozhodl věnovat, mu nebyl cizí. Měl totiž zkušenost jako vedoucí prodeje v jihomoravské společnosti Gumotex, která se výrobou matrací zabývala. Přesto ho od jeho záměru osamostatnit se a začít se specializovat pouze na vývoj a výrobu antidekubitních matrací pro zdravotnická zařízení okolí odrazovalo. Byl to totiž směr, kterým se nespecializovala ani tak velká firma, jakou je Gumotex. „Vnitřně jsem ale cítil, že je to správná cesta, kterou mám jít,“ říká Bednár.

S financemi mu pomohla rodina

VODAFONE FIRMA ROKU

Do soutěže Vodafone Firma roku 2008 se přihlásilo 3220 firem z celého Česka. Kritériem pro účast byl maximální obrat společnosti 1,4 miliardy korun. V krajských kolech byly firmy hodnoceny na základě skóringu vypočítaného z rentability, likvidity, zadluženosti, aktiv, ziskovosti a produktivity firmy, dále ratingu Hospodářské komory a hodnocení poroty. Ve finále pak odborná porota posuzovala firmy na základě prezentace a znalosti podnikatelského prostředí. Zájemci o účast v letošním ročníku soutěže se mohou přihlásit už od dubna na www.firmaroku.cz.

Do začátku podnikání pomohla Bednárovi jeho rodina, která mu na rozjezd půjčila 200 tisíc korun. Mohl si tak dovolit odkoupit část přebytečných zásob Gumotexu a když se k tomu připočetlo vypůjčené auto od bratra, mohl začít objíždět nemocnice a nabízet jim zdravotnické matrace. „Denně jsem najezdil spousty kilometrů, navštěvoval lůžková oddělení nemocnic a navazoval s nimi vztahy,“ vzpomíná Bednár, kterému se podařilo dostat své matrace téměř do všech nemocnic a ústavů v Česku. Vybavil tak matracemi taková zdravotní zařízení, jakými jsou v Praze Nemocnice Na Homolce, FN Motol či Fakultní Thomayerova nemocnice.

V roce 2006 přišla firma na trh s první vlastní matrací proti proleženinám – Bohemia Hospital a hned za ni získala ocenění na mezinárodní výstavě Pragomedica. Stejně tak byla oceněna další matrace Bohemia Orthopedic.

V současnosti kromě vývoje antidekubitních matrací pro zdravotní zařízení nabízí LB Bohemia i kolekci výrobků pro „běžného“ zákazníka. Pod značkou Bohemia Styl dodává postele, lamelové rošty, přikrývky a polštáře do center zdravého spaní, ale i například do obchodních řetězců a studií zdravého spánku. Sama společnost provozuje v České republice šest svých podnikových prodejen pod značkou Kouzelné spaní. Kromě tuzemska působí prostřednictvím své dceřiné firmy i na Slovensku a vyváží své výrobky do Polska, Velké Británie, Irska, Německa, Rakouska či Maďarska. Ročně vyexpeduje přes 15 tisíc matrací.

Pořád je co zlepšovat

S počtem 22 zaměstnanců dosáhla společnost loni obratu okolo 90 milionů korun. „V minulosti jsme měli každoročně nárůst tržeb mezi 20 až 30 procenty. V letošním roce vidíme růst mírnější, a to zhruba o dvě až šest procent,“ vysvětluje Bednár a dodává: „Hledáme rezervy v efektivitě práce, zlepšování servisu našim klientům a zdokonalování našich produktů pro vyšší komfort zákazníků.“ Krizi chce společnost čelit například tím, že bude pokračovat ve vývoji nového typu matrace a brzy otevře další podnikovou prodejnu Kouzelné spaní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít