Vítěz získá firmu s mnoha rozpory

12. ledna 2004, 00:00 - (rd)
12. ledna 2004, 00:00

VÍTĚZ PRIVATIZACE ZÍSKÁ ZISKOVOU FIRMU. ZÁROVEŇ ALE I SPOLEČNOST, KTERÁ JEŠTĚ ZÁPASÍ S NÁVYKY MONOPOLNÍHO HRÁČE, KTERÝ MŮŽE VŠECHNO A VŽDY.

VÍTĚZ PRIVATIZACE ZÍSKÁ ZISKOVOU FIRMU. ZÁROVEŇ ALE I SPOLEČNOST, KTERÁ JEŠTĚ ZÁPASÍ S NÁVYKY MONOPOLNÍHO HRÁČE, KTERÝ MŮŽE VŠECHNO A VŽDY.

Nemine prakticky měsíc, kdy by se konkurenti proti chování Telecomu důrazně neohrazovali. Ať už jde o tarify pro hlasové služby nebo připojení na internet. Český Telecom je také jednou z mediálně nejvděčnějších společností, protože svým chováním často připomíná příslovečného slona v porcelánu. Například zdraží textové zprávy zasílané z telefonních budek, aby je v zápětí po tlaku veřejnosti dočasně zlevnil. Telecom navíc dlouhodobě postihuje velká nepříjemnost - ubývají mu zákazníci. A to i přes určité změny, především ve vstřícnějším chování směrem ke klientovi. Největší podíl na ztrátě klientů mají mobilní operátoři. Mobil dnes již nevlastní málokdo, zatímco lidí s pevnou linkou stále ubývá. Telecom se snaží proti tomu bojovat i lepšími tarify (viz strana 22). Ale boj s mobilními operátory je takřka předem prohraný. Telecom by se měl proto výrazněji zaměřit na firemní sektor a především na datové služby. Tam je totiž budoucnost fixních operátorů. Změnit chování je úkolem nového ředitele Telecomu Gabriela Berdára. Zatím dva nejviditelnější kroky, které učinil, byly propuštění pětiny zaměstnanců a zlepšení nabídky na vysokorychlostní připojení k internetu. Právě s internetem má Český Telecom největší potíže. Dlouho odkládal zavedení vysokorychlostního internetu ADSL a u připojení přes telefon (dial-up) zase nechce zavést paušální poplatek za časově neomezený přístup k síti. Telecom se u dial-upu vymlouval na nařízení regulátora České telekomunikačního úřadu, který svým rozhodnutím stanovil minimální poplatky mezi operátory za internet. Cenové rozhodnutí však bylo teď čerstvě zrušeno, čeká se tedy, zda přeci jen Telecom vyrukuje s paušálním poplatek za připojení k síti. U ADSL za loňský rok nainstalovala firma celkově pouhých 14 100 přípojek. Všeobecně se předpokládalo, že ADSL získá téměř dvojnásobek zájemců. Pozitivem tak zůstává, že se alespoň snižují ceny ADSL, které však stále nejsou dostatečně nízké jako v okolních zemích.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít