Vítěz získá firmu s mnoha rozpory

12. ledna 2004, 00:00 - (rd)
12. ledna 2004, 00:00

VÍTĚZ PRIVATIZACE ZÍSKÁ ZISKOVOU FIRMU. ZÁROVEŇ ALE I SPOLEČNOST, KTERÁ JEŠTĚ ZÁPASÍ S NÁVYKY MONOPOLNÍHO HRÁČE, KTERÝ MŮŽE VŠECHNO A VŽDY.

VÍTĚZ PRIVATIZACE ZÍSKÁ ZISKOVOU FIRMU. ZÁROVEŇ ALE I SPOLEČNOST, KTERÁ JEŠTĚ ZÁPASÍ S NÁVYKY MONOPOLNÍHO HRÁČE, KTERÝ MŮŽE VŠECHNO A VŽDY.

Nemine prakticky měsíc, kdy by se konkurenti proti chování Telecomu důrazně neohrazovali. Ať už jde o tarify pro hlasové služby nebo připojení na internet. Český Telecom je také jednou z mediálně nejvděčnějších společností, protože svým chováním často připomíná příslovečného slona v porcelánu. Například zdraží textové zprávy zasílané z telefonních budek, aby je v zápětí po tlaku veřejnosti dočasně zlevnil. Telecom navíc dlouhodobě postihuje velká nepříjemnost - ubývají mu zákazníci. A to i přes určité změny, především ve vstřícnějším chování směrem ke klientovi. Největší podíl na ztrátě klientů mají mobilní operátoři. Mobil dnes již nevlastní málokdo, zatímco lidí s pevnou linkou stále ubývá. Telecom se snaží proti tomu bojovat i lepšími tarify (viz strana 22). Ale boj s mobilními operátory je takřka předem prohraný. Telecom by se měl proto výrazněji zaměřit na firemní sektor a především na datové služby. Tam je totiž budoucnost fixních operátorů. Změnit chování je úkolem nového ředitele Telecomu Gabriela Berdára. Zatím dva nejviditelnější kroky, které učinil, byly propuštění pětiny zaměstnanců a zlepšení nabídky na vysokorychlostní připojení k internetu. Právě s internetem má Český Telecom největší potíže. Dlouho odkládal zavedení vysokorychlostního internetu ADSL a u připojení přes telefon (dial-up) zase nechce zavést paušální poplatek za časově neomezený přístup k síti. Telecom se u dial-upu vymlouval na nařízení regulátora České telekomunikačního úřadu, který svým rozhodnutím stanovil minimální poplatky mezi operátory za internet. Cenové rozhodnutí však bylo teď čerstvě zrušeno, čeká se tedy, zda přeci jen Telecom vyrukuje s paušálním poplatek za připojení k síti. U ADSL za loňský rok nainstalovala firma celkově pouhých 14 100 přípojek. Všeobecně se předpokládalo, že ADSL získá téměř dvojnásobek zájemců. Pozitivem tak zůstává, že se alespoň snižují ceny ADSL, které však stále nejsou dostatečně nízké jako v okolních zemích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít