Vítěz získá firmu s mnoha rozpory

12. ledna 2004, 00:00 - (rd)
12. ledna 2004, 00:00

VÍTĚZ PRIVATIZACE ZÍSKÁ ZISKOVOU FIRMU. ZÁROVEŇ ALE I SPOLEČNOST, KTERÁ JEŠTĚ ZÁPASÍ S NÁVYKY MONOPOLNÍHO HRÁČE, KTERÝ MŮŽE VŠECHNO A VŽDY.

VÍTĚZ PRIVATIZACE ZÍSKÁ ZISKOVOU FIRMU. ZÁROVEŇ ALE I SPOLEČNOST, KTERÁ JEŠTĚ ZÁPASÍ S NÁVYKY MONOPOLNÍHO HRÁČE, KTERÝ MŮŽE VŠECHNO A VŽDY.

Nemine prakticky měsíc, kdy by se konkurenti proti chování Telecomu důrazně neohrazovali. Ať už jde o tarify pro hlasové služby nebo připojení na internet. Český Telecom je také jednou z mediálně nejvděčnějších společností, protože svým chováním často připomíná příslovečného slona v porcelánu. Například zdraží textové zprávy zasílané z telefonních budek, aby je v zápětí po tlaku veřejnosti dočasně zlevnil. Telecom navíc dlouhodobě postihuje velká nepříjemnost - ubývají mu zákazníci. A to i přes určité změny, především ve vstřícnějším chování směrem ke klientovi. Největší podíl na ztrátě klientů mají mobilní operátoři. Mobil dnes již nevlastní málokdo, zatímco lidí s pevnou linkou stále ubývá. Telecom se snaží proti tomu bojovat i lepšími tarify (viz strana 22). Ale boj s mobilními operátory je takřka předem prohraný. Telecom by se měl proto výrazněji zaměřit na firemní sektor a především na datové služby. Tam je totiž budoucnost fixních operátorů. Změnit chování je úkolem nového ředitele Telecomu Gabriela Berdára. Zatím dva nejviditelnější kroky, které učinil, byly propuštění pětiny zaměstnanců a zlepšení nabídky na vysokorychlostní připojení k internetu. Právě s internetem má Český Telecom největší potíže. Dlouho odkládal zavedení vysokorychlostního internetu ADSL a u připojení přes telefon (dial-up) zase nechce zavést paušální poplatek za časově neomezený přístup k síti. Telecom se u dial-upu vymlouval na nařízení regulátora České telekomunikačního úřadu, který svým rozhodnutím stanovil minimální poplatky mezi operátory za internet. Cenové rozhodnutí však bylo teď čerstvě zrušeno, čeká se tedy, zda přeci jen Telecom vyrukuje s paušálním poplatek za připojení k síti. U ADSL za loňský rok nainstalovala firma celkově pouhých 14 100 přípojek. Všeobecně se předpokládalo, že ADSL získá téměř dvojnásobek zájemců. Pozitivem tak zůstává, že se alespoň snižují ceny ADSL, které však stále nejsou dostatečně nízké jako v okolních zemích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít