Vítejte v daňové heydrichiádě

05. května 2008, 00:00 - Dušan Šrámek
05. května 2008, 00:00

Berňák dělá z každého daňového poplatníka sprostého podezřelého.

Představte si, že přijdete domů, zámek rozlomený, a ve stole či v počítači se vám přehrabuje jakýsi neznámý chlap či ženština, očumována další osobou. Na volání policii zapomeňte a svůj kolt raději nechte zavěšen proklatě nízko. Z předpokládaných lupičů se totiž mohou vyklubat kontrolor z berňáku plus nezúčastněná osoba. Stačí, že vám před očima zamávají povolením vedoucího příslušného finančního úřadu. I tahle situace může nastat, pokud by byl schválen současný návrh daňového řádu (informace o něm přináší Profit jako první zde). Pokud máte pocit, že podobné móresy se na území tohoto státu odehrávaly naposledy za heydrichiády či na začátku padesátých let, máte pravdu, nic to však pomůže.

Na nový právní předpis, který by upravoval daňové řízení, se podnikatelé těšili řadu let. Výsledek je více než tristní. I když všichni přiznávají v určitých věcech zlepšení, v mnoha jiných oblastech je naopak až k neuvěření. Vedle již zmíněného práva vstupu do obydlí, pokud slouží zároveň k podnikání, jsou to další věci, které dělají z daňového poplatníka bezprávnou figuru, sprostého podezřelého, vůči němuž si stát může dovolit v podstatě cokoli. Banky, pošta, zdravotní pojišťovny – všechny tyto a řada dalších institucí musí na požádání vydat doklady o jakékoli provedené transakci, o jakékoli přepravené zásilce. A to i bez toho, že by existovalo podezření ze spáchání trestné činnosti, které by takové jednání vůbec ospravedlňovalo.

Odposlechy, u nichž je vpád do soukromí občanů srovnatelný s přehrabováním se v korespondenci či v peněžních transakcích, musí schválit soud. V případě daňového řízení však ne. Každý ňouma z berňáku tak dostává do ruky zbraň, o níž se policii či tajným službám ani nesní.

Stejně nebezpečné je ale i ustanovení, podle nějž nemá vliv na důkazní zjištění ve zprávách o daňové kontrole odepření podpisu bez „dostatečného důvodu“. Bude tuto dostatečnost posuzovat kontrolor, který chce daňový subjekt „udělat“ stůj co stůj? A tak závěrem nelze než zopakovat slova předsedy Sdružení živnostníků a podnikatelů Bedřicha Dandy. „Než takovýhle zákon, to raději žádný.“

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít