Vítejte v daňové heydrichiádě

05. května 2008, 00:00 - Dušan Šrámek
05. května 2008, 00:00

Berňák dělá z každého daňového poplatníka sprostého podezřelého.

Představte si, že přijdete domů, zámek rozlomený, a ve stole či v počítači se vám přehrabuje jakýsi neznámý chlap či ženština, očumována další osobou. Na volání policii zapomeňte a svůj kolt raději nechte zavěšen proklatě nízko. Z předpokládaných lupičů se totiž mohou vyklubat kontrolor z berňáku plus nezúčastněná osoba. Stačí, že vám před očima zamávají povolením vedoucího příslušného finančního úřadu. I tahle situace může nastat, pokud by byl schválen současný návrh daňového řádu (informace o něm přináší Profit jako první zde). Pokud máte pocit, že podobné móresy se na území tohoto státu odehrávaly naposledy za heydrichiády či na začátku padesátých let, máte pravdu, nic to však pomůže.

Na nový právní předpis, který by upravoval daňové řízení, se podnikatelé těšili řadu let. Výsledek je více než tristní. I když všichni přiznávají v určitých věcech zlepšení, v mnoha jiných oblastech je naopak až k neuvěření. Vedle již zmíněného práva vstupu do obydlí, pokud slouží zároveň k podnikání, jsou to další věci, které dělají z daňového poplatníka bezprávnou figuru, sprostého podezřelého, vůči němuž si stát může dovolit v podstatě cokoli. Banky, pošta, zdravotní pojišťovny – všechny tyto a řada dalších institucí musí na požádání vydat doklady o jakékoli provedené transakci, o jakékoli přepravené zásilce. A to i bez toho, že by existovalo podezření ze spáchání trestné činnosti, které by takové jednání vůbec ospravedlňovalo.

Odposlechy, u nichž je vpád do soukromí občanů srovnatelný s přehrabováním se v korespondenci či v peněžních transakcích, musí schválit soud. V případě daňového řízení však ne. Každý ňouma z berňáku tak dostává do ruky zbraň, o níž se policii či tajným službám ani nesní.

Stejně nebezpečné je ale i ustanovení, podle nějž nemá vliv na důkazní zjištění ve zprávách o daňové kontrole odepření podpisu bez „dostatečného důvodu“. Bude tuto dostatečnost posuzovat kontrolor, který chce daňový subjekt „udělat“ stůj co stůj? A tak závěrem nelze než zopakovat slova předsedy Sdružení živnostníků a podnikatelů Bedřicha Dandy. „Než takovýhle zákon, to raději žádný.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít