Virtuální rádci pro zdravější a chutnější život

08. ledna 2012, 06:11 - Petra Trnková
08. ledna 2012, 06:11

Kulinářským trendem roku 2011 byl návrat k sezonním a lokálním potravinám a pestrá a vyvážená strava. Ne vždy se ale podaří ty správné potraviny v obchodě najít, natož objevit restauraci, kde uvaří jídlo přesně podle vaší chuti. Představujeme proto řadu technologických a virtuálních vychytávek, které vám se zdravým životním stylem pomohou.  

Foto: Profimedia.cz

Máte rádi gastrofestivaly, které nabízejí výběr toho nejlepšího, co dané roční období přináší, navíc v rafinované úpravě nejlepších šéfkuchařů? Špičkové restaurace většinu svých akcí prezentují na vlastních webových stránkách, ovšem procházet je jednu po druhé je pěkná otrava.

Kam se půjdeme najíst?

Zjednodušit si to můžete pomocí webu Alakarte.cz. Tady najdete přehledný seznam kulinárních festivalů, degustačních menu, ochutnávek vín a kuchařských kurzů, které jednotlivé restaurace pořádají. Navíc si můžete přes web rovnou rezervovat stůl na vybraný čas, platit však budete až na místě. Další výhodou, kterou web nabízí, je možnost ohodnotit zpětně úroveň vybrané restaurace. Díky recenzím předchozích hostů máte představu, kam se vlastně vydáváte a co vás tam čeká.

Na principu hodnocení a doporučení funguje také web Scuk.cz. Jedná se o projekt spřízněný s pravděpodobně nejznámějším českým foodblogerem Martinem Kucelem alias panem Cuketkou, k čemuž odkazuje i název webu. Na Scuku nenajdete pouze restaurace, bistra, kavárny či cukrárny, ale také farmy, pekárny, prodejce masa a ryb či ovoce a zeleniny. V podstatě si tu každý může najít to, co zrovna potřebuje. Předností Scuku je nezávislost recenzentů a jejich přehled. To, že se v jídle skutečně vyznají, je pečlivě ověřeno. Dá se tedy říct, že to, co doporučí, je skutečně sázka na jistotu, navíc se při čtení jednotlivých recenzí často pobavíte, případně se vám rovnou začnou sbíhat sliny.

Chcete ochutnat autentickou kuchyni v exotických zemích a přitom mít přehled o tom, co jíte? Nejlepší lokální jídla většinou neservírují v nadnárodních hotelových řetězcích, ale v místních hospůdkách, kde menu v angličtině zdaleka nebývá samozřejmostí. Často není v dosahu ani jazykově disponovaný číšník, který by vám pomohl. Aplikace pro iPhone a iPad Dishoo – Food in 11 Languages vás zachrání před nepříjemným překvapením. To může mít podobu pokrmu, který vám v lepším případě nebude chutnat, v horším způsobí alergickou reakci nebo rovnou etický či náboženský problém. Znáte to, v Číně jedí psy…

Spočítej mi kalorie

Pokud se snažíte hlídat svou váhu prostřednictvím počítání kalorií a zrovna nepatříte k těm, pro které je násobení a sčítání velká zábava, určitě oceníte nástroj, který bude počítat za vás. Mnoho kalorických kalkulaček najdete na webu, jednu třeba na stránkách Obezita.cz. Prostřednictvím této kalkulačky si můžete naplánovat jak jídlo, tak fyzické aktivity a systém vám to všechno spočítá. Pokud zrovna nejste u počítače, ale máte chytrý telefon s operačním systémem Android, můžete si do něj aplikaci Calorie Counter stáhnout zdarma.

Zdarma je i aplikace pro rekreační sportovce jménem Sports Tracker. Umožní vám naplánovat trasu pro chůzi, běh, jízdu na kole, kolečkových bruslích, sjezdovkách či nordic walking, vybranou trať zakreslí do mapy a samozřejmě vám spočte energii, kterou během jejího absolvování spotřebujete.

Chytřejší nakupování a vaření

O chytré ledničce, jež sama hlídá, které potraviny v ní chybí a které je potřeba co nejdříve spotřebovat, případně sama vytváří nákupní seznamy a odesílá je e-mailem do obchodu, jsme už slyšeli. Znáte však někoho, kdo ji skutečně má? Většina z nás tak nákupy stále řeší prostřednictvím seznamu na papírku a vlastních nohou.

O tom, kam se máte pro kvalitní suroviny vypravit, se dočtete na Scuku. Pokud však máte problémy s tím, že pokaždé něco zapomenete, zkuste využít intuitivní obrázkový nákupní seznam pro iPhone a iPad Taplist Shopping List. Aplikace vám pomůže vytvořit seznam potravin, které doma chybějí, a to podle obrázkových ikon uspořádaných podle jejich typického umístění v běžném supermarketu. Taplist Shopping List si také dokáže zapamatovat, co kupujete nejčastěji, umožňuje vám různé způsoby editace seznamu či třídění jednotlivých položek. Příjemné je, že seznam také můžete poslat někomu, kdo ho za vás reálně vyřídí, a to pomocí e-mailu či SMS.

Nakoupeno máme, ale co budeme vařit? Webových stránek s recepty je nepočítaně, ne všechny však dbají na to, aby recepty skutečně fungovaly – tedy aby je někdo skutečně uvařil předtím, než se na webu objeví. Proto je lepší vybírat stránky zaštítěné kuchařským jménem – třeba stránky Jamieho Olivera – Jamieoliver.com nebo stránky Nigelly Lawsonové – Nigella.com.

Ověřené recepty najdete také na webech kulinárních časopisů. Pokud nemáte problém s angličtinou, podívejte se na stránky bbcgoodfood.com. Receptů je tu spousta, navíc jsou roztříděné podle různých kritérií – můžete vybírat podle sezony, příležitosti nebo typu diety – najdete tu recepty s nízkým glykemickým indexem, nízkokalorické, bezlepkové a další. V češtině funguje podobný web ApetitOnline.cz. Tady kromě psaných receptů objevíte také několik videoklipů s postupem. Návod v podobě videa je ostatně pro některé méně časté úkony v kuchyni, třeba nedávno aktuální vykosťování a stahování ryby, tím nejlepším řešením. Kulinářská videa můžete najít také na Youtube.com.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít