Article, show

Virtuální elektrárnu nahradí burza

08. ledna 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
08. ledna 2007, 00:00

CENA ENERGIÍPodnikatelé se obávají, že jim rychlý růst cen energií zhorší konkurenceschopnost. Do poloviny roku má začít fungovat projekt, který by měl rychlé zdražování alespoň přibrzdit - komoditní burza s elektřinou.Obava ze zdražování elektřiny patří k největším starostem podnikatelů.

CENA ENERGIÍ Podnikatelé se obávají, že jim rychlý růst cen energií zhorší konkurenceschopnost. Do poloviny roku má začít fungovat projekt, který by měl rychlé zdražování alespoň přibrzdit - komoditní burza s elektřinou.

Obava ze zdražování elektřiny patří k největším starostem podnikatelů. Říká to předseda Unie malých a středních podniků David Šeich s odkazem na výsledky průzkumu, který toto sdružení uskutečnilo v závěru loňského roku. Rychlý růst cen energií považují za alarmující i experti ministerstva průmyslu a obchodu, protože rostoucí vstupní náklady snižují konkurenční výhodu českých výrobců a exportérů.

BURZA ZPOMALÍ ZDRAŽOVÁNÍ

Tuzemský trh s elektřinou je ale již liberalizován a Energetický regulační úřad určuje vždy na rok pouze ceny související s distribucí a dalšími službami. Největší váhu má neregulovaná složka, tedy elektřina nabízená jednotlivými obchodníky a výrobci.

Omezit nadměrné zdražování elektřiny by měl vznik komoditní burzy v Praze. Na ní by se už od června měla elektřina obchodovat -a to přímo a v plných objemech. V současné době se ceny silové elektřiny stanovují pomocí takzvané virtuální elektrárny. Jedná se o aukci, do které ČEZ umísťuje část produkce určené k prodeji následující rok. Výsledná cena se určí podle váženého průměru nejvyšších nabídek. Malé procento takto nabízené produkce vede k vyšší poptávce, která tlačí cenu silové elektřiny vzhůru. Například letos se velkoobchodní ceny proudu zvednou kvůli tomuto systému zhruba o 17 procent, loni to bylo o 15 procent.

Nový systém podle svých tvůrců povede k vyšší transparentnosti tvorby cen proudu a zpomalení tempa zdražování. „Jako ministr nemohu ovlivnit výši ceny elektřiny, jejíž snížení bych si přál stejně jako většina občanů a podnikatelů. Rozhodl jsem se ale nalézt způsob, jak zprůhlednit dosavadní tvorbu ceny silové elektřiny, která tvoří více než polovinu ceny elektřiny pro koncového zákazníka,“ vysvětluje ministr Martin Říman. Výsledkem je projekt nové komoditní burzy, který připravuje pražská Burza cenných papírů a Operátor trhu s elektřinou.

V ČERVNU NAOSTRO

V současnosti se dopracovává statut nové komoditní burzy, začínají práce na pravidlech a burzovních řádech. V březnu by pak měl začít zkušební provoz a v červnu ostrý start. „Cena elektrické energie bude stoupat mírněji. Nový model totiž umožňuje kvalitní střet nabídky a poptávky, což vede k menší volatilitě (míra průměrné intenzity kolísání kurzů - pozn. red.),“ věří generální ředitel pražské Burzy cenných papírů Petr Koblic. Podle něj dokonce může cena proudu v závislosti na cenách surovin i klesat.

Římanův náměstek Tomáš Hüner se domnívá, že prodej elektřiny přes burzu bude znamenat větší průhlednost při tvorbě cen. „Aukce tento požadavek nesplňovaly. Podle mínění mnohých ČEZ mohl vytvářet umělé převisy poptávky,“ říká. Hüner předpokládá, že přibližování tuzemských cen proudu k jejich úrovni v Německu bude trvat déle než dva roky. „Může se také stát, že německé ceny se budou přibližovat k českým,“ předpovídá náměstek.

Experti až tak optimističtí nejsou. „Nová burza nebude mít přílišný vliv na tvorbu cen, elektřina se chová podobně jako ropa. K německým cenám se budeme stále blížit, zůstane nám určitý diskont v hodnotě transakčních nákladů,“ odhaduje analytik Global Brokers Tomáš Kaňka. Také šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina si myslí, že krátkodobě burza zdražování nezastaví. „Dlouhodobě ale přispěje ke stabilizaci cen elektřiny,“ dodává.

Dominantní tuzemský výrobce proudu ČEZ záměr vytvořit komoditní burzu uvítal. „Prodej přes burzu může rozšířit nabídku elektřiny na českém trhu. Obchody na burze by se mohly uzavírat na celý rok. Daly by se tu obchodovat kontrakty uzavírané v předstihu pro budoucí období, možnosti pro obchodníky i zákazníky by se rozšířily. Jde o cestu pro další zkvalitnění trhu s elektřinou,“ říká mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít