Víno v Zámečku? Raději ať spadne!

21. září 2012, 13:43 - Robert Šimek, Profit
21. září 2012, 13:43

Larischovu vilu v Pardubicích, známou také jako Zámeček, kde svoje poslední chvíle před popravou strávili obyvatelé Ležáků, koupila soukromá firma DDSV Partners a chce v ní skladovat víno. To se ovšem nelíbí historikům, kteří by objekt rádi zachovali jako pietní místo.

Zámeček, stojící v areálu bývalého podniku Tesla, je v současnosti v havarijním stavu. Reprezentativní sál má odstrojený a provizorně podepřený dřevěný strop, poškozené jsou podlahy a původní omítky opadávají až na zdivo. Kraj ani město o budovu v minulosti nestály, ačkoli ji společnost Foxconn, nástupce pardubické Tesly, nabízela za symbolickou cenu.

Zájemce se našel až nyní. Jednatelka DDSV Partners Dita Doubravová potvrzuje, že firma chce po rekonstrukci využívat objekt ke skladování vína. „Sklepení má na to vhodné podmínky,“ uvádí.

Místní lidé ale z této varianty nadšení nejsou. Právě v místech, kde by měl sklad vzniknout, totiž před sedmdesáti lety trpěli obyvatelé vypálených Ležáků. „Odehrály se zde poslední výslechy pardubického gestapa,“ přiblížil historik Jiří Kotyk. Občanské sdružení za záchranu Zámečku Pardubice by proto rádo vybudovalo v objektu muzeum heydrichiády.

Larischova vilu v Pardubicích na konci 19. století

„Chceme, aby alespoň část sklepení, kde se děly ty nacistické hrůzy, byla zpřístupněna veřejnosti,“ řekl předseda sdružení Tomáš Novotný. S jednatelkou DDSV Partners chce ještě mluvit. Ta ovšem na svém podnikatelském záměru nevidí nic špatného.

Novorenesanční budovu Zámečku postavil roku 1885 architekt František Schmoranz starší pro Jiřího Larische-Mönicha – potomka slavného uhlobaronského rodu. Ten vilu vlastnil do roku 1897, poté ji prodal rakouskému hraběti Alfonsi Henckelovi. Jeho rodina držela Zámeček až do roku 1928, kdy ho koupil textilní obchodník Alois Erhart pro svou dceru Ludmilu, provdanou Bidlovou. Ve 30. letech měl vilu pronajatou říšskoněmecký hrabě Leopold Fugger, pravděpodobný informátor německé rozvědky. Po něm budovu koupilo město, které sem umístilo jezdecké jednotky Školy důstojníků v záloze.


Také čtěte: Památky na odstřel? Kráčely tudy dějiny, teď se sypou na hlavu


Nejvíc je však Zámeček spojován s koncem druhé světové války, kdy byla budova v majetku praporu německého policejního pluku z Kolína. U tří dřevěných sloupů zde bylo během devatenácti dnů popraveno 194 českých občanů převážně z Pardubic a okolí. Jeden den (24. června 1942) byl vyhrazen na popravu obyvatel obce Ležáky. Obyvatelé této vesnice včetně dětí byli před popravou vězněni a vyslýcháni v rozsáhlém sklepení vily. Po válce se v areálu krátce usídlila Škola důstojnického dorostu a od roku 1956 patřil Zámeček Tesle. Ta ho využívala především jako kancelářské a skladové prostory. V posledních letech objekt chátrá.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít