Víno roku 2007

14. prosince 2007, 12:18 - Milan Ballík
14. prosince 2007, 12:18

I letos zvítězilo chilské

Již potřetí v režii týdeníku EURO, tentokrát v moderním prostředí vinného baru Grand Cru, byly vyhlášeny výsledky soutěže Víno roku. Hoteliéři, restauratéři i vybraní sommeliéei se mohli seznámit s vítěznými víny, která nejvíce chutnala novinářům. Již tradičně šlo o výběr z vín, která prošla hodnocením v pravidelné rubrice přílohy EURO light. Vínem roku 2007 se stalo víno chilského původu. Také v předešlém ročníku zvítězilo víno z této země, shodou okolností dokonce od stejné dovozní společnosti. To svědčí o tom, že dobře volí svůj sortiment. Na první pohled se může zdát, že letos poněkud zaostala tuzemská vína. Ale i když proti minulému roku má Česko v první desítce o jednoho zástupce méně a nejlépe hodnocený domácí vzorek se tentokrát nevešel na medailová místa, nebral bych tyto výsledky jako ústup z pozic. Čtvrtý Müller Thurgau z Pavlova, vítěz Ceny Jindřicha Ševčíka pro nejlépe se umístivší tuzemské víno, se usadil za víny, jež byla magazínem Wine Spectator „ohodnocena“ známkou vysoko přes devadesát bodů. Z tohoto hlediska je umístění pavlovské millerky jistě úspěchem stejně jako pozice růžáku Labín ze sklepa mělnického Viléma Krause, který první desítku uzavírá. Vzhledem k letos mimořádně zdatným soupeřům je potěšující, že to nejlepší z domácí produkce je schopné udržet s nimi krok. Příjemné je i zjištění, že vysoká kvalita obeslaných vín svědčí o stoupajícím zájmu o soutěž i hodnocení v příloze EURO light. V přívětivé atmosféře dosud méně známého vinného baru se úspěšně ujal pohoštění kuchařský tým restaurace Zátiší. Všichni zúčastnění se seznámili s TOP deseti víny EURO, okusili vítězná a jednomyslně potvrdili, že jsou hodna dosažených umístění.

TOP 10
Nejlepší vína roku 2007 v soutěži týdeníku EURO 1. Pinot Noir Esencia, Grand Reserve 2004, Villard, Chile – Vino Andino
Když se přidá i vyrovnaná hořčinka, chuťový výraz se zaoblí, srovná do odrůdového charakteru a odeznívá ve vzácné souhře všech přítomných komponent. Ač hotové k pití, má víno před sebou značný potenciál k dalšímu vyzrání, důkazem je jeho báječný vývoj v čase po nalití do sklenky.

2. Grans-Fassian Leiwener Laurentiuslay Riesling 2005 - Spätlese trocken ”S” – OHMS, s. r. o.
Důrazně si o slovo řeknou syté minerální stopy, které podepřou a zvýrazní celý projev, srovnají se na jednu rovinu s ovocem a ke konečnému odeznění kráčejí společně v příjemně živém, bohatém dokonale harmonicky vystupujícím šiku.

3. Château Dereszla Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2000 - Neubauer & syn
Chuť je nesena příjemnou, neznásilňující přítomností kyselin a podpořena lehýnkým minerálním vstupem před dozněním. Celkový projev - včetně příjemné viskozity - působí dojmem, že víno je starší a z vyšší kategorie.

4. Müller Thurgau 2006 pozdní sběr, Vinařství Pavlov – Bohemia sekt, a. s.
K nádechu travin, ovoce a decentně nahořklého jádra se vzápětí přitočí kyseliny, aby doušek oživily a spirálou jej vynesly až k živoucímu, trochu rošťáckému, dlouze a vesele odeznívajícímu závěru. Příjemné víno, kterému vyšší vyzrálost nic neubrala z lehkého hravého projevu, což se u této odrůdy leckdy stává.

5. Caballo loco No 7, Valdivieso, Chile - Vino Andino
Jako předešlé „kobyly“, tak i v pořadí sedmá v sobě nese základní vzorec, který Jorge Coderch – „Caballo loco“ – vdechl již do prvního vína toho jména. Vzorec velkého, francouzsky komponovaného vína, ozvláštněného použitím ( pokaždé jiných a v jiném poměru) vlastních odrůd.

6. Pascal Toso Malbec Cabernet Sauvignon 2001, Red Wine – Mendoza, Argentina – Jaroslav Kšána
Nečekaně lehké, až éterické tělo, možná díky nižšímu podílu alkoholu, nese do krajnosti vyvážený, naležením plný, přitom však hravě dovádivý doběh, kdy se v samém závěru zplna projeví francouzská stylizace tohoto vína.

7. Piper-Heidsieck Brut Divin Blanc de Blancs - Maxxium Czech, s. r. o.
Neagresivní, ovšem všudypřítomný nádech espritní stařinky dodá noblesu, balonky oxidu, deroucí se k hladině přispějí živým, povzbuzujícím dojmem. K originalitě chuti přidá něco i zpoza hlavního plánu vyčuhující akord reveňového charakteru, podporující živé a mladistvé vzezření vína.

8. Catena Malbec 2004, Mendoza - Bodega Mendoza Zapata – BestWines
Doušek oblažuje vyrovnaným, ne až tak tělnatým vývojem, kdy se až v samém závěru přidávají uměřené taniny, noblesně podtrhující elegantní, obsažný, nesmírně ale také živoucí doběh. Malbec je ukázkou toho, co dokáže tahle sorta v poměrně drsných podmínkách andských úbočí, ale také strategie, již už přes dvacet let razí sklepy Zapata.

9. Chardonnay 2006 suché, Weingut Elfenhof, Rust
Chuť je plná a důrazná. O to se stará příjemný, nikoliv však ovládající podíl kyselinek v samém závěru. Díky jim je chuť živá a svěží, ne tak „uplácnutá“. Celek má dlouhý, obsažný doběh, charakterizovaný zaobleným, vyrovnaným projevem všech vstupů. Ač mladé, prezentuje se víno vytříbeným „hotovým“ projevem.

10. Labín 2006 Rulandské modré rosé, suché, České zemské víno – Mělnické vinařství Kraus
Ve chvíli, kdy by opanoval celkové vyznění, „červený“ lehýnkým tříslem okořeněný part moudře ustoupí a s nenápadnou kontrolou zpovzdálí dá plně vyznít taktům svěžesti, stoupajícímu tahu a neobyčejné živosti vína. Výsledný doběh dlouho odeznívá v kombinaci obou charakterů, srovnaných do jednotného vzájemně se podporujícího výrazu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek.…
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Opel Crossland X dostal originální verzi na LPG. Sportovec to ale nebude
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít