Viník žaluje restituenty

28. ledna 2011, 11:43 - Táňa Králová
28. ledna 2011, 11:43

Policie má vyšetřit machinace úředníků, ale utápí se v papírech

Desítky žalob podá v nejbližších týdnech Pozemkový fond ČR (PF) na restituenty, kteří odmítají doplácet na dřívější chyby jeho úředníků. Obžalovaní budou mít zřejmě velkou naději, že ve sporu se státem vyhrají. A nebudou muset vracet pozemky nebo peníze, které po nich fond od loňského září opakovaně požaduje. Nutno zdůraznit, že PF chce nazpátek majetek, který by restituenti nezískali nebýt machinací řízených několika vysoce postavenými pracovníky fondu. Jako první na podvody upozornil předloni v létě týdeník EURO.

Třicítka připravena k soudu

„Příslušné oprávněné osoby se bezdůvodně obohatily a my vymáháme majetek zpět,“ říká ředitel PF Radim Zika (ODS). Jenže třicet z jednapadesáti restituentů odmítá vrátit pozemky, k nimž se dostali díky chybně vyměřeným majetkovým nárokům. „Oznámili, že jsou připraveni na soudní spor. Po marných výzvách ke smírnému řešení budeme podávat žaloby na určení vlastnictví k předmětným pozemkům,“ vysvětluje šéf fondu. Doplňuje, že jen třetina z osob, kteří chybou úředníků získali majetek větší, než jim náleží, jsou přímí restituenti. Většina je takzvaných překupníků. S fondem nejednají přímo, ale téměř všichni mají svého právního zástupce. Kromě sporně vydaných pozemků, kde stát tratil víc než osmnáct milionů korun, požaduje fond po 53 lidech vrátit také téměř sedmnáct milionů korun. O tolik přečerpali majetkové nároky, které předtím „partička“ z fondu podvodně nadcenila. Není přitom moc pravděpodobné, že o kouzlech s restitučními nároky jejich držitelé nevěděli. „Od loňského září se snažíme přesvědčit příslušné oprávněné osoby, aby rozdíl doplatili. Když se nedomluvíme, podáme v krátké době žaloby z titulu bezdůvodného obohacení,“ předesílá Zika. Ve vymáhání peněz zatím fond není moc úspěšný. Na jeho výzvy vůbec nereagovalo 28 adresátů, po nichž chce více než čtrnáct milionů z celkem požadovaných 16,7 milionu. O dalších necelých šest milionů korun fond snižuje hodnotu nároků 43 restituentům. Celkově tak zachraňuje 40,5 milionu korun. Státu však mohly vzniknout výrazně vyšší škody. Když machinace vyšly najevo, interní kontrola vyčíslila poškození na 114 milionů korun. Po „čisticí akci“, kterou poté PF spustil, se škody ztenčily na zhruba třetinu. „Zkontrolovali jsme téměř 2600 spisů. Snažili jsme se napravit chyby při oceňování nároků a současně nepoškodit klienty,“ připomíná Zika.

Nad síly vyšetřovatelů

Složitý případ, do kterého byli zapleteni lidé z fondu i s pomocníky zvenčí, vyšetřuje policie. Vyšetřovatelé z obvodního ředitelství z pražského Žižkova zatím ale daleko nepokročili. „Trestní stíhání vůči konkrétní osobě není zahájeno. Celá věc je ve fázi prověřování,“ sdělila mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Dodala, že vzhledem k množství dokumentů jde o administrativně náročnou práci. Může být nad síly policistů proniknout do složitých pletich, které vedly k finančnímu poškození státu. Ve velkém se „obohacování“ pražských restitucí rozjelo v roce 2007 poté, co tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) radikálně obměnil vedení fondu. Šéfkou sekce restitucí se stala Květoslava Brátová, která předtím musela po maléru spojeném s restitucemi opustit ředitelské křeslo na tachovském pozemkovém úřadu. Na pražském ústředí se ve vedení restitucí prostřídala s Václavem Krejčím z Tachovska. Po provalení aféry museli oba z PF odejít. Krejčí v loňských komunálních volbách usiloval jako nestraník na kandidátce TOP 09 o post starosty Plané u Mariánských Lázní. Neuspěl. Dle informací týdeníku EURO mu ublížilo i angažmá v restituční kauze.

Podvody u pražských restitucí Několik vysoce postavených úředníků na pražském pracovišti Pozemkového fondu zařídilo vybraným restituentům protiprávní přecenění majetkových nároků. Hodnota nároků vyměřená za pole vyvlastněná v okolí Prahy (cena za metr čtvereční se pohybuje od tří do deseti korun) se rázem zvedla poté, co PF nárok v rozporu s pravidly přecenil na stavební parcelu v hlavním městě (250 korun za metr čtvereční). Celá akce mohla vynést kolem miliardy korun, kdyby ji aktéři dovedli do zdárného konce. To by znamenalo směnit neprávem nadhodnocené nároky za pozemky, a ty prodat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít