Vinařské trendy: dopřejte si chuť dálek

05. června 2010, 14:05 - Renata Lichtenegerová
05. června 2010, 14:05

Česká produkce pokrývá jen polovinu poptávky tuzemských milovníků vína. Na trhu se stále rozšiřuje nabídka zahraničních značek. Čím dál tím větší oblibě se těší růžová a aromatická bílá vína.

Autor: Jakub Stadler

Pryč jsou doby, kdy českému trhu vévodila česká a moravská vína jako Ludmila, Bušek z Velhartic, Svíčka či Sklepmistr, která se nejčastěji prodávala v litrových lahvích.

„Dnešní konzument se přiklání spíše ke kvalitnějším odrůdovým vínům. Víno je stále více považováno za elegantní a vytříbený nápoj,“ říká Johana Brčičová ze společnosti Peal, která do tuzemska dováží vína z Chile, Portugalska, Španělska, Bulharska a Francie.

Provozuje také patnáct vlastních vinoték s názvem Don Pealo. Před dvaceti lety činila roční spotřeba vína v Česku patnáct litrů na osobu. V loňském roce to bylo o dvacet litrů více. Šedesát procent lidí nakupuje víno v supermarketech. Lépe znalí chodí do vinoték, jejichž obliba stále roste. Tuzemská produkce může pokrýt pouze polovinu spotřeby.

Nabídka zahraničních vín na trhu se stále rozšiřuje. „Nejvýznamnější roli pro nás hraje dovoz vín z Chile, Portugalska a Španělska. Češi ale stále více poptávají i vína z Austrálie a Argentiny. Prodej vína z Bulharska, Maďarska, Francie a Jihoafrické republiky naopak stagnuje nebo klesá,“ konstatuje Brčičová. Trendem v oblasti dovozu ze zahraničí jsou podle ní růžová a aromatická bílá vína.

Réva španělských misionářů Z chillských značek doporučuje společnost Peal vína Aromo a William Fevre. Rodí se v údolích Maule a Maipo Valley, největší chilské oblasti, kde se pěstuje vinná réva. Klima je zde mimořádně příznivé. Ve dne dosahují teploty 30 °C a v noci kolem 10 °C. Právě teplotní výkyvy v době vegetace a především při dozrávání hroznů jsou pro budoucí víno tím nejlepším. Révu přivezli na území dnešního Chile španělští misionáři. První vinice byly vysázeny kolem roku 1550. „Sklepní hospodářství je dnes ve všech významnějších vinařských podnicích v Chile na nejvyšší úrovni. Nová generace chilských vinohradníků je vzdělaná a má osobní zkušenosti z celého vinařského světa,“ konstatuje Brčičová. Víno s kapkou brandy**

Králem portugalských vín je pro mnohé konzumenty portské. Jeho mateřskou oblastí je údolí řeky Douro na severu země. Portské se začalo vyrábět koncem 17. století. Víno z Portugalska se tehdy dováželo do Británie. Nedosahovalo ale příliš vysoké kvality a cestou po moři se kazilo. Aby ho obchodníci pro převoz stabilizovali, začali do něho přidávat brandy. A první portské bylo na světě. Pravým gurmánům doporučuje firma Peal například víno Porto Réccua Vintage.

Také Španělsko hraje ve světě vína důležitou roli. Se svými 1,2 miliony hektarů je největším vinařským územím v Evropě. V množství produkce je mírně předčí pouze Francie a Itálie. Společnost Peal dováží ze Španělska širokou škálu stolních, ale i odrůdových vín. „Nově dovážíme španělská vína z oblasti La Mancha, typické Tempranillo a Verdejo,“ přibližuje Brčičová. Dalšími novinkami jsou podle ní bulharská vína Oriachovitza, francouzská vína z oblasti Bordeaux a v tuzemsku velmi populární italské Lambrusco z regionu Emilia Romagna. „Výhledově uvažujeme o dovozu vín z Argentiny a Jižní Afriky,“ říká Brčičová.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít