Vinařské trendy: dopřejte si chuť dálek

05. června 2010, 14:05 - Renata Lichtenegerová
05. června 2010, 14:05

Česká produkce pokrývá jen polovinu poptávky tuzemských milovníků vína. Na trhu se stále rozšiřuje nabídka zahraničních značek. Čím dál tím větší oblibě se těší růžová a aromatická bílá vína.

Autor: Jakub Stadler

Pryč jsou doby, kdy českému trhu vévodila česká a moravská vína jako Ludmila, Bušek z Velhartic, Svíčka či Sklepmistr, která se nejčastěji prodávala v litrových lahvích.

„Dnešní konzument se přiklání spíše ke kvalitnějším odrůdovým vínům. Víno je stále více považováno za elegantní a vytříbený nápoj,“ říká Johana Brčičová ze společnosti Peal, která do tuzemska dováží vína z Chile, Portugalska, Španělska, Bulharska a Francie.

Provozuje také patnáct vlastních vinoték s názvem Don Pealo. Před dvaceti lety činila roční spotřeba vína v Česku patnáct litrů na osobu. V loňském roce to bylo o dvacet litrů více. Šedesát procent lidí nakupuje víno v supermarketech. Lépe znalí chodí do vinoték, jejichž obliba stále roste. Tuzemská produkce může pokrýt pouze polovinu spotřeby.

Nabídka zahraničních vín na trhu se stále rozšiřuje. „Nejvýznamnější roli pro nás hraje dovoz vín z Chile, Portugalska a Španělska. Češi ale stále více poptávají i vína z Austrálie a Argentiny. Prodej vína z Bulharska, Maďarska, Francie a Jihoafrické republiky naopak stagnuje nebo klesá,“ konstatuje Brčičová. Trendem v oblasti dovozu ze zahraničí jsou podle ní růžová a aromatická bílá vína.

Réva španělských misionářů Z chillských značek doporučuje společnost Peal vína Aromo a William Fevre. Rodí se v údolích Maule a Maipo Valley, největší chilské oblasti, kde se pěstuje vinná réva. Klima je zde mimořádně příznivé. Ve dne dosahují teploty 30 °C a v noci kolem 10 °C. Právě teplotní výkyvy v době vegetace a především při dozrávání hroznů jsou pro budoucí víno tím nejlepším. Révu přivezli na území dnešního Chile španělští misionáři. První vinice byly vysázeny kolem roku 1550. „Sklepní hospodářství je dnes ve všech významnějších vinařských podnicích v Chile na nejvyšší úrovni. Nová generace chilských vinohradníků je vzdělaná a má osobní zkušenosti z celého vinařského světa,“ konstatuje Brčičová. Víno s kapkou brandy**

Králem portugalských vín je pro mnohé konzumenty portské. Jeho mateřskou oblastí je údolí řeky Douro na severu země. Portské se začalo vyrábět koncem 17. století. Víno z Portugalska se tehdy dováželo do Británie. Nedosahovalo ale příliš vysoké kvality a cestou po moři se kazilo. Aby ho obchodníci pro převoz stabilizovali, začali do něho přidávat brandy. A první portské bylo na světě. Pravým gurmánům doporučuje firma Peal například víno Porto Réccua Vintage.

Také Španělsko hraje ve světě vína důležitou roli. Se svými 1,2 miliony hektarů je největším vinařským územím v Evropě. V množství produkce je mírně předčí pouze Francie a Itálie. Společnost Peal dováží ze Španělska širokou škálu stolních, ale i odrůdových vín. „Nově dovážíme španělská vína z oblasti La Mancha, typické Tempranillo a Verdejo,“ přibližuje Brčičová. Dalšími novinkami jsou podle ní bulharská vína Oriachovitza, francouzská vína z oblasti Bordeaux a v tuzemsku velmi populární italské Lambrusco z regionu Emilia Romagna. „Výhledově uvažujeme o dovozu vín z Argentiny a Jižní Afriky,“ říká Brčičová.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít